Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Chrápání už vás nebude obtěžovat. Dáme vám rady, jak se ho zbavit!

Redakce

Redakce

25. 3. 2011

Znáte to. Chcete se vyspat do růžova, ale váš spolunocležník vás vyrušuje chrápáním. Zatímco on si nechává zdát hezké sny a k tomu pochrupuje, vy přemýšlíte, jak chrápání zastavit. Začnete mlaskáním, pak vyzkoušíte drobné postrčení, až nakonec musíte vyvíjet fyzickou sílu na odstrčení chrápala na bok. Dáme vám rady, jak se těmto chrápacím peripetiím vyhnout.

Chrápání může narušit vaši psychickou hygienu, Zdroj: sxc.hu

Hlasitý spánek, medicínsky rhonchopatie, je projev poruchy ventilace při spánku. Jedná se tedy o poruchu dýchání. Jednou z nejčastějších příčin hlasitého dýchání během spánku jsou vibrace měkkého patra. U lidí, kteří chrápou pravidelně, se nejvíce chrápání projevuje v poloze na zádech, protože právě takto má vydechovaný vzduch nejlepší průchod a sílu.

Muži vs. ženy

Všichni víme, že spousta žen si stěžuje na hlasité chrápání svých partnerů. V mnoha případech může chrápání ovlivnit intimní život páru, právem se označuje jako zabiják lásky, protože často vede k odděleným ložnicím. Je pravdou, že rhonchopatie se vyskytuje z 25 % u mužů, ženy zastupují skupinu okolo 15 % procent. S postupným stárnutím se tyto hodnoty začínají blížit ke stejnému číslu. Je totiž dokázáno, že ve věku 60 let chrápe 50 % mužů a 50 % žen. Hlasité dýchání se může projevit i u velmi malých dětí, kdy jsou příčinou nosní nebo krční mandle.

Proč se chrápání zbavit?

Chrápání je závažným onemocněním, a to hned v několika ohledech. Jako první zmíním problém sociální. Určitě sami víte, jaké to je, když k vám přijede vícedenní návštěva a váš dům se celý otřásá hlasitým chrápáním vašeho známého. Další nepříjemností může být hromadné cestování autobusem, letadlem, lodí. Lidé trpící chrápáním se často po nějaké době uzavírají doma, protože chtějí předcházet drobným nadávkám a povykům. Závažnější důvod ale je ten zdravotní. Rhonchopatik často trpí pocitem nevyspání, bolestmi hlavy, poruchami paměti, erekce apod.

FOTO: Bez chrápání se spí lépe

Bez chrápání se spí lépe všem

Nejzávažnější je tzv. spánková apnoe, kdy dochází na několik desítek vteřin k přestávkám v dýchání a tím k nedostatku kyslíku, který potřebujeme i ve spánku ke správné funkci mozku i srdce. Když je při zástavě dechu kyslíku méně, srdce musí pracovat až trojnásobně intenzivněji, tím se zvyšuje krevní tlak, což může vést až k prasknutí cév s trvalými následky.

Jak zabránit chrápání?

Spěte na boku! Jedna z nejzákladnějších rad, jak se zbavit chrápání. Pokud jste zvyklí celý život spát na zádech, bude pro vás náročné naučit se spát na boku. Uvidíte ovšem, že se vám uleví, spánek na boku je příjemný a především lahodí spánku bez chrápání.

Přestaňte kouřit! Není nic nového, že kouření škodí respiračnímu systému. Zatěžuje plíce a tím i dýchání při spaní. Jestliže přestanete kouřit, můžete být na sebe pyšní, protože se zbavíte zlozvyku i chrápání.

Shoďte pár kilo! Tato rada je více individuální. Je totiž samozřejmostí, že chrápat může i muž s atletickou postavou nebo žena s 50 kily. Pokud máte nějaké to kilo navíc, může to být jednou z příčin chrápání. Určitě bude stát za to, když se dáte trošku do formy. Ocení to jak vaše partnerka či partner, tak širší okolí.

Zkuste to bez alkoholu! Alkohol působí na celkový nervový systém, uvolňuje svaly na krku a čelistech, čímž napomáhá hlasitému chrápání. Navíc alkohol podporuje spánkovou apnoe, při které dochází k poruše dýchání ve spánku.

Zbavte se alergie a rýmy! Alergie respiračního typu značně porušuje průchod vzduchu dýchacími cestami. Také často znemožňuje dýchání nosem, a tím napomáhá k chrápání. Existují antihistmanika nebo například solné spreje zvlhčující nosní sliznici, které jsou k dostání v lékárně bez předpisu.

Spěte hlavou výše než nohami! Proti chrápání působí hlava položená výše než nohy, protože snižuje váhu, která působí na dýchací cesty, a tím usnadňuje dýchání. Správným východiskem je podložení předních nohou postele, čímž se pozice hlavy zvýší. V tomto případě není správným řešením více polštářů pod hlavou, protože právě tato metoda navozuje přesně opačný efekt.

Dodržujte přesný spánkový režim! Jestliže chcete docílit spánku bez chrápání, je nutné, abyste ulehávali do postele ve stejnou dobu, a to samé platí pro vstávání. Nejvíce narušují spánek různé oslavy, kdy chodíme spát o mnoho hodin později než normálně. Tento stav dokáže naše tělo a spánkový režim nabourat na celý týden. Je tedy nutné uvědomovat si, kdy je vaše doba, abyste šli spát.

Co dělat, když nic nezabírá?

Je také možné, že ani jedna z výše uvedených rad nezabere. Může to být způsobeno velice závažným onemocněním dýchacích cest a dalšími problémy s nimi spojenými. Zde je jedinou pomocí operativní zákrok. Jednou z nejčastějších metod odstranění chrápání je laserem asistovaná uvulopalatoplastika. Při tomto zákroku specialista upraví měkké patro tak, aby vibrace vycházející při dýchání byly co nejmenší. Laserem zkrátí a znovu vymodeluje pokleslé měkké patro a čípek. Patro se zahojením posune výše a přestane vibrovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chrápání už vás nebude obtěžovat. Dáme vám rady, jak se ho zbavit!