Zrcadlový odraz se stal v průběhu staletí běžnou součástí našeho života. Vidíme se při ranní i večerní hygieně, při procházení se městem nebo v ručním zrcátku, které nosí téměř každá žena ve své kabelce. Co kdyby ale vznikl pouze jednoduchý pohybový odraz v uměleckém díle? S tímto nápadem přišel umělec Daniel Rozin, když vytvořil takzvané PomPom ,,zrcadlo“ z umělé kožešiny.
Daniel Rozin, PomPom Mirror, Zdroj: http://www.smoothware.com/danny/
Umělcovo ,,zrcadlo“ bylo vytvořeno z 928 chomáčů umělých chlupů, přičemž jeho jednotlivé části jsou ovládány chytrým motorizovaným systémem, který snímá pohyb před uměleckým dílem a reaguje na něj v podobě jednoduchého odrazu.
Výsledným efektem je proměna barevných chomáčů podle postoje diváka, který se v danou chvíli nachází před tímto uměleckým předmětem. Reakce návštěvníků výstav, kde bylo dílo Daniela Rozina umístěno, jsou velmi pozitivní, navíc protkané nadšením a údivem z představeného mechanismu.
Daniel Rozin, PomPom Mirror, Zdroj: http://www.smoothware.com/danny/
Umělec svůj projekt popsal slovy: ,,Tajuplné stíny se ztrácí a znovu objevují, jakmile motorizovaná kompozice zachytí sebemenší pohyb, který je indikátorem živosti stejně jako dílo samo.“
Je třeba dodat, že autor se specializuje na práci s různými druhy odrazů a ke své práci často využívá kombinaci zrcadel a nejmodernější techniky. Více o jeho pracích zde:
http://www.smoothware.com/danny/