Kdo se u Vetřelce bál, toho ani nenapadlo hledat ve filmu nějaké chyby. A kdo se nebál, nechal se unášet dnes už legendárním sci-fi hororem. Pro komfort všech jsme po nedostatcích ve filmu zapátrali.
Hlavní hrdince příběhů o Vetřelcovi, Sigourney Weaverové, už je dnes 62 let. Čas letí…. Zdroj: distributor filmu
Poslouchat příkazy nadřízených se může hrubě nevyplatit. I tak by se dal vykládat děj filmu Vetřelec, který v roce 1979 stál u počátku legendární série. Vizuální podobu mu dal švýcarský surrealista H. R. Giger, tu filmovou pak Ridley Scott, kterému právě hororový sci-fi příběh přinesl celosvětovou slávu.
Ale co s tím mají společného ti nadřízení? Vetřelec začíná v momentě, kdy vesmírná loď Nostromo na cestě zpět na Zemi zachytí neznámý signál. Na základě příkazů společnosti Weyland-Yutani letí posádka volání prozkoumat v domnění, že jde o SOS. Nalezne vesmírnou loď, pozůstatky pilota a plno vajec. Z jednoho z nich se náhle vyklube parazit a přisaje se Kaneovi, jednomu z členů posádky, na obličej.
Ellen Ripleyová (Sigourney Weaver), která zůstala na Nostromu, odmítne pak tým vpustit zpátky dle předpisů o karanténě. Vědecký důstojník Ash je však neuposlechne a nechá skupinu vrátit se zpět na loď. A tím pozvolna odstartuje zkázu celé lodi. Podivný tvor sice časem odpadne z Kaneovy tváře a umírá, jenže tím problémy teprve vybublají. Při společném jídle sebou Kane najednou začne cukat a zmítat se jako v křeči. Pak se mu z břicha vyklube vetřelec a ukryje se na lodi. A posádka začíná boj o své přežití…
V těchto dnech se usadil v kinech po celém světě očekávaný film Prometheus, zasazený do stejného vesmíru jako Vetřelec – a od stejného režiséra. Než na něj vyrazíte, pojďte si připomenout chyby z prvního dílu ságy.
Chyby ve filmu
1. Když se Ripleyová pokouší zastavit autodestrukci lodě, proběhne ve filmu záběr, jak si čte instrukce. Ty jsou paradoxně zcela stejné jako návod na zapnutí autodestrukce, pouze jsou napsány ve francouzštině.
2. A ještě jednou autodestrukce, na kterou byli zřejmě autoři velmi nedočkaví. Ve filmu začne ještě dříve, než ji Ripleyová skutečně na panelu spustí.
3. Teď zase jazyky. Lodní počítač se ve filmu jmenuje Matka a angličtinu moc dobře neumí. Jak by jinak mohla vypsat slovo Allignment? Správně se termín, který v češtině znamená příklon či poloha, píše Alignment.
Ridley Scott má talent na vytváření děsuplných scén. Také jste se těšili na Promethea?
4. Při zmiňovaném společném jídle, chvilku před děsuplnou chvilkou s příchodem Vetřelce, je vzdálený záběr na Parkera, jak něco říká. Pak se kamera přiblíží a stále je slyšet Parkerův hlas, jeho rty se přitom už nehýbou.
5. Když se posádka rozdělí na dva týmy po třech lidech, Ash dá Ripleyové detektor pohybu, který má zachytit pohyb ve směru, kam jím namíří. Když však Ripleyová míří na Bretta a Parkera, kteří se zrovna oba hýbají, detektor nic nezaznamená.
6. Na konci filmu míří Ripleyová i s kočkou Jones zpět na Zemi. Mazlíčka uloží do krabice, v mnoha záběrech je však vidět, že ve skutečnosti je krabice prázdná.
7. Sedmá chyba a poslední jazykové okénko. Že si s angličtinou tvůrci úplně nelámali hlavu, je vidět při komunikaci s Matkou vícekrát: Ripleyová do ní zadá příkaz Emergency command overide 100375, slovo override (zrušit, převážit) se přitom píše s dvěma r.
8. Občas se ve filmu zapomněl schovat štáb, respektive jeho rekvizity. Třeba předtím, než vetřelec zabije Bretta, lze vidět dráty, které jsou připevněny k jeho zádům.
[youtube_660]rf99ouvFBJw[/youtube_660]
9. Ve filmu si (nechtěně) zahrál i jeden z osvětlovačů. A to ve scéně, kdy Ripleyová utíká místností s plynem poté, co se jí nepovede vypnout autodestrukci. Těsně vedle jednoho ze světel, kolem něhož hrdinka běží, lze vidět ruku a hlavu člena filmového štábu.
10. Poté, co se Ripleyové nepovede zrušit autodestrukci, udeří počítač plamenometem. Následný střih odhalí, že do autodestrukce zbývá 10 minut, ve skutečnosti už chybí jen pět.
Vetřelec (Alien)
Horor / Sci-fi / Thriller
USA / Velká Británie, 1979, 112 min
Režie: Ridley Scott
Hrají: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright, Harry Dean Stanton, John Hurt, Ian Holm, Yaphet Kotto