Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Byl Edward Kelly předchůdcem hnutí hippies, nebo jen zdatným podvodníkem?

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

17. 1. 2011

Alchymista Edward KellyV nakladatelství Libri vyšel v ediční řadě Otazníky našich dějin již 20. svazek s názvem Alchymisté nebo šarlatáni – John Dee a Edward Kelly. Autorka Petra Chourová nás v něm zavede za tajemným učením alchymistů. Kdo je oním méně známým členem dvojice a jak souvisí jméno Edwarda Kellyho s českou historií?

Alchymista Edward Kelly

Alchymista Edward Kelly   Zdroj: commons.wikimedia.org

Nejspíš všichni čeští diváci budou z televizních programů znát dvoudílný snímek o pekařově císaři a císařově pekaři s Janem Werichem. Popudem ke vzniku této knihy byl totiž právě tento film, který Petru Chourovou inspiroval ke zvýšenému zájmu o Edwarda Kellyho a také Johna Deea.

Edward Kelly pohledem historie

Jak historie skutečně popisuje Edwarda Kellyho? Nosíval dlouhé vlasy, aby zakryl chybějící uši nebo trpěl jen defektem ušních boltců? Kdo byl ten nám dnes již nepříliš známý John Dee a proč mu Edward Kelly falšoval zápisy v denících? Co měl Edward Kelly společného s hnutím hippies a vídal skutečně anděly?

Edward Kelly – britský alchymista, který značnou část pracoval na dvoře císaře Rudolfa II. Známý svými dlouhými vlasy, jimiž měl údajně zakrývat chybějící uši, a také útěkem z vězení na Křivoklátě, při němž se zranil a přišel o nohu. Umírá po nezdařeném druhém útěku na mosteckém hradě Hněvín.

John Dee – britský matematik, astronom, astrolog a především alchymista. Rádce Eduarda V. a Alžběty I. Spolu s Edwardem Kellym pobýval na dvoře císaře Rudolfa II. Po nedorozumění s císařem pracoval pro Viléma z Rožmberka, po čase se však vrací zpět do Velké Británie a pracuje jako správce kolejí V Manchesteru. Umírá v zapomnění.

John Dee byl ve své době známějším, zkušenějším a respektovanějším z oné dvojice. Kellymu, jemuž se v českých zemích přezdívalo Engellender, pomohl do přízně Rožmberků, ten se později vyšplhal až na dvůr samého Rudolfa II. Přesto dnes Johna Deea postihlo kouzlo zapomnění a my vzpomínáme jen na slavného Engellendra.

Alchymista John Dee   Zdroj: commons.wikimedia.org

Alchymista John Dee Zdroj: commons.wikimedia.org

Kniha je členěna do osmnácti kapitol, které jsou od sebe přehledně odděleny, přičemž každá se zabývá určitým úsekem života alchymistů. Ať už se kapitola věnuje pouze Johnu Deeovi, Edwardu Kellymu nebo oběma v době, kdy došlo ke střetnutí jejich cest. Ač se jedná spíše o odbornou publikaci, která je protkána historickými fakty a odbornými termíny, je styl textu odlehčen. Jazyk se nesnaží utápět v přehršli cizích slov a vložení různých zajímavostí a sporných momentů ze života Edwarda Kellyho je rozhodně vstřícným krokem ke čtenářově pozornosti.

Kelly a Faust?

V samém závěru knihy naleznete ještě soupis pramenů, poznámky a také bohatou obrazovou přílohu – především fotodokumentaci míst, jež jsou nějakým způsobem spojeny se jménem Edwarda Kellyho: Křivoklát, slavný Faustův dům nebo město Jílové. Jedinou mrzutostí zůstává, že poznámkový aparát je stejně jako prameny zařazen až na úplný konec, takže čtenář musí listovat od kapitoly se zmíněnou poznámkou až úplně dozadu, což může odloudit jeho pozornost od čteného.

Alchymie se odjakživa těšila zájmu mnoha jedinců, ať už ze zištných či reprezentativních důvodů, nebo jen z prosté zvědavosti a touhy objevit nepoznané. Štědří mecenáši investovali nemalé sumy ve snaze rozmnožit vlastní finance anebo si pomocí elixíru mládí ubrat nějaký ten rok. Že mnohdy naletěli obyčejným šarlatánům, není třeba zdůrazňovat. Alchymie však nebyla jen marnotratnou zábavou, můžeme ji směle označit za předchůdkyni vědy v moderním slova smyslu, neboť sledovala i vskutku ušlechtilé cíle a usilovala o poznání principů a zákonitostí, na kterých funguje svět.

Celkem útlá publikace sice není oddychovou beletrií, nad níž člověk nemusí přemýšlet, ale pokud se alespoň maličko zajímáte o historii, určitě by neměla ve vaší knihovně chybět. Tajemná postava Edwarda Kellyho stále nabízí další a další nezodpovězené otázky. Pokud si alespoň na ty, které jsem předeslala v horní části článku, máte chuť odpovědět, nezbývá než si knihu přečíst. Ať už jste historik amatér nebo odborník, po přečtení publikace budete rozhodně odcházet o mnoho poznatků bohatší.

Název: Alchymisté nebo šarlatáni – John Dee a Edward Kelly
Autor: Petra Chourová
Počet stran: 232
Vazba: Brožovaná
Vydavatel: Libri, Praha: 2010
Doporučená cena: 290 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Byl Edward Kelly předchůdcem hnutí hippies, nebo jen zdatným podvodníkem?