Choderlos de Laclos napsal Nebezpečné známosti již před více než dvěmi sty lety, a přesto i dnes vzbuzují rozruch a úžas. Je to nezapomenutelné dílo, které nadále inspiruje řadu lidí. Romantika a sex, přátelství a nenávist, cudnost a obnaženost v jedné jediné knize.
Z filmu Velmi nebezpečné známosti (1999), Zdroj: static.oprah.com
Když vydal Choderlos de Laclos v roce 1782 poprvé své Nebezpečné známosti, možná vůbec netušil, jaký rozruch tím vyvolá. Odhalení morálky francouzské vyšší společnosti, milostné hrátky šlechticů popsané do nejmenších detailů způsobily šok a zároveň zájem společnosti. Nebezpečné známosti jsou natolik přitažlivé a inspirativní, že podle nich vznikla již řádka filmů a divadelních představení. Kniha díky své oblíbenosti vyšla již nespočetněkrát a byla přeložena snad do všech světových jazyků.
Zvrácené plány
Děj se odehrává ve Francii v 18. století. Slečna Cecilie se vrací z kláštera domů, aby se mohla provdat za hraběte de Gercourta. Ten měl kdysi milostné pletky s markýzou de Merteuil, kterou opustil kvůli jiné ženě. Markýza se chce pomstít, a protože ví, jak velice si hrabě cení klášterní výchovy své budoucí manželky, rozhodne se, že Cecilii zkazí. Pomocníkem jí má být vikomt de Valmont, který ale markýzu odmítne, protože se právě snaží svést vdanou a nábožensky založenou paní de Tourvelovou.
Jeho záměr mu však kazí matka Cecilie, která vikomta u de Tourvelové pomlouvá. Když se to Valmont dozví, chce se jí pomstít. Mezi tím se do hry dostává rytíř Danceny, který k Cecilii cítí čistou lásku – a ona jeho city opětuje. Když se však markýza dozví, že jí vikomt s plánem pomůže, prozradí mladou lásku matce Cecilie a poradí jí, aby odjela i s dcerou na venkov. Zde už je Cecilie zcela v rukou Valmonta. Podaří se mu psychickým nátlakem přimět Cecilii k tomu, aby se mu odevzdala.
Film Velmi nebezpečné známosti si za 595,- Kč můžete koupit zde, držitelé karty ISIC budou mít 10% slevu
A tak se Cecilie naučí všechny sexuální praktiky. Valmont však neváhá a rozvíjí svůj boj i na druhé straně fronty – u paní Tourvelové, kterou také získá. Markýza de Merteuil mezi tím svádí Dancenyho a zároveň se vysmívá Valmontovi, že se do Tourvelové zamiloval. On se to bojí přiznat, proto podle instrukcí markýzy Tourvelovou opustí.
Z filmu Nebezpečné známosti (1988), Zdroj: virtual-history.com
A jak to celé končí?
Tourvelová se uchýlí do kláštera, kde blouzní a nakonec i umírá. Valmont obnoví vztah mezi Cecilií a Dancenym, čímž pohněvá markýzu. Ta se pomstí tak, že poštve Dancenyho proti Vlamontovi. Danceny vyzve Valmonta na souboj, v němž Valmont umírá. Ještě před smrtí však předá Dancenymu veškerou korespondenci, kterou Danceny zvěřejní. Markýza je znemožněna a kvůli neštovicím i zohavena, v soudní při přichází o všechen svůj majetek. Nemá již nic z toho, na čem jí kdysi tolik záleželo.
Román v dopisech
Poutavý příběh vikomta a markýzy je psán epistolární formou, tedy jako román v dopisech. Ta byla zvolena zřejmě proto, aby ve čtenáři vzbudila dojem větší autentičnosti, aby čtenář jednoduše uvěřil v pravdivost sdělení. Subjektivně pak působí zejména du-forma, dále poznámky, ve kterých se například píše, že se dopis nedochoval. K dopisu vždy patří místo a datum napsání – a ani jedno zde nechybí, což opět podporuje naši domněnku, že se příběh opravdu stal. Dopisy nám ale také umožňují nahlížet na jednu událost více pohledy.
Z filmu Velmi nebezpečné známosti (1999), Zdroj: latenightwithjimmyfallon.com
Předrevoluční společnost
V 18.století ve Francii měla kniha Velmi nebezpečné známosti opravdu velký ohlas. Možná k tomu přispěl i fakt, že skandály byly v této době oblíbeným společenským tématem. Své vykonala i příznivá dobová kritika. Sám Laclos tvrdí, že obraz společnosti, který ve své knize podává, není sice nijak pozitivní, zato je veskrze pravdivý.
Já a Nebezpečné známosti
Musím se přiznat, že mě k této knize dovedl film Velmi nebezpečné známosti. Když jsem ho poprvé zhlédla, okamžitě jsem si ho zamilovala. Řekla jsem si, že si tu knihu prostě musím přečíst. A upřímně mohu říct, že se může s filmem nejen srovnávat, ale dokonce ho i v mnohém předčí. Mám ji moc ráda a vždycky, když se potřebuji odreagovat, kousek si přečtu.
Malá ochutnávka
„… co je to duše libertina? Píšete o jeho vzácné upřímnosti. Ach ano, chvíle, kdy je Valmont upřímný, musí být vskutku vzácné! Tento člověk, tím falešnější a nebezpečnější, čím milejší a svůdnější se zdá, neudělal od samého mládí jediný krok, neřekl jediné slovo, aby tím nesledoval nějaký záměr, a nikdy v životě nesledoval záměr, který by nebyl nečestný a zločinný.“