Smrtící zbraně, neviditelné obleky, pěsti z oceli a hlavy plné geniálních nápadů, to je jednotka G. I. Joe, vedle které vypadá i FBI jako banda začátečníků. Jenže i tuhle jednotku tvoří obyčejní lidé, a jak známo, chybovat je lidské.
Když je rozprášena jednotka Duka (Channing Tatum) a Ripcorda (Marlon Wayans), dostávají se do základny speciální a přísně tajné jednotky G. I. Joe. Ve světle nedávných událostí se rozhodnou, že se nemají kam vrátit, a proto trvají na svém přijetí. Po nemilosrdném výcviku jsou do skupiny nakonec zařazeni a pomáhají zničit padouchy, kteří se snaží ovládnout svět. To by ovšem bylo moc jednoduché, a proto je jedním z hlavních padouchů Dukova bývalá snoubenka Anna (Sienna Miller).
Strhne se obrovská bitva zahrnující nejen zmutované lidské roboty a zbraně ze vzdálené budoucnosti, ale také výlet do Paříže či k Bílému domu. Ať už se ale svět podaří zachránit nebo ne, jedno je jisté – ani tak speciální jednotka se díky filmovým tvůrcům nevyhnula některým začátečnickým chybám.
Chyby ve filmu
1. Max je na své Neo-Vipery patřičně hrdý – vojáci, kteří po upravení myšlenek necítí bolest, strach a je jim úplně odebrán pud sebezáchovy. Právě proto jdou do boje naplno a zřídkakdy prohrávají. Jak je ale možné, že ve scéně, kdy se s baronkou pokouší ukrást hlavice v sídle G. I. Joe, hodí své naprogramování za hlavu a při každé příležitosti ječí jako malé holky?
Ještě jednou zafňukáš a už si mě vážně nepřej!
Ať už je někdo kope do slabin nebo padají do bezedné propasti, z vytrénovaných svalovců jsou rázem citlivé slečinky. Docela propad oproti těm, kteří se bez jediného záškubu ve tváři nechali kousnout jedovatým hadem, nemyslíte?
2. Jestli jste nikdy nebyli v Paříži, nejspíš tuto takzvanou chybu ani nepostřehnete. Naopak milovníci šneků a dobrého sýra si mohou všimnout, že je každá scéna honičky natáčena někde jinde. Přestřelku totiž začínají na Arc de Triomphe, který je severozápadně od centra města, za pár sekund už ale stojí u chrámu Notre Dame.
Aktuální poloha hlavních protagonistů se dá údajně vysledovat podle úhlu, ve kterém stojí Eiffelova věž, ale ruku na srdce – kdo by se při divoké adrenalinové jízdě plné rychlých motorek a superobleků rozhlížel po krásách Paříže?
Když už je řeč o krásách Paříže, vedlejší roli si střihla i česká modelka Karolína Kurková.
3. Ve chvíli, kdy Ripcord chytí Scarlett a zachrání ji tak před jistým rozdrcením na silnici, drží ji v náručí a vymění si pár láskyplných slov (díky kterým je divákovi nejspíš jasné, jak asi celý příběh skončí). Oba ale mají na hlavách nasazené speciální helmy, které nositele chrání prakticky před vším, co by se na ně dalo vystřelit – od kulky až po padající budovu.
Bohužel je ale taková helma nejspíš i zvukotěsná, a proto je s podivem, že se oba mohli potichu bavit, zatímco kolem uší měli prakticky zvukotěsnou bublinu a kolem zuřila dopravní zácpa doprovázená zděšeným řevem hysterických Francouzů. Že by přece jen láska přenášela nejen hory, ale i zvuk tam, kde by ho jiní slyšet nemohli?
4. Ani speciální jednotka filmařů se nevyhne klasickým chybám, které doprovázejí většinu filmů. Díky kouzlu zvanému střih tak můžeme sledovat, jak přeskakuje náušnice Heavy Dutyho z jednoho ucha do druhého a zbraně z levé ruky do pravé. Pokud patříte mezi filmové hnidopichy, můžete si také v odrazu barončiných brýlí všimnout štábového mikrofonu, který se jí vznáší těsně nad hlavou.
Nemilosrdný pohled Sienny Miller často skrývá i kousek filmového štábu.
5. Když se během transportu snaží Duke zjistit, odkud jsou ostatní členové jednotky, Breaker mu řekne, že je ze severní Afriky. Tam je ale francouzština na vzestupu a v mnoha státech začíná platit za druhý úřední jazyk. Je proto s podivem, že když se snaží ve Francii domluvit s policií, aby je propustila, dokáže je francouzsky jenom oslovit a jinak koktá jen v angličtině.
6. V závěru filmu, kdy je zničena ledová plocha nad základnou, se kusy ledu potápí a ničí ji. Pokud jste ale ve škole dávali pozor, zvlášť v hodinách fyziky při Archimédově zákonu, tak byste měli vědět, že v normálním životě (mimo akční filmy) led obvykle na vodní hladině plave – i po sebevětším výbuchu. Takže si nezapomeňte zopakovat: Těleso ponořené do kapaliny…