Chorvatsko. Země, kterou si oblíbily tisíce českých turistů. Země, která usiluje o vstup do Evropské unie. Měna eurozóny je však stále v nedohlednu. Do Chorvatska jedině s chorvatskými kunami.
Chorvatské pobřeží je plné přírodních klenotů, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz
Chorvatsko si získalo české turisty svojí krásou, dopravní dostupností, pohostinností i atraktivními cenami. Ceny se totiž pohybují na úrovni, na kterou jsou čeští návštěvníci již zvyklí ze své domoviny. Chorvatskou měnu snadno seženete na přepážkách českých bank i v českých směnárnách. Chorvatská kuna je totiž, jak se říká, stále v kurzu. Chorvatskou kunu jste tak k červnu 2011 mohli získat již zhruba od 3,3 korun.
Historie chorvatské kuny
Historie chorvatské kuny sahá až do římského období, kdy byl pojem kuna spojován zejména s výběrem daní. Později se kuna stala měnovou jednotkou několika slovanských států, přesto neměla žádnou spojitost s korunami. Kuna se uchytila zejména v Kyjevské Rusi, na jejímž území se držela až do 15. století.
Ve středověku se na území Chorvatska vystřídala řada měnových jednotek. Již v roce 1018 byla ustanovena místní měna banovac, která však pod maďarskou nadvládou zanikla. Myšlenka vlastní měny se znovu objevila až kolem roku 1939.
Po dosažení samostatnosti Chorvatska v roce 1941 vznikla měna nová, chorvatská kuna, přesto se neudržela déle než 5 let. Její vývoj byl potlačen vytvořením totalitního komunistického státu.
Ceny přívětivé. Chorvatské atrakce však jedině s turistickou přirážkou, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz
Kuna, kterou známe dnes, vznikla až v roce 1994. Vyvinula se z chorvatských dinárů. Volba názvu nové měnové jednotky vedla k řadě konfliktů. V této době se uvažovalo totiž o ustanovení měny koruna, která se ale zase příliš podobala koruně rakousko-uherské. Dnešní kuna je dále dělena do sta lip. Tento název je zároveň chorvatským označením pro lípu.
Mince a bankovky
Chorvatská kuna je v oběhu v podobě mincí i bankovek. Bankovky kolují v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000. Jsou typické svou přední i zadní stranou. Zatímco na té přední najdete významné chorvatské osobnosti, zadní strana vyobrazuje nejkrásnější skvosty Chorvatska. Mince jsou v oběhu v hodnotách 1, 2 a 5.
Lipy existují pouze v podobě mincí, a to v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50. Jejich zvláštností jsou pak znaky vyražené na rubu mincí. Jedná se většinou o znaky různých druhů rostlin a živočichů.
Cenové relace v Chorvatsku jsou pro českou klientelu velmi výhodné i přes rostoucí inflaci. Ta se totiž podepisuje na obou státech současně. I tak se ale vyplatí cestovat mimo hlavní turistickou sezonu. Nejenom, že se vyhnete největšímu náporu turistů, ale ušetříte v oblasti stravování, ubytování i na základních potřebách.