Polsko je sice členem evropské unie, ale stejně jako Česká republika nevstoupilo ještě do Eurozóny a používá svou měnu.
Polská měna se mohla jmenovat také lech nebo pol. Z návrhů se však vybral právě złotý (zlotý), protože navazoval na historickou tradici. Jako zlotý byly označovány zahraniční zlaté dukáty ve 14. století, které byly v Polsku v oběhu. Byly dělené na 14 grošů a po rozhodnutí z roku 1496 byl stanoven zlotý na 30 grošů.
Později začalo být těchto 30 grošů označováno jako polský zlotý nebo florent, aby se odlišily od názvu zlatých dukátů, kterým se říkalo červené zlotý.
Reálnou měnou se stal zlotý až v roce 1766 po měnové reformě krále Stanislava Augusta a mince se razily do roku 1841. V roce 1924 byl přijat nový peněžní systém a zlotý nahradil poválečnou polskou marku. Během druhé světové války proběhla výměna peněz, ale byla omezena na jednotlivce, bankovky se měnily podle postavení osoby. Poválečná měna obíhala od roku 1944 do roku 1950, kdy byl představen nový zlotý.
Na konci 80. let vedla inflace k zavedení vysokých bankovek, 1. ledna 1995 byla tedy provedena denominace zlotého o čtyři nuly.
1 zlotý = 100 grošů
Mince jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50 grošů a 1, 2, 5 zlotých
Bankovky jsou v hodnotách 10, 20, 50, 100, 200 zlotých
Nyní je jeden polský złotý přibližně 6 Kč, jedno euro se pohybuje kolem 3 nebo 4 zlotých.
Ceny v Polsku
Polské peníze, zloté, Zdroj: nbp.pl, Koláž: Alice Jendelová, Topzine.cz
To, že do Polska vyjíždějí často autobusové zájezdy pouze za nákupem, není náhoda. V Polsku nakoupíte spoustu věcí o mnoho levněji než u nás. Nákupní centra a obchody jsou stejné jako v Čechách, ale s cenovkami mnohem příjemnějšími. Velmi dobře se zde nakupuje oblečení, například kožené zboží je tu o mnoho stovek i tisíc levnější. O dost lacinější jsou i potraviny a kosmetika.
Ve směnárnách se dá většinou domluvit i anglicky nebo německy, existuje zde síť soukromých směnáren, nazývaných kantor. Kurzy českých bank jsou ale také výhodné, takže můžete směnit už před odjezdem. Cestovní šeky můžete měnit pouze v bankách, jejichž pobočky a bankomaty jsou hustě zastoupeny. V Polsku jsou také přijímány bez problémů platební karty, především ve městech s nimi můžete platit ve většině obchodů.
Cesta do Polska
Do Polska se můžete vydat letadlem, vlakem, autobusem nebo autem. Pokud pojedete do Polska autem, musíte počítat s trochu horší kvalitou silnic, přejezdů a dálnice se taky liší od našich. Doporučujeme si najít potřebné informace na internetu nebo se poptat někoho, kdo již v Polsku autem byl. Ve vlacích si dávejte pozor na krádeže, především v nočních spojích, zloději jsou velmi vynalézaví.