Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Carlos Castaneda a jeho cesta válečníka – 1. díl

Redakce

Redakce

21. 10. 2009

toltec_pyramidMystik, čaroděj, nekorunovaný zakladatel hnutí New Age a podle mnohých i blázen a pouhý pohádkář. Možná i vy jste tohle jméno zaslechli, ale nebyli jste schopni si ho zařadit. Učení předávané v jeho knihách zažívá v posledních letech obrovský boom po celém světě. O čem ale  Castaneda psal a čím čtenáře jeho knihy přitahují? Právě těmihle tématy se bude zabývat série článků, jejíž úvodní díl právě teď čtete.

Zdroj: http://sites.google.com/site/tolteccivilization/art

Zdroj: http://sites.google.com/site/tolteccivilization/art

Kdo Castaneda byl?

Castaneda se narodil v prosinci roku 1925 v Peru. Neměl však v úmyslu tam prožít celý svůj život. V raných 50. letech se přestěhoval do Kalifornie, USA, a v roce 1957 se pak stal jejich občanem. Studoval na univerzitě v Los Angeles, kde se zabýval antropologií; a byla to právě tato věda, která ho dovedla na cestu spisovatele knih o šamanismu. V roce 1960 se díky jednomu známému sešel se stařičkým indiánem z kmene Jaki, se kterým měl hovořit o užívání psychotropních rostlin v rámci indiánských tradic. Tímto indiánem byl Don Juan Matus, jeho pozdější učitel magických rituálů pradávných Toltéků, zmiňovaný ve všech Castanedových knihách. Carlosovy zápisky mu během studia sloužily jako pomůcka a zároveň i zdroj cenných informací. Díky svému úsilí získal v roce 1962 bakalářský titul z antropologie a o jedenáct let později titul Ph.D. Po prožití velice produktivního života jako spisovatel, duchovní vůdce a vzor mnoha lidí Castaneda v roce 1998 umírá v Los Angeles na rakovinu jater.

Čím se zabývá ve svých knihách?

Obsahem Castanedových knih byl chronologický popis jeho učednictví v kruhu šamanů. Knihy jsou doslova nasáklé metafyzickými a paranormálními zážitky, které daleko překračují hranice našeho běžného pojetí života a světa. S Castanedou se díky jeho knihám procházíme jeho životem od prvních učednických krůčků až po jeho převzetí zodpovědnosti za celý kruh čarodějů, kdy se stal nagualem – vůdcem a učitelem. Nejedná se však pouze o popis nevšedních zážitků. Dostatečně vnímavý čtenář si z jeho knih odnese velice hluboké myšlenky o světě kolem nás, které dokážou posunout naši schopnost vnímání reality na zcela  jinou úroveň. Klíčovým aspektem je zcela jistě určitá forma změněného stavu vnímání, kdy jsou šamané schopni se velice rychle učit a chápat. Dalším neméně důležitým momentem je získání zraku, jež bychom díky modernímu mystickému slovníku označili jako tzv. astrální vnímání. Tedy vidění věcí, které se vyskytují na jiné úrovni světa, než jakou jsme schopni normálně vidět naším zrakem. Mimo tyto fascinující věci se však v knihách setkáme i s proměnami ve zvířata a setkání s magickými bytostmi, které nám mohou pomáhat, nebo se nám naopak pokouší ublížit.

Když jsem se zmiňoval o určitých pravdách, kterými nás knihy mohou obohatit, neměl jsem na mysli pouze určitá dogmata ze světa šamanů, ale i velice konkrétní návody, jak získat různé schopnosti, které bychom nazvali fantastické či magické.

Realita nebo fikce?

Je samozřejmé, že takto do jisté míry provokující texty nemohly zůstat bez povšimnutí. Našlo se neskutečné množství skeptiků, kteří tvrdí, že Castaneda si celou ságu zhola vymyslel a jeho takzvané paranormální zážitky byly pouze výplody jeho zdrogovaného podvědomí. Další si zase myslí, že se jedná o prachsprostý kompilát jiných filosofií  a myšlenkových směrů, k jehož fungování si Carlos vypůjčil osvědčené meditační techniky, které posléze zaobalil, takovým způsobem, aby zapadaly do jeho konceptu. Musíme si ovšem uvědomit, že na postavy z Castanedova díla odkazují i jiní autoři, kteří jsou v některých případech sami postavami nebo jeho přáteli a spoluučedníky z Carlosova vyprávění. Zajímavostí je, že na Castanedův svět odkazuje i spisovatel Ken Eagle Feather, autor knihy Toltécká stezka, která se zabývá komplexním rozebráním a vysvětlením všech pojmů moderního šamanismu. Z jeho díla je velice zřetelně cítit chladný postoj vůči práci Carlose Castanedy.

Smyslem tohoto článku však nebylo zkoumat hodnověrnost Castanedova celoživotního díla, ale říci si o něm určitá základní fakta, která vám, čtenářům, umožní snadněji proniknout pod povrch a pochopit obsah dalších dílů série o tomto záhadném spisovateli.

Příště se podíváme na to, co vlastně znamená Catanedův pojem válečník a jakou filosofii razí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Carlos Castaneda a jeho cesta válečníka – 1. díl