Žádáte o hypotéku, ale kvůli zpřísnění podmínek nemáte šanci? Česká národní banka dala vale 100% hypotékám a tím tak zavařila nejednomu žadateli. Mnoho domácností se proto musí rozloučit se snem o vlastním bydlení a smířit se s životem v podnájmu. Nebo snad existuje nějaké jiné řešení, jak získat finance na celou hodnotu nemovitosti i bez úspor?
ČNB nechce, aby hypotéku mohla splácet každá domácnost
Centrální bance jde o jediné, chce zamezit předlužování domácností. S levnými hypotékami a s drahými byty se především v loňském roce roztrhl pytel. Lidé si půjčovali ve velkém a mnohdy i bez jakékoliv finanční rezervy. To se nelíbilo České národní bance, a tak tento způsob financování bydlení zatrhla.
Centrální banka chce, aby se spotřebitelé nenechali zlákat pouze současnou dobou, ale aby uvažovali i nad budoucností. To, že nyní žadatel dosáhne na hypotéku, neznamená, že ji bude zcela bez problémů splácet i za dvacet let. Proto ČNB doporučila komerčním bankám zrušit 100% hypoteční úvěry.
Žadatelé bez úspor se nemusí snu o vlastním bydlení vzdávat
I přes regulaci ČNB se nemusí žadatelé bez finanční rezervy bát, že by pro ně byly dveře ke koupi nemovitosti zavřené. Řešením může být stavební spoření, respektive úvěry ze stavebního spoření, a to ať už řádný, nebo překlenovací.
V bance je možné v současné době získat hypotéku s maximální LTV 90, což znamená, že minimálně 10 % musíte mít z jiných zdrojů. Nikdo už však netvrdí, že peníze musí být vaše vlastní. Chybějících 10 % si můžete půjčit právě díky stavebnímu spoření.
- Řádný úvěr mohou získat pouze ti klienti, kteří mají už něco našetřeno a kteří šetří už nějaký ten pátek. Většinou spořitelny požadují, aby měl klient naspořeno alespoň 40 % z cílové částky a aby spořil minimálně 2 roky.
- Překlenovací úvěr mohou sjednat ti klienti, kteří nesplňují podmínky řádného úvěru, avšak stále pravidelně ukládají peníze na stavební spoření. Získat ho už není tak automatické. Navíc jsou s překlenovacím úvěrem spjaty horší podmínky pro splácení. Stále se ale řadí mezi nejvýhodnější a nejbezpečnější finanční produkty na českém trhu.
Jen úvěr ze stavebního spoření chybějící peníze neřeší
Je možné pouze využít stavební spoření pro získání hypotéky? Existují i jiné alternativy půjček? Peníze, které vám do 100 % hodnoty nemovitosti chybí, samozřejmě není nutné získávat pouze z úvěru ze stavebního spoření. Vsadit můžete i na kombinaci klasické spotřebitelské půjčky a hypotéky. V tomto případě ale očekávejte vyšší úrokovou sazbu, a to především oproti řádnému úvěru.
Vždy je důležité si propočítat, jaká půjčka se vám vyplatí nejvíce. Nezapomínejte proto na online porovnávače, které vám pomohou srovnat aktuální nabídku půjček. Stejně tak si můžete srovnat hypotéky pro rok 2017 a zjistit, u jaké banky se vám úvěr na bydlení vyplatí nejvíce.