Snad krom několika výjimek neexistuje na světě člověk, který by ke svému životu nepotřeboval peníze. Ty se dají legálně sehnat hlavně prací, nicméně často v zaměstnání nedostanete tolik, kolik byste si představovali. V takovém případě si můžete najít buďto novou práci, případně se vrhnout do světa investic.
Použijte vlastní peníze
Investovat se dá opravdu do všeho, jde jen o to, jestli máte dostatečné množství financí. Nemusíte sice disponovat kdovíjak velkými částkami, avšak chcete-li z toho něco mít, určitě byste se neměli vyloženě držet zpátky. Ze začátku si bohatě vystačíte s několika málo desítkami tisíc. Pokud si však chcete investování jen trochu osahat, potom stačí mít k dispozici jen pár tisícovek.
Důležité je, aby se jednalo o vaše peníze, a nikoliv o půjčku. Investice je vždy riziko a nemusí se vám nakonec vyplatit. Když si na ni půjčíte a následně neuspějete, můžete se dostat do pěkných problémů.
Riziko lze snížit na minimum koupí vhodné komodity. Začátečníci hodně poptávají investiční zlato. Jeho cena totiž dlouhodobě zůstává víceméně stabilní.
Vysoká hodnota
Zlato bylo odjakživa bráno jako něco výjimečného. Běžní lidé s ním víceméně nikdy nepřišli do kontaktu. To se změnilo s novými způsoby těžby, nicméně i tak stále zůstává žlutý kov docela cennou surovinou.
Z jedné strany je to dáno jeho nedostatkem, z druhé velkou poptávkou. Jedná se o kov, jenž využívá celá řada oborů a průmyslových odvětvích. Běžně se z něj vyrábějí třeba různé druhy elektrospotřebičů, respektive kabelů.
Vzhledem k tomu, že jde o cennou záležitost, nevyužívá se v příliš velké míře a najít zlato například v levné mikrovlnné troubě nebude vůbec lehké. Často tam totiž ani žádné není. Hlavně v posledních letech začínají výrobci elektroniky z důvodu úspor používat zlato primárně u špičkových výrobků.
Jak na něm vydělat?
Vydělat na zlatě jde relativně jednoduše. Stačí levně nakoupit a následně draze prodat. Teoreticky žádný problém, ale praxe je přeci jen o něco složitější. Je potřeba si k tomu najít vhodnou dobu. Cena zlata je sice poměrně stabilní, alespoň v porovnání s jinými komoditami, avšak v čase se samozřejmě mění, jinak by se nejednalo o zrovna dobrou investici.
Ideálním obdobím pro nákup je ekonomická konjuktura. Když se daří, hodně věcí jde cenově dolů a zlato není výjimkou. Prodávat byste pak měli během krizí. Nemusí se však jednat pouze o dlouhotrvající krize, ale je možné využít i kratší, nicméně o to intenzivnější propady.
Ty mohou přijít kdykoliv a jsou víceméně spojené s omezením těžby. Většinou jsou na vině přírodní živly typu zemětřesení nebo tsunami.
Nakupovat se dá i u nás, potažmo na Slovensku
Nakoupit můžete slitky ve formě cihliček. Většina cihliček, jež u nás můžete koupit, má své kořeny ve Švýcarsku.
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.
Kam s ním?
Když už zlato nakoupíte, budete ho muset někam bezpečně uložit. Nechcete-li zbytečně riskovat, zařiďte si trezor. Buďto si ho můžete koupit, nebo je možné využít bankovní schránky. Ovšem pozor, ty jsou k dispozici pouze za tučné poplatky.