Již osmnáctý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma přináší to nejlepší z českého tance za uplynulý rok.
Letošní ročník stojí na výrazných choreografických osobnostech. Představí se 12 tanečních projektů vybraných dramaturgickou radou. Festival se uskuteční od pátku 13. do pondělí 16. dubna na pražských divadelních scénách v divadle Ponec, Alfredu ve dvoře, Studiu ALTA a Teatru NoD.
Něco z toho, co vás čeká
První večer se diváci mohou těšit na choreografii Adély Laštovkové Stodolové a uměleckého tandemu SKUTR s názvem Muži. Ta se zabývá otázkou, jak si stojí muži v dnešní společnosti, a jestli toho na ně někdy není trochu moc.
Tanečně-hudební projekt Kolik váží vaše touha? zkoumá, zda vysvlečením skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu, své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/ceska-tanecni-platforma-2012/]
Pro skupinu NANOHACH stvořil francouzský choreograf Fabrice Ramalingom netradiční dílo Brut, jež zkoumá živočišnost vycházející z gest, skoků a grimas. Choreograf ze své tvorby vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu a zkoumá v díle různé vlastnosti tanečníků.
Barbora Látalová se v projektu Margaretha inspiruje osobností české básnířky Irmy Geisslové a za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie zachycuje proměny jedné ženy a její spojitosti na přelomu století.
Margaretha vypravuje Zdroj: Lukáš Kaderábek
Festival uzavře projekt Moniky Rebcové spojující současný tanec s tradičním a moderním africkým tancem Afrika – smíření, ve kterém vystoupí tanečníci z Čech, Kuby, Pobřeží slonoviny i Japonska.
Exotikou je okořeněná rovněž inscenace Hany Turečkové a Pražského komorního baletu MONO NO AWARE / Na hranici krásy, která je inspirována japonskou zenovou filozofií a zachycuje křehkost a pomíjivost krásy.
Workshop, seminář a doprovodný program
Letošní ročník divákům nabízí též bohatý program doprovodný. Festival zahájí v pátek 13. dubna od 18.30 site-specific představení Lenky Bartůňkové Lágrima, které se uskuteční v okolí divadla Ponec. Následovat bude vernisáž fotografií tanečně-divadelního fotografa Vojtěcha Brtnického.
Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.
Za návštěvu určitě stojí workshop Světlo-scéna a otevřená debata Institutu Světelného Designu s názvem Světelný design v současném českém tanci.
Seminář kritického pochopení současného tance se pod názvem Ateliér čtení tance bude konat od soboty 14. dubna do pondělí 16. dubna v klubu divadla Ponec a ukáže účastníkům cestu, jak vnímat současný tanec.
Příležitost k setkání dostanou všichni zájemci o současný tanec během burzy projektů, Meet The Artists, která se bude konat v sobotu 14. dubna od 13.00 do 14.00 v divadle Ponec.
Česká taneční platforma 2012
K vrcholům festivalu bude opět patřit vyhlášení festivalových ocenění. Předprodej vstupenek v cenách od 90 korun začal v divadle Ponec již na konci února.
Česká taneční platforma
Divadlo Ponec, Alfred ve dvoře, Studio ALTA a Teatr NoD
Kdy: pátek 13. až pondělí 16. dubna
Vstupné: od 90 Kč