Konečně jste se dočkali a vyrážíte túrovat do hor? Pak si nezapomeňte sbalit vše potřebné, aby vám v horách něco nechybělo. Přinášíme seznam věcí, které se vám budou hodit.
Nadmořská výška a počet dní
Hned na úvod musíme zdůraznit, že seznam věcí (a jejich množství), které si musíte zabalit, se značně liší podle toho, kam vlastně vyrážíte, v jakou roční dobu se do hor chystáte a kolik dní v horách strávíte. Něco jiného je totiž vyrazit na jednodenní letní výšlap po Česku a něco úplně jiného je vyrazit na několikadenní výlet do Alp během jara či podzimu, kdy se o slovo může kromě léta hlásit také zima.
Proto v článku uvedené rady považujte za obecný seznam, konkretizovat si jej ale vždy musíte na míru svým potřebám.
Základem je jídlo a pití
Každá horská túra vás bude stát mnoho energie, kterou byste měli v ideálním případě během dne průběžně doplňovat. Proto si s sebou nezapomeňte zabalit svačinu, ať už jde o plnohodnotná jídla, jako jsou nejrůznější sendviče a bagety, nebo o rychlou energii v podobě ovoce, sušenek a čokolády.
Zároveň pamatujte na tekutiny. Můžete si vzít buď menší lahev, pokud očekáváte, že po cestě bude možné tekutiny doplňovat, nebo si pořiďte větší lahev s tekutinami na celý den. Stejně tak jako v případě ostatních věcí na seznamu totiž platí, že byste se měli snažit o maximální efektivitu. Vždy je dobré mít některé vybavení pro jistotu navíc, ale zase nesmíte balit takové množství věcí, abyste s sebou zbytečně tahali desítky kilogramů vybavení, pro které využití mít nebudete.
Vhodné oblečení včetně náhradního
Počasí v horách je nevyzpytatelné. I na jednodenní výlety si tak za letního dne musíte přibalit mikinu a pláštěnku či nepromokavou bundu. Na několikadenní výlety toho pak samozřejmě potřebujete mnohem více. Někdy se mohou hodit i náhradní boty. Preferujte několik vrstev oblečení před jedním silným svetrem.
Vybavení pro poskytnutí první pomoci
I na jednodenní výlet byste si s sebou měli vzít alespoň obinadlo, se kterým pomůžete zpevnit vyvrknutý kotník. Hodit se může i náplast a přibalte si základní léky na bolest (např. ibalgin či paralen), léky tlumící alergickou reakci nebo různé repelenty a krémy na ošetření hmyzího štípnutí. Čím delší je túra, tím více různorodého vybavení by se mělo ve vaší lékárničce nacházet. Vynechat byste samozřejmě nikdy neměli dlouhodobě užívané léky.
Chytrý telefon a powerbanka
Přestože je dobré mít v záloze i klasickou mapu a kompas, většinou se dnes i v horách navigujeme za pomocí chytrého telefonu. Do něj si stáhněte off-line mapy. Nezapomeňte na nabíječku a powerbanku o dostatečné kapacitě. Počítejte s tím, že telefon vydrží na jedno nabití přibližně den a musíte tak mít možnost energii v případě potřeby doplnit i bez zdroje elektřiny.