Centrum Vysočina chce navázat na úspěšnou Letní žurnalistickou školu K. H. Borovského (LŽŠ) a otevírá nové projekty. Kromě novinářů-juniorů se netradičně zaměří také na aktivní seniory se zájmem o média. Kurzy startují na přelomu září a října a potrvají do Vánoc.
Oba kurzy mají podobný program. Mladé studenty i seniory čeká teorie i praxe. „Po teoretickém úvodu bude následovat práce v terénu a tvorba příspěvků pro online deník Vysočina-new.cz. Později budou účastníci pracovat s fotoaparátem, naučí se správné kompozici, zpracování fotografií a jejich výslednému zveřejnění. Náplní další části kurzu bude seznámení se s televizní technikou a tvorba televizního příspěvku,“ prozradil lektor Ondřej Rázl a přiznal, že nejatraktivnější je pro děti tradičně televizní žurnalistika.
„Důležitým bodem programu budou také zdroje, účastníci si sami vyzkouší, jak těžké je najít zajímavé téma, a později ho začnou zpracovávat. Z psané žurnalistiky přejdeme k televizi, kde se nejprve seznámí s technikou, poté budou točit ankety mezi sebou, natočí reportáž o kurzu a teprve potom vyjdeme točit anketu do ulic a úplně na závěr začneme točit reportáže z nejrůznějších akcí.“
Velkou výhodou kurzu Mladých novinářů i Akademie třetího věku je, že si účastníci postupně projdou různými médii – od tištěných přes on-line deníky a rádio až po televizi. Získají tak jedinečné zkušenosti, které jim většinou ani vysoké školy novinářského zaměření nejsou schopné nabídnout v dostatečném rozsahu. To potvrzuje i Milan Pilař z Centra Vysočina. „Podle jednoho z vysokoškolských lektorů jsou absolventi LŽŠ z Vysočiny, kteří spolupracují na celoročním projektu pod dvou až třech letech na úrovni absolventa VŠ s jedním podstatným rozdílem – umí navíc zacházet s kamerou, fotoaparátem i stříhat zvuk a video, protože zpravidla prošli všemi typy médií.“
Právě dostatečný trénink všestranného novináře je v dnešním mediálním světě velmi důležitý. Často se totiž klade důraz na snižování nákladů a redaktor tak dostane k ruce při nejlepším kameramana, jinak se musí umět postarat sám.
„Cílem kurzu není vychovat novináře, spíše jen účastníkům tuto práci přiblížit a pomoci jim zorientovat se v mediálním světě.“ Ondřej Rázl
Kurzy povedou absolventi Letní žurnalistické školy, studenti vysokých škol s mediálním zaměřením, kteří získali zkušenosti od zakladatelů projektů, regionálních i celostátních novinářů i odborníků ze zahraničí a vědí jak na to. Výjimkou nejsou ani kurzy pro babičky a dědečky. „Projekt Akademie třetí věku byl od počátku koncipovaný tak, že seniory vzdělávají junioři, což se osvědčilo. Lektory seniorů jsou pak také studenti středních a vysokých škol, což přináší také zajímavý intergenerační efekt. Senioři získávají respekt k lidem ve věku svých vnuků a junioři pochopí více svět svých prarodičů,“ popisuje zajímavý aspekt iniciátor těchto kurzů Milan Pilař.
Zahájení kroužku Mladých novinářů budou předcházet workshopy na základních a středních školách v Havlíčkově Brodě, kde budou realizátoři projektu předvádět možnosti novinařiny a žákům základních i studentům středních škol ukazovat, co všechno je s audiovizuální technikou možné.
Společnost sídlí v Mediálním centru v Havlíčkově Brodě, odkud vysílá regionální televize TV HBin, která je také partnerem projektů a poskytuje prostor nejzdařilejším reportážím. Podobná spolupráce funguje s redaktorem Českého rozhlasu Region Milanem Kopeckým.
Centrum Vysočina spolupracuje s celostátními médii, jako jsou Lidové noviny, Deník, Český rozhlas nebo internetový portál Aktuálně.cz. Kromě domácích kapacit mají účastníci jejich kurzů možnost poznat také lidi ze zahraničí, především z Rakouska. Výjimkou nejsou ani oborové stáže mimo Českou republiku. V současné době se jedna z lektorek školí v německém Passově.
Více o kurzech se dozvíte zde.