Lister, Rimmer, Holly, Kryton, Kocour – nejsou vám tyto jména povědomá? Ani trochu vám nic neříkají? Jestli nemáte ani ponětí o tom, které postavy tato jména představují, měli byste si o nich co nejdřív zjistit pár informací. Jde o sitcom Červený trpaslík, který se za dobu svého vysílání stal fenoménem pro všechny lidi, kteří mají rádi sci-fi a originální humor.
Posádka Zdroj: osobnosti.cz
Za zrodem sci-fi sitcomu Červený trpaslík stojí Rob Grant a Doug Naylor. Oba dva studovali liverpoolskou univerzitu, po které se dali dohromady a začali pracovat na společných projektech, mezi které patřily i rozhlasové programy Klišé, Syn Klišé a Dave Hollins – Vesmírný kadet. V posledním projektu vznikly zárodky fenomenálního sci-fi sitcomu, který se díky producentovi Paulu Jacksonovi nakonec točil pod ochrannými křídly BBC. Rob a Doug si tuto stanici vyžádali hlavně proto, aby kvůli reklamám nepřišli ani o vteřinu svého třicetiminutového vysílacího času.
Pilotní scénář vznikl v roce 1983 s názvem a podtitulem Červený trpaslík – situační komedie ve vesmíru. Autoři chtěli původní verzi odlišit co možná nejvíc od konečného projektu, Dava Hollinse přejmenovali na Dava Listra a z inteligentního počítače Haba udělali Hollyho. Do děje zapojili další postavy – hologram Rimmera, humanoidního Kocoura, navigační důstojnici Kristinu Kochanskou a androida Krytona. S těmito postavami posunuli Červeného trpaslíka do nového světla a zároveň vytvořili kultovní sitcom, z kterého je neustále citováno, fanoušci jezdí na trpaslíkocony, prodávají se trička, různé reklamní dárky a v neposlední řadě vycházejí knížky.
Překvapený Kocour a Lister Zdroj: osobnosti.cz
Scénáristé si přáli, aby v jejich sitcomu hrála skutečná herecká esa. Přemýšleli například nad Alanem Rickmanem nebo Alfredem Molinou. V tomto ohledu jim to moc nevyšlo, protože si do Červeného trpaslíka zvolili baviče Normana Lovetta ztvárňujícího palubní počítač Holly, tanečníka a komika Dannyho Johna-Julese do role Kocoura, imitátora Chrise Barrieho ztělesňujícího hologram a básníka Craiga Charlese jako jediného přeživšího člověka Davida Listera – miluje kari a příšerně hraje na kytaru. V druhé sérii se k nim přidá android Kryton, kterého ztvárnil Rober Llewellyn.
Ze zápisníku těžařské lodi
Červený trpaslík je vesmírná těžařská loď, na které díky Rimmerovi přežije jediný člověk Dave Lister. Živý zůstal jen díky tomu, že byl v bezvědomí, protože si sebou na loď vzal kočku – samozřejmě porušil x direktiv. Z kočky se po mnoho generací vyvinul humanoidní Kocour, který je nesnesitelně parádivý a marnivý. Má všechny kočičí vlastnosti a vypadá jako člověk. Je posledním své rasy, protože ostatní humanoidní kočky letěly hledat Fušál – podle jejich náboženské mapy (bohužel nezjistili, že to byl Listrův seznam do prádelny) se tam nacházelo svaté místo. Nikdy nepřišly na to, že Fušál je ve skutečnosti vytoužená dovolená Listra – Fidži. Na lodi se objevuje i Rimmer jako hnidopišský hologram, kterému se stále něco nelíbí a mimochodem je pěkný „maaaaaaaagoooooor“. Zkrátka je stejně nesnesitelný jako za života. K posádce přibude i android Kryton, jenž je naprogramován na domácí práce a od ostatních se učí lidskosti.
Zpívající Rimmer Zdroj: osobnosti.cz
Sama skladba hlavních hrdinů napovídá, že jejich putování k zemi bude náramně šílené a zábavné. V průběhu seriálu se celá banda setká se svými horšími i lepšími já, dostanou se do paralelních světů, ztratí a znovu naleznou trpaslíka. Procestují celý vesmír, kde se setkají s jinými rasami, stroji, které je chtějí zabít, i s nepopsatelnými individui, jež se jen stěží dokáží zařadit mezi bytosti s mozkem. Základním prvkem Červeného trpaslíka jsou gagy a hlášky. Svými výstupy herci parodují lidské zvyklosti, filmy, seriály nebo společnost obecně.
Během osmi sérií se hlavním hrdinům přihodilo tolik nepopsatelných situací, že nad fantazií scénáristů musíme smeknout. Spojují lidský svět se světem neznáma a fantazie. Ve vesmíru řeší problémy mezi muži a ženami – o antikoncepci se přeci má starat chlap. Zapojují i otázky víry, v kterou věří Kryton – všechny stroje se po smrti dostanou do křemíkového nebe. V Červeném trpaslíkovi se objevuje i věčné téma rodiče a děti – při Rimmerových flaschbacích pochopíme, proč se z něj stal tak nesnesitelný srab. S přibývajícími sezónami jsou příběhy pochopitelně slabší, možná to je tím, že před sedmou řadou autorskou dvojku opustil Rob Grant.
Těm, co nemají rádi seriály jako Jistě, pane ministře by Červený trpaslík nemusel vůbec sednout. Britský humor je mnohým proti srsti, ale upřímně řečeno v tomto seriálu jsou gagy a humor na prvním místě, takže nemusíte mít strach z toho, že se nepobavíte. Absurdní situace, které se opravdu mohou stát jedině Rimmerovi, jsou nezapomenutelné. Sorta lidí, kterým anglický humor nic neříká, určitě nezapomene na hlavní postavy, příběhy i zachycený smích přihlížejícího obecenstva. Vřele doporučuji na zpevnění břišních svalů a provětrání bránice.
Název seriálu: Červený trpaslík (Red Dwarf)
Délka: 8 sérií (55 epizod po 30 min.)
Tvůrci seriálu: Rob Grant, Doug Naylor, Paul Alexander, Juliet May, Andy DeEmmony, Paul Jackson, Howard Goodall,
Kanál originálního vysílání: BBC2
Kanál vysílání u nás: ČT
Hrají: Craig Charles, Danny John-Jules, Chris Barrie, Robert Llewellyn, Norman Lovett, Hattie Hayridge, Chloë Annett
Hodnocení: 80%