Dnešní vysokoškoláci májí jednu výhodu – mohou vyjet za studiem prakticky kamkoliv. U nás oblíbený Erasmus ale není jedinou možností. Studenti mohou v rámci Evropy využít například i program CEEPUS.
CEEPUS je takový regionální Erasmus, Foto:sxc.hu
CEEPUS je klasický výměnný program pro vysokoškolské studenty. Jeho specifikem je regionální charakter, kdy bilaterální smlouvy mohou podepsat pouze středoevropské univerzity.
Co všechno je ještě střední Evropa?
V programu CEEPUS je pojem střední Evropa brán trochu zeširoka, proto najdeme v seznamu zúčastněných států i řadu zemí jihovýchodní Evropy.
Čtěte také: Odborná praxe v zahraničí: pomáhá v osobním rozvoji i v kariéře
V dnešní době je do programu zapojeno celkem patnáct oficiálních států a Kosovo. Smlouvu podepsala Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Moldavsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Priština-Kosovo.
Vyjet mohou jak studenti, tak učitelé
Programu CEEPUS se mohou zúčastnit nejen pregraduální studenti (ovšem až po absolvování druhého semestru) a postragudální studenti, ale i univerzitní pedagogové. Tak jako v jiných výměnných programech i v tomto případě vypíší jednotlivé školy počet jimi proplacených stipendijních měsíců, od kterých se odvíjí počet možných studijních pobytů.
Zúčastnit se můžete, i pokud chodíte na vysokou školu, která nemá v rámci tohoto středoevropského programu uzavřenou bilaterální dohodu. Můžete se totiž zapojit jako tazvaný freemover.
Příležitost, která se už nemusí opakovat
Vysokoškoláci jsou mladí lidé, které většinou ještě nesvazují rodinné ani pracovní závazky, proto pro ně není obtížné sbalit se a na půl roku nebo rok odjet za hranice za studiem, za poznáním jiné kultury a setkáním s novými přáteli. Až se usadí, založí rodiny a začnou budovat kariéru, už je nemusí podobná příležitost potkat.