Snad každý malý kluk hltal příběhy o zbojníkovi, který si říkal Robin Hood. Toto téma, které je pro filmové plátno velmi vděčné, se již dočkalo několika zpracování.
Nelítostný boj o život. Robin Hood. Zdroj: Universal Pictures
V roce 2010 se slavného díla Robin Hood chopil slavný anglický režisér Ridley Scott, který je otcem například kultovního snímku Vetřelec nebo na Oscara nominovaného velkofilmu Gladiátor. To už samo o sobě dává záruku, že se bude na co dívat. Titulní roli si zahrál ostřílený matador Russell Crowe, který této postavě vtiskl neopakovatelné kouzlo, díky němuž se divák nemůže odlepit od obrazovky. Zajímavostí je, že se ve svých 45 letech stal nejstarším filmovým Robinem Hoodem. Hlavní ženskou roli Marion Loxleyovou bravurně ztvárnila australská herečka Cate Blanchett.
Král Richard podnikal ambiciózní křížové výpravy, jež byly velmi nákladné. Díky tomu se jeho země stala chudou. V řadách jeho vojsk stojí lučištník Robin Hood, který hájí čest anglické koruny. Při obléhání francouzského hradu král umírá. Robin se spolu s několika dalšími rozhodne, že se vrátí domů do Anglie. Po Richardově smrti nastupuje na trůn král Jan. Jeho rádce Gisborn (Mark Strong) tajně připravuje francouzskou invazi do země.
Podaří se Robinovi naplnit již prázdné pojmy, jako jsou právo, spravedlnost či národní hrdost? Odpověď naleznete už dnes večer v televizi.
Chyby ve filmu
1. Na začátku filmu Richard stojí před bránou a vykřikuje: „Podívejte, co dělají pro Lví srdce.“ Ale tuto přezdívku dali Richardovi lidé až po jeho smrti a nebylo to kvůli jeho udatnosti, ale protože při pitvě bylo zjištěno, že jeho srdce bylo neobvykle velké.
2. Když jízda najíždí do pěchoty, tak je celkem zřetelně slyšet zvuk projetí motorky. Což by se ve 13. století stát nemohlo.
Láska kvete v každé době.
3. Král Richard ve skutečnosti anglicky téměř nemluvil, jeho otec byl Francouz a i on sám strávil značnou část života ve Francii.
4. Katolíci v době, kdy se odehrává děj filmu, nespalovali své mrtvé na hranici, ale pohřbívali je. Spalování těl bylo pohanskou tradicí, proti které katolická církev tvrdě bojovala.
5. Královna Eleanor (Eileen Atkins) ve filmu používá k lovu sovu. Sovy nebyly nikdy používány v sokolnictví k lovu zvěře ve dne, jelikož jde o tvory s noční aktivitou, kteří se při lovu navíc řídí sluchem, ne zrakem. Angličtí králové a královny používali k lovení rarohy.
6. Při záběrech Yorku můžeme opakovaně spatřit kamennou katedrálu, přestože vůbec první kamenná katedrála zde byla dostavěna až o tři sta let později.
7. Když francouzský král sleduje přípravy na invazi na pobřeží Anglie, je mu řečeno, že vylodění proběhne během čtyřiceti minut. Koncem třináctého století neexistovala minuta jako jednotka času a lidé si museli většinou vystačit s termíny jako za úsvitu, před polednem, po poledni nebo po západu slunce.
8. V závěru filmu, když nottinghamský šerif čte zatykač na Robina, říká, že je známý také jako Robin Hood. V celém filmu ale tato přezdívka není slyšet ani jednou.