Kambodžu nedávno postihly záplavy, které způsobily zničení mnoha obydlí, a také zabíjely domácí zvířata. Společnost Člověk v tísni se rozhodla zemi pomoci naočkováním několika tisíců zvířat.
Na louce uprostřed vesnice Kbal Damrey ve střední Kambodži nervózně přešlapuje přes 50 vodních buvolů. Mezi více než čtvrttunovými domácími mazlíčky se proplétá přikrčený muž s rukama za zády. Přibližuje se zezadu k velkému šedému samci.
Během sekundy mu zapichuje do boku injekční stříkačku. Buvol poplašeně uskakuje, zvedá se oblak prachu pod jeho kopyty, ale drobná vesničanka ho drží na provaze. Asi šedesátiletá žena s tradičním kostkovaným šátkem na hlavě se usmívá a khmérsky se loučí se sousedy. Musí odvést svého zvířecího pomocníka na rýžové pole, kde pracuje zbytek rodiny. Právě díky vakcíně, kterou právě dostal, bude ještě silnější, zdravější, rychleji poroste a bude místním sloužit k obživě déle.
Vakcinace pomáhá po povodních
Kambodžu loni v říjnu totiž postihly nejhorší záplavy za posledních 10 let. Voda zatopila pole těsně před sklizní rýže, odnesla stovkám lidí střechy nad hlavou a vyžádala si téměř tři sta lidských životů. Záplavy ale zabíjely také domácí zvířata, která jsou pro vesnické obyvatele této jihoasijské země životně důležitá.
„Zemřela nám téměř všechna kuřata, takže jsme museli po povodních začít úplně nanovo. Než vyrostou ta nová, nebudeme mít žádný zisk,“ stěžuje si paní Mee Di, která žije v oblasti postižené povodní. I když voda už dávno opadla, její následky stále ještě mohou farmáře připravit o zvířata. Během povodní se totiž rychle rozšířila parazitická onemocnění a choroby jako pasterilóza, slintavka, kulhavka nebo cholera.
„Právě proto jsme se rozhodli začít v rámci humanitární pomoci po povodních pomáhat nejen lidem, ale i zvířatům,“ vysvětluje vedoucí kambodžské mise společnosti Člověk v tísni Petr Schmied.
„Po poradě s vládním Odborem veterinární péče jsme vybrali potřebná očkování pro slepice, prasata, krávy a buvoly. Díky penězům od dárců z České republiky jsme naočkovali asi 15 tisíc zvířat,“ dodává jeho kolegyně Veronika Šťastná, která měla projekt na starosti.
Sedm a půl dolaru na měsíc
Na očkování čeká i buvol sedmašedesátiletého Prum Yona. Tento muž žije v chýši z palmových listů společně s manželkou a vnučkou. Jejich děti pracují v hlavním městě a domů se nevrací. Yon má malý chov kuřat, něco málo do rodinného rozpočtu přispěje i prodejem zeleniny.
„Vlastníme jeden hektar rýžového pole, což stačí tak tak na jídlo pro nás tři. Jíme to, co vypěstujeme. Jinak to ani nejde, protože si měsíčně vyděláme nanejvýš sedm a půl dolaru,“ říká stařec. Buvol je pro něj nepostradatelným a také jediným pomocníkem na poli. Oře, převáží povoz se dřevem na vaření, stěhuje úrodu i nářadí ke sklizni.
„Opravdu si neumím představit, že by onemocněl a přišli bychom o něj. Nemáme dost peněz, abychom si koupili nového,“ kroutí hlavou Yon.
Tým české neziskové organizace Člověk v tísni vybral nejchudší rodiny ve 20 vesnicích v provincii Kampong Chhnang, kde už od roku 2010 spolupracuje s místními nejchudšími obyvateli na zlepšení jejich způsobů obživy. Právě takové, jako je rodina Pruma Yona.
„Už teď je vidět, že zvířata rychleji rostou, jejich kůže je světlejší a přibírají na váze,“ pochvaluje si Saiyann Thong, místní veterinář ze společnosti Člověk v tísni.
Očkováním Češi pomohli celkem 1220 rodinám, které by si bez zahraniční podpory nemohly očkování dovolit.
Autor: Tereza Hronová, Člověk v tísni