Stejně jako každý rok se i letos chystá udělení Ceny Josefa Škvoreckého. Tento věhlasný autor zaštítil svým jménem cenu, která se uděluje za nejlepší knihu za uplynulý rok. Ani rok 2010 nebude výjimkou, dokonce už známe i nominované knihy!
Manželé Škvorečtí, Zdroj: skvorecky.com
Josef Škvorecký patří k nejúspěšnějším českým autorům, kteří se dokázali proslavit i v zahraničí. Rodák z Náchoda se usadil v Torontu, kde přednášel na univerzitě. K jeho nejznámějším dílům patří nejspíš Tankový prapor. Kromě spisovatelské činnosti je především nakladatelem. Jako exulant založil v Toronu roku 1971 společně se svou ženou (Zdena Salivarová) nakladatelství ´68 Publishers. Po roce 1989 se rozhodl zůstat v Torontu.
Škvoreckého jméno kam se podíváš
Význam Josefa Škvoreckého pro český národ byl a je tak velký, že již roku 1989 byla Václavem Krištofem vytvořena Společnost Josefa Škvoreckého. Kromě toho však existuje i Literární akademie – Soukromá vyšší škola Josefa Škvoreckého založená roku 2000, která právě od roku 2007 uděluje Cenu Josefa Škvoreckého, jež však není určena pouze studentům zmíněné školy. Studenti Soukromého gymnasia Josefa Škvoreckého mohou získat již během svého studia Cenu Dannyho Smiřického.
Tomáš Zmeškal; Měsíc autorského čtení 2009, Foto: David Konečný
Cena Josefa Škvoreckého je určena pro nejlepší knihu uplynulého roku. Určuje ji porota o pětadvaceti členech, která nominuje několik knih, z nichž vybere některé do finále, a pak v říjnu vyjde vítězně jedna kniha. Jedinou podmínkou udělení je knižní vydání daného literárního textu. K Ceně JŠ se pojí i finanční odměna ve výši 250 000 korun. Autoři, jejichž knihy se umístí ve finále, získají odměnu 10 000 korun. Nominované knihy na Cenu JŠ pro rok 2010 jsou tyto:
Ivan Klíma – Moje šílené století II 1967−1989 (Academia 2010)
Martin Reiner – Lucka, Maceška a já (Druhé město 2009)
Antonín Bajaja – Na krásné modré Dřevnici (Host 2009)
Emil Hakl – Pravidla směšného chování (Argo 2010)
Ivan Matoušek – Oslava (Revolver 2009)
Marka Míková – JO537 (Baobab 2009)
Markéta Pilátová – Má nejmilejší kniha (Torst 2009)
Milena Slavická – Povídky jamrtálské (Torst 2010)
Jiří Šimáček – Snaživky (Větrné mlýny 2009)
Kateřina Tučková – Vyhnání Gerty Schnirch (Host 2009)
Tomáš Zmeškal – Životopis černobílého jehněte (Torst 2009)
Petra Hůlová – Strážci občanského dobra (Torst 2010)
Zvláštností je, že mezi nominovanými objevíme i Petru Hůlovou (zvítězila v roce 2008) a Tomáše Zmeškala (zvítězil v roce 2009), kteří však patří k porotě, která cenu vyhlašuje. Václav Krištof ale obhajuje jejich účast tím, že obě knihy nominovali ostatní členové poroty, přičemž jak Petra Hůlová, tak Tomáš Zmeškal se musí zdržet hlasování, čímž se jakákoli protekce vylučuje.
Cena Josefa Škvoreckého má však dvě části – první z nich se týká vše, o čem zde již bylo psáno. Druhá část navazuje na Cenu Dannyho Smiřického. Studentská část Ceny Josefa Škvoreckého se vypisuje ve dvou oblastech – próza (max. 5 stran A4) a poezie (3 až 5 básní) – a je určena pro studenty od osmé třídy základní školy až po maturanty. Podmínkou je, že každá škola smí poslat pouze dvě práce (jedna za prózu, druhá za poezii). Výherce získá knižní cenu a případně stipendium.