Český literární rybníček je sice menší rozlohy, to ale neznamená, že se v něm nenajdou pořádní kapři. Literární ceny mají za úkol podpořit české autory a autorky, a zároveň pomoci čtenářům a čtenářkám, aby se lépe orientovali v současné knižní produkci.
Magnesia Litera
Prestižní literární ocenění Magnesia Litera se uděluje od roku 2001. Cena má kategorie Litera za prózu, za poezii, knihu pro děti a mládež, za literaturu faktu, za překladovou knihu, za nakladatelský čin či za objev roku. Uděluje se také Cena čtenářů a naprostý vítěz získává ocenění za Knihu roku. Letos se Knihou roku stala Rybí krev od Jiřího Hájíčka.
Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a dobré knihy. Proto bylo ocenění rozvrženo do devíti kategorií, které se snaží obsáhnout veškerou domácí knižní produkci. Aby se předešlo příliš úzké specializaci, vítěze v kategoriích Litera pro objev roku a Magnesia Litera – Kniha roku vybírá 300 oslovených odborníků a odbornic z knižní branže, a to od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce.
Cena Egona Hostovského
Tradici Ceny Egona Hostovského započala v roce 1974 Regina Hostovská, manželka jednoho z nejuznávanějších českých exilových spisovatelů Egona Hostovského. Rok po smrti svého muže rozhodla o udělování ocenění, jež je spojeno s podporou a vyjádřením úcty spisovatelům v 70. a 80. letech, kteří vydávali v exilových nakladatelstvích. Předávání ceny se až do roku 1989 konalo v Torontu, později se přesunulo do České republiky.
O držiteli ceny rozhodovala porota složená z literátů a literárních teoretiků, oficiálně ji uděloval syn Egona Hostovského Paul, který následně rozhodl i o jejím ukončení. Naposledy byla cena udělena za rok 1999, kdy ji získala spisovatelka Eva Kantůrková za román Zahrada dětství jménem Eden. Od té doby se cena z rozhodnutí donátora Paula Hostovského již neuděluje.
Cena Josefa Škvoreckého
Cenu Josefa Škvoreckého uděluje Společnost Josefa Škvoreckého za původní českou prózu. Cenu vyhlásila Literární akademie poprvé v roce 2007 a nominace tehdy získaly knihy vydané od září 2006 do května 2007.
Petr Čornej, předseda poroty a zároveň rektor Literární akademie, při prvním ročníku vyjádřil smysl této ceny následovně: „Je velice důležité povzbudit české spisovatele a zároveň pomoci literatuře jako takové.“
Cena Franze Kafky
Cena Franze Kafky je české literární ocenění, které každoročně uděluje porota s mezinárodním složením, ale s převahou českých porotců. Výběr vítěze či vítězky není omezen národností. Jedinou podmínkou je, aby minimálně jedna z knih vítěze či vítězky byla přeložena do češtiny.
Nejčerstvějším držitelem ceny je izraelský spisovatel, esejista, novinář a profesor literatury Amos Oz. Čeští čtenáři se dočkali například překladů knih Černá skřínka (Mladá fronta, 1993), Panter ve sklepě (Mladá fronta, 1999) nebo Příběh o lásce a tmě (Paseka, 2009).
Cena Jaroslava Seiferta
Cena Jaroslava Seiferta představuje poctu za vynikající beletristické dílo vydané nebo jinak zveřejněné v posledních třech letech v České republice nebo v zahraničí.
Cenu Jaroslava Seiferta založila Nadace Charty 77, a to ve Stockholmu v lednu roku 1986. Chtěla podpořit českou a slovenskou literaturu doma i v cizině. Na počest básníka Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny za literaturu, byla tato cena nazvána jeho jménem a vyhlašuje se každoročně 22. září v předvečer básníkových narozenin. Laureátem za rok 2012 se stal Vladimír Binar se svým triptychem Číňanova pěna.
Cena Jiřího Ortena
Cenu Jiřího Ortena uděluje porota autorovi prozaického či poetického díla psaného v českém jazyce, avšak tomuto autorovi nesmí být v době dokončení díla více než třicet let.
Cena vznikla v roce 1987 a dlouhou dobu ji udělovalo nakladatelství Mladá fronta, nyní ji však má na starost Svaz českých knihkupců a nakladatelů společně s Magistrátem hlavního města Prahy. Součástí ocenění je finanční odměna ve výši padesát tisíc korun. Nejčerstvějším laureátem se stal šéfredaktor časopisu Psí víno Ondřej Buddeus s knihou Rorýsy.
Cena Josefa Jungmanna
Obec překladatelů udílí Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší překladové dílo, které vyšlo v předchozím kalendářním roce a bylo publikováno v českém jazyce. Jedná se o publikace z oblasti prózy, poezie, dramatu a nebeletristické literatury z oboru humanitních věd. Cena nese jméno jazykovědce Josefa Jungmanna, vyhlašuje se vždy na Den překladatelů 30. září. Existuje už od roku 1991.
Cena Egona Erwina Kische
Egon Erwin Kisch se proslavil jako pražský německy píšící reportér a spisovatel židovského původu. Cena Egona Erwina Kische se uděluje už od roku 1992 českým a slovenským spisovatelům literatury faktu.
Slavnostní předávání se vždy koná na setkáních, které organizuje Klub literatury faktu. Nadaci na podporu české a slovenské spisovatelské základny literatury faktu založila roku 1990 paní Gisela Kischová.