Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Cena Karla Čapka: Letošním laureátem je Pavel Šrut, duchovní otec Lichožroutů

Eva Marková

Eva Marková

27. 1. 2012

Dnes byla udělena v pražské Brožíkově síni Staroměstské radnice Cena Karla Čapka, kterou uděluje České centrum mezinárodního PEN Klubu a Společnost jeho přátel. Letošním laureátem se stal básník Pavel Šrut. 

OBR: Karel Čapek

Spisovatel Karel Čapek, Zdroj:uspesne.osobnosti.cz

Cena nesoucí jméno významného českého spisovatele Karla Čapka se podle předsedy Českého centra Mezinárodního PEN Klubu uděluje tomu, kdo výrazně a srozumitelně přispěl k tomu, aby se ve společnosti prosadily demokratické a humanistické hodnoty, nebo aby byly ubráněny. Letos byl za literární přínos oceněn Pavel Šrut (1940).

Jasná volba, Pavel Šrut

Porota tvořená Michalem Bauerem, Martou Bystrovovou, Františkem Fröhlichem, Josefem Chuchmou, Vladimírem Karfíkem, Zdeňkem A. Tichým a vedená Ivanem Klímou rozhodla o tom, že letos bude cena udělena Pavlu Šrutovi. Jak poznamenal Ivan Klíma, rozhodnutí o udělení ceny Pavlu Šrutovi bylo jednoznačné a schůze poroty trvala vlastně jen pár minut.

Spisovatel Pavel Šrut

Pavel Šrut, laureát Ceny Karla Čapka 2012, Foto: Wikimedia Commons

„Pavel Šrut je jeden z básníků, kteří bravurně ovládají jazyk a kteří umějí zrytmizovat i volný verš,“ řekl básník Václav Daněk. Šrutovu schopnost formovat jazyk do veršů, které mnoho vypovídají a přitom nejsou vyšperkovány množstvím nepodstatných jazykových obdob, vyzdvihl i Jiří Stránský, který laudatio na Šruta pronesl. Zakomponoval do něj několik Šrutových básní, v podání Jiřího Šlupky Svěráka pak také zazněly některé písňové texty oceněného básníka. On sám prý cenu nevnímá jako jakýsi pohár pro vítěze, ale jako cenu vážnou.

Letošní laureát Ceny Karla Čapka pochází z Prahy. Je to básník, překladatel a tvůrce písňových textů a dětských knih, duchovní otec Lichožroutů. Studoval španělštinu a angličtinu na Filozofické fakultě UK, ale studium neuzavřel, od roku 1971 je v tzv. svobodném povolání. Debutoval roku 1960 časopisecky v Tvorbě, jeho knižním debutem byla sbírka Noc plná křídel (1964). Po roce 1969 byl nucen publikovat v samizdatu, přispěl také do několika samizdatových sborníků. V 70. a 80. letech publikoval pod jménem Petr Karmín třeba příběhy ve Čtyřlístku. Jeho písňové texty zhudebnil například Petr Skoumal, Luboš Pospíšil, Michal Prokop či Vladimír Mišík.

Přeložil a přebásnil mnoho básnických sbírek, navíc také pět latinských sbírek Eugena Brikcia shromážděných ve svazku Nuda in acta – Holou na kaktus.

FOTO: Lichožrouti

Lichožrouti Kawa s Bumkou, Autor: Galina Miklínová

Velmi významná je jeho tvorba pro děti, Šrutovy hravé verše jsou jedněmi z těch, se kterými se setkalo snad každé české dítě. Scénáře psal také k rozhlasovým a televizním pořadům, je spoluautorem animovaného večerníčku Bob a Bobek. Jeho tvorba určená dětem byla jedním z důvodů, proč se porota rozhodla udělit mu Cenu Karla Čapka. Byl to právě Pavel Šrut, kdo v posledních letech přivedl děti ke čtení vydáním knížky Lichožrouti, kterou ilustrovala Galina Miklínová.

České centrum PEN Klubu uděluje dvě ceny: v sudých letech je to Cena Karla Čapka, v lichých letech se uděluje Cena PEN Klubu nazvaná Vlastní cestou. První z nich, která byla slavnostně vyhlášena dnes odpoledne na pražské Staroměstské radnici, se uděluje od roku 1994 a jejími prvními laureáty byli Philip Roth a Günter Grass. V dalších letech pak byl cenou vyznamenán např. Arnošt Lustig, Josef Topol či Václav Havel, posledním laureátem je spisovatel Ivan Klíma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cena Karla Čapka: Letošním laureátem je Pavel Šrut, duchovní otec Lichožroutů