Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čím se platí v Albánii? Lekem! Na počest Alexandra Velikého

Redakce

Redakce

24. 7. 2011

Albánie, zapomenutý ráj na evropském kontinentu. Země plná kontrastů. Kilometry bělostných pláží plynule přecházející v mohutná pohoří. S eurem tu však příliš nepochodíte.

FOTO: Kamenný kostel v Beratu, Albánii

Historii a kulturu můžete v Albánii poznávat za symbolické vstupné, Zdroj: albaniantourism.com

Ačkoliv dochází v posledních letech k rozsáhlé modernizaci a rozvoji cestovního ruchu ve velkých albánských městech včetně hlavního města Tirana, což umožňuje návštěvníkům využívat pro platby v hotelech a restauracích měnu eurozóny, v malých vesničkách u pobřeží nebo v albánských horách se obchoduje pouze s leky.

Lek. Ano, tak se nazývá albánská národní měnová jednotka. Při směně v albánských směnárnách nebo přímo na albánských bankovních přepážkách můžete být přesto zaskočeni názvem ALL. I tak říkají někdy Albánci lekům, přestože jde o pouhý kód, kterým jsou albánské leky značeny.

Historie albánského leku

V roce 1912 uznaly velmoci – Rakousko, Británie, Francie, Německo a Rusko – samostatnost Albánie. Právě do této doby Albánii obléhali Turci, jež v Albánii zavedli osmanský monetární systém. Mezi lety 1912 a 1926 se na území Albánie využívaly řecké drachmy, italské liry, francouzské franky i rakousko-uherské koruny. Teprve v roce 1926 vznikla albánská národní měnová jednotka Franga, kterou ustanovil král Ahmet Zogu.

Později byla tato měna přejmenována na lek. Není však zřejmé, odkud pramení původ názvu této měnové jednotky. Existují dvě verze. Jedna si zakládá na vzhledu původního leku, na němž byl vyobrazen Alexandr Veliký na koni. Ta druhá hledá prapůvod u albánského feudála Leke Dukagjiniho, který bojoval za svou zemi proti Osmanským Turkům.

FOTO: Albánské pobřeží

Moře, hory, bohatá historie. Ideální místo pro letní dovolenou

Název lek se uchoval do dnešní doby. Během let však došlo k jedné velmi zásadní změně, jež se projevuje v menší či větší míře snad u každé měny. Inflace. Přesto je to právě Albánie, kde jsou tyto rozdíly markantní. Zatímco v roce 1988 se ceny základních potravin pohybovaly na úrovni leků, dnes jsou oceněny v řádu stovek.

Mince a bankovky

S leky se můžete setkat v podobě mincí i bankovek. Mince jsou v oběhu v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 leků. Bankovky existují v hodnotách 200, 500, 1000, 2000 a 5000 leků. Před 20 lety došlo v Albánii k revalvaci (zvýšení směnného kurzu měny) a tím se zcela změnil směnný systém. Začal se rozlišovat systém starý a nový. V moderní albánské civilizaci se tak velmi rychle uchytil nový lek.

V zapadlých vesničkách, na tržištích i v malých obchůdcích vás může překvapit někdy zcela odlišný přepočet, jenž vzniká právě v důsledku přepočtu na staré leky.

FOTO: Albánská bankovka

Základní potraviny budete v Albánii nakupovat v řádech stovek, Zdroj: wikipedia.org

Pozor si tak dávejte zejména v odlehlých oblastech, kde byste díky tomuto dvojímu systému mohli zaplatit více, než byste si sami přáli. Albánci se ale vyznačují svojí čestností a úctou k cizincům, proto k podobným problémům dochází velmi zřídka. Matoucí je také značení cen. Albánci mají často v oblibě uvádět ceny bez dovětku tisíc. Pro cizince je tak  těžké odhadnout, zda se jedná o zboží v hodnotě třicet, či třicet tisíc leků.

K červnu 2011 se dalo 100 leků pořídit zhruba za 17 korun, což je zajisté velmi dobrou zprávou pro české turisty. Vzhledem k tomuto poměru a místním cenám by se tak dovolená v Albánii mohla stát pro Čechy cenově dostupnou a snad také příjemnou změnou oproti již zaběhnutému Chorvatsku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čím se platí v Albánii? Lekem! Na počest Alexandra Velikého