Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Chcete napsat knihu? Porušujte pravidla, radí Hanif Kureishi

Marek Líbal

Marek Líbal

7. 3. 2014

Začínající spisovatelé, zbystřete! Výjimečnou knihu z poznámek pořízených na kurzech tvůrčího psaní nevyplodíte. Musíte přijít s osobitou myšlenkou a porušovat zaběhlá pravidla, jedině pak budete moci uspět, říká uznávaný autor Hanif Kureishi.

FOTO: Hanif Kureishi

Chcete napsat knihu? Porušujte pravidla, radí Hanif Kureishi. Zdroj: wikipedia.org

Slavný britský spisovatel Hanif Kureishi se dnes nijak netají tím, že již od mládí četl desítky knih zpracovávajících rady, jak napsat něco výjimečného. Vzhledem k tomu, že se jeho knihy dočkaly celosvětového ohlasu, může si dnes říci: „Mělo to smysl.“ O své představě, jak napsat úspěšnou knihu, se rozpovídal pro list The Telegraph.

Hanif Kureishi se narodil v roce 1954 v Londýně. Vystudoval filozofii, stal se spisovatelem, autorem filmových scénářů a dramatikem. Ve svých dílech se zabývá rasovými otázkami, partnerskými vztahy, nevěrou a pohnutými lidskými osudy. Proslavil se románem Buddha z předměstí (česky 1996). Vydání v češtině se v roce 2000 dočkala i jeho próza Byli jsme si blízcí.

„Knih na téma „jak na psaní“ mám skutečně plnou polici. Není to tak dávno, co jsem se díval na nějaký materiál o zápletce, struktuře a způsobu vyprávění, a to s myšlenkou, že bych mohl pochytit něco nového,“ sdělil Kureishi.

Kurzy tvůrčího psaní vás nespasí

V dnešní době navštěvuje mnoho začínajících spisovatelek a spisovatelů kurzy tvůrčího psaní s domněnkou, že jim samotný kurz zajistí bohatou autorskou budoucnost.

To je však hluboký omyl. Kureishi hovoří detailněji: „Učitelé psaní neustále pokládají podobné otázky: „Jak vytvoříte strukturovanou práci?“ „Jak by měl správně vypadat dialog?“ To jsou nudné otázky a na ně existují pouze nudné odpovědi. Učitel a student hrají své role perfektně, neustále se drží všeho nezáživného a hovoří pouze o věcech, které se dají naučit. Nejdůležitější element ale chybí.“

FOTO: psaní

Kurzy tvůrčího psaní z vás spisovatele neudělají. Zdroj: wikipedia.org

„Pokud pomyslíte na skutečné věci, řekněme na Wildeova Doriana Graye, na Kafkovu Proměnu nebo na některé z děl Carvera nebo Plathové, budete muset začít přemýšlet spíše o extrémní neuvěřitelnosti, odvaze a oslnivosti myšlenek a metafor, než o uspořádání odstavců,“ doplňuje uznávaný autor.

Klíčem k úspěchu je představivost

Když ve své knize autor řeší problém nebo konflikt, vždy přichází s nějakým východiskem. Ptáte se s jakým? To je různé, neboť řešení závisí na představivosti. „Výše zmínění autoři řeší problémy, které je obtěžovaly a soužily. Šlo o konflikty, jež v dané době musely být vnímány jako vady, něco nemožného a neskutečného. Samy o sobě nakonec vyžadovaly kreativní skok do jiného způsobu vidění. Představivost těchto autorů se proměnila, musela jít až za hranici,“ vysvětluje známý literát.

FOTO: Franz Kafka

Franz Kafka. Zdroj: Nakladatelství BB/art

Jako konkrétní příklad Kureishi jmenuje Proměnu Franze Kafky: „V Kafkově mistrovském díle Proměna se Gregor Samsa probudí a zjistí, že se proměnil v brouka. Toto, kromě dalších věcí, dokládá Kafkův vztah k jeho vlastní rodině a ukazuje imaginativní únik z jeho vlastní bezvýchodné situace. Kafka o svém životě nemohl mluvit, ale zároveň o něm nemohl ani nemluvit. Jeho krize vyvolala metaforu a napsal příběh, který se zapsal do historie.“

Velké myšlenky bývají podivné

Začínající spisovatelé se většinou chtějí naučit, jak na zápletku a způsob vyprávění, což rozhodně není nic špatného. Je ale důležité uvědomit si, že striktním sledováním pravidel vyprodukují pouze poslušnost a průměrné knihy. Když se zamyslíme nad skutečně výjimečnými díly, nutně dojdeme k závěru, že se jedná o knihy převratné, podivné nebo o knihy bořící tabu.

„Dnešní umění tvoří a přetváří svět, dává mu smysl. Je to zodpovědnost. Můžete ztratit svůj hlas, můžete napsat „Jsem mrož“ nebo můžete uspořádat večírek. Představivost realitu spíše vytváří, než by ji napodobovala,“ uzavírá své vyprávění Kureishi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete napsat knihu? Porušujte pravidla, radí Hanif Kureishi