Charles Dickens: Inspiraci našel ve svém neradostném dětství i ve viktoriánské Anglii
Simona Hencová
2. 12. 2012
V letošním roce si připomínáme 200 let od narození slavného anglického spisovatele a novináře Charlese Dickense, autora proslulého románu Oliver Twist.
Anglický romanopisec Charles Dickens se narodil roku 1812 v Portsmouthu jako druhý z osmi dětí. Když byl malý, přestěhovala se jeho rodina do Londýna, jeho otec se však dostal do finančních potíží, které ho dovedly až do vězení pro dlužníky. Charles musel živit zbytek rodiny. Když mu bylo deset let, začal pracovat v továrně na leštidla na boty jménem Warren’s Blacking Factory. Později se začal živit jako písař a stal se úředníkem v advokátní kanceláři. Příběhy, se kterými se během své praxe setkával, využíval při literární činnosti.
Literární počátky
Mladý Charles přispíval do londýnských novin a psal drobné povídky ze života londýnské společnosti. V té době využíval pseudonym Boz. Jeho prvním vydaným dílem byla povídka A Dinner at Poplar Walk publikována v roce 1833 v Monthly Magazine. Jeho románovým debutem se stala humoristická kniha Kronika Pickwickova klubu, která poprvé vyšla v roce 1836. Příběh nejprve vycházel v novinách jako román na pokračování. Dickens humorně vykresloval příhody čtyř členů Pickwickova klubu vedeného Samuelem Pickwickem. O dva roky později vydalo nakladatelství Chapman & Hall román Oliver Twist.
Dickensova první láska se jmenovala Marii Beadnellová, avšak byla výše společensky postavená než on a její rodiče se sňatkem nesouhlasili. V roce 1836 se oženil s Catherine Hogarthovou, dcerou svého přítele novináře Davida Georga Hogartha. Měli spolu celkem deset dětí. Dickens je známý tím, že choval milostné city také k sestrám své manželky. Později se bláznivě zamiloval do mladé herečky Ellen Ternanové.
Rozvod v době autorova života nebyl přípustný, Dickens se ale navzdory konvencím rozhodl v roce 1858 opustit svou manželku a žít s Ellen. V roce 1870 ho zasáhla mozková mrtvice a nedlouho poté zemřel. Hrob slavného spisovatele najdete ve Westminsterském opatství.
Román Oliver Twist vypráví o osiřelém chlapci, který se protlouká prostředím zlodějů a podvodníků. Příběh si získal velkou popularitu a byl i několikrát zfilmován. Malý Oliver se dostane ze sirotčince do Londýna, kde narazí na partu zlodějů, kterým velí mazaný Žid Fagin. Oliver se k nim připojí a posléze je nespravedlivě obviněn ze zločinu. Zachrání ho však laskavý pan Brownlow. Banda zloděje Fagina ale chlapce unese a Oliver musí překonat ještě řadu překážek, aby se znovu setkal s panem Brownlowem, který mu poskytne domov a zázemí. V roce 1838 vyšel další román o osiřelém chlapci nazvaný Nicholas Nickleby.
V blížícím se vánočním čase připomeňme Dickensovu povídku Vánoční koleda (1843). Hlavním hrdinou příběhu je mrzutý starý mládenec Ebenezeru Scrooge, který nemá rád Vánoce. Na Štědrý den ho navštíví čtyři duchové, ti se zaslouží o Ebenezerovu proměnu v laskavého a hodnému muže. V roce 1845 byla publikována další povídka s vánoční tematikou – Cvrček na krbu.
Inspirace vlastními zážitky
Roku 1849 vyšel slavný autobiografický román David Copperfield. Malý David se narodí až po smrti svého otce a vyrůstá jen se svou matkou Klárou a chůvou Peggotkou. Pak se ale jeho matka provdá za pana Murdstona a chlapci začne krušné období. Otčím o chlapce nejeví zájem a pošle ho do internátní školy. Po smrti matky musí David ve svých 11 letech začít pracovat.
Postupně dospívá a čtenáři sledují jeho osudy i v dospělém věku. Kromě života hlavního hrdiny se románem prolíná celá řada vedlejších postav, díky nimž Dickens dokonale vykresluje poměry ve viktoriánské Anglii. Román nakonec skončí happy endem. David se dočká lásky i uznání.
Letos v únoru uplynulo 200 let od narození Charlese Dickense. V Anglii se na počest tohoto slavného viktoriánského autora konaly velké oslavy, princ Charles uctil Dickensovu památku položením věnce u jeho hrobu ve Westminsterském opatství. V londýnské ulici Doughty Street, kde Dickens bydlel se svou ženou Catherine, dnes najdeme spisovatelovo muzeum.
Zdroj: Dějiny anglické literatury II. Praha: SNKLU, 1963.