Češi jedí málo ryb a luštěnin, zaostávají v konzumaci ryb za evropským průměrem o víc než pět kilogramů na osobu a rok a luštěnin snědí v porovnání s Jihoevropany méně než polovinu. Ovoce a zeleniny snědí méně než například Slováci. Novinářům to dnes řekli členové Fóra zdravé výživy.
V roce 2014 byla v Česku spotřeba luštěnin 2,7 kilogramů na osobu a rok, což je historicky nejvíc. Na jihu Evropy to bylo kolem šesti kilogramů. Rybího masa snědí Češi 5,5 kilogramu na osobu a rok, doporučeno je dvakrát v týdnu po 200 gramech masa, což je za rok zhruba 21 kilogramů.
„S ohledem na doporučení odborníků zaostáváme v konzumaci ryb, luštěnin i ovoce a zeleniny. Naše strava neobsahuje dostatek vlákniny a důležitých látek, které přispívají k ochraně před nemocemi srdce a cév, jež jsou v Česku nejčastější příčinou úmrtí,“ řekl profesor Rudolf Poledne.
Doporučil lidem využít zahraniční dovolené k ochutnávce tamní zdravé stravy. Často totiž Češi vyřazují z jídelníčku luštěniny jen proto, že nevědí, jak je upravit, aby jim chutnaly a neměli po nich trávicí potíže. Od ryb je odrazuje cena a to, že v nich jsou kosti, což vede rodiče k tomu, aby dětem dávali rybí prsty, v nichž bývá jen málo rybího masa.
Podle profesorky Jany Dostálové je potřeba zvykat na luštěniny i ryby už malé děti. V mateřských školkách se ukazuje, že pokud dítě není na tyto pokrmy zvyklé z domova, odmítá je. Stejné je to ve školách.
„Problém je i ve školních jídelnách, kde se stále neplní doporučení o množství luštěnin a ryb. Navíc, když kuchařky luštěniny uvaří, děti to stejně nejedí,“ řekla. Z ankety mezi studenty vyplynulo, že luštěniny jim nechutnají. Příčinou je podle Dostálové nevhodná úprava. Správným namáčením a vařením lze z luštěnin dostat většinu látek, které způsobují nadýmání. Specifickou chuť luštěnin lze zamaskovat tím, že se přidávají do salátů či polévek. Jako důvod omezení luštěnin uváděli studenti i složitou přípravu pokrmů z nich.
„U nás se stále méně času, až na některé fanoušky, věnuje přípravě pokrmů v domácnosti. Matky kupují polotovary a hotové pokrmy, zatímco uvařit jídlo z luštěnin dá práci,“ poznamenala profesorka.
Podobně je to s rybami. „Ryby v podstatě neumíme vhodně upravit. Nejoblíbenější je smažení v trojobalu, to chutná i dětem ve školních jídelnách. Ale ryby dušené a pečené nejsou tak oblíbené,“ řekla.
Od ryb může někoho odradit vyšší cena, na rozdíl od luštěnin, které jsou levné, tak hlavně čerstvé ryby jsou poměrně drahé. Ryby lze konzumovat i ve formě rybích výrobků, ochucených rybích jídel, tam ale je hodně soli, což zdraví neprospívá, připomněla odbornice.
Autor ČTK