Nesnadného úkolu se se značnou profesionalitou a fundovaností zhostilo herecké trio Divadla v Dlouhé Martin Matejka, Miroslav Táborský a Jaroslav Vondráček a zpracovalo všech třicet sedm her a sto padesát čtyři sonetů Williama Shakespeara do vědecky pojatého díla, které se odehrává v pouhých sto dvaceti minutách.
Trio, které provází celou inscenací Zdroj: Divadlo v Dlouhé
Kdo očekává jen moderní zpracování nejslavnějších Shakespearových děl, bude překvapen. Kdo si myslí, že se jedná o vědecký rozbor dramat velkého mistra, bude zděšen. Vše je zredukováno jen na ten nejpodstatnější děj a i ten je pak koncentrován do malé kostičky vydatného bujónu. Ten je navíc ještě zasazen do prostředí blízkého soudobému divákovi. Tak se dostáváme například k příběhu Tita Andronicha, který je pojat jako kuchařská šou, nebo k rapujícímu Othelovi.
Je to skutečně dobrý směr? Zatím, co Shakespeare rotuje ve svém hrobě, můžeme si s klidem odpovědět, že to dobrý směr je. Ne snad proto, že by nás bavilo prznit klasiku, že bychom se chtěli vysmívat velikánům minulosti, ale zkrátka proto, že je to neuvěřitelně zábavné a vtipné.
Drama za prohnutým zrcadlem
Je ale na místě upozornit, že milovník klasikova díla, očekávající, že si z divadla odnese zase krapet odlišné zkušenosti ze Shakespearových dramat, či nový pohled na mistrovu osobnost, se svého nedočká a většinu času bude zcela konsternován nehybně sedět a s čelistí na podlaze pozorovat hrůzyplnou vraždu staletí vážených her.
Moderní zpracování působí občas až bizarně
Nebylo by ovšem zcela oprávněné tvrdit, že zjednodušené Shakespearovské hry postrádají hloubku a jsou jen prachobyčejnou parodií, která si klade za jediný cíl diváka rozesmát. Skutečně, tři herci, kteří se na jevišti pohybují v kuse sto dvacet minut, hrají jako šílení a s bravurní lehkostí diváka seznamují s obsahem a dějem nejznámějších Shakespearových dramat.
Vše letí nezadržitelným tempem vpřed a na rozvleklé momenty není čas. Improvizované kulisy z několika černých beden, rychle se střídající kostýmy, které symbolicky znázorňují jednotlivé postavy – to vše působí jako nezastavitelný vlak, z jehož okének se divákovi nabízejí stále nové a nové scenérie. Není ani čas na to uvědomit si, že hudební doprovod se kromě nesmírně vlezlé znělky tak nějak nekoná.
Víc než jen další fraška z Ameriky
Scénář představení pochází z kulis Nového kontinentu a svůj původ rozhodně nezapře ani ve stylu humoru ani v určité pompéznosti, která je spojena s nesčetnými výbuchy a světelnými efekty na scéně. Je to zvláštní, ale ani jeden z těchto prvků nepůsobí nepatřičně a k atmosféře, která se nese celým představením, se velice dobře hodí. Korunu všemu nasazuje krátká zpověď herců o tom, jak je těžké v dnešní době diváka pobavit.
Pokud tedy hledáte rozptýlení po dlouhém a úmorném dni a rádi byste se trochu seznámili s dílem mistra WS, je pro vás toto představení naprosto perfektní volbou.
Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách
Divadlo v Dlouhé
Režie: Jan Borna
Hrají: Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Martin Matejka
Hodnocení: 4****