Nastává čas vinobraní a o slovo se hlásí oblíbený burčák. Vinaři na něj dlouho a trpělivě čekají a my poté zlatavý mok vychutnáváme. Pojďme se podívat, jak má správný burčák vypadat.
Hrozen bílého vína, Zdroj: sxc.hu
Slovo burčák pochází z moravského slova burčet, tedy vařit. Vzniká jako meziprodukt při výrobě vína a existuje několik druhů burčáku, které rozeznáváme podle stupně prokvašení.
Takzvaný sladký burčák je opravdu sladký díky převažujícímu cukru a jeho chuť více připomíná mošt. Komu vyhovuje vyvážený poměr alkoholu a cukru, sáhne po vyzrálejším burčáku ve varu. Ve stádiu po zlomení převažuje alkoholická chuť nad sladkostí a vystupují kyseliny. Mydliňák je už silnější burčák, který obsahuje kvasné látky, cukr zaniká a vystupuje alkohol. Poslední fází je mladé víno, což už je téměř čisté víno.
Jak by měl správný burčák vypadat?
Správný burčák poznáme podle barvy, která by měla být světle žlutá. Když přičichneme, měli bychom cítit svěží vůni po ovoci, která s přibývajícím kvašením mizí a postupně vyniká vůně odrůdy, ze které byl burčák vyroben. Ale někdy může ovocná vůně signalizovat šizení burčáku přidáváním jablek. Nicméně laik to jen těžko pozná, proto v první řadě sledujeme barvu a zakalení, které by nemělo být příliš velké.
Burčák a zákon
U nás se v daleko větší míře vyrábí burčák z bílých hroznů než z modrých. Podle zákona se smí vyrábět pouze z tuzemských hroznů a je zakázáno znehodnocovat burčák přidáváním jiných složek, jako jsou kupříkladu právě jablka. Nepravý burčák pak můžeme rozpoznat podle nahnědlé barvy.
Burčák je neodmyslitelně spjatý s babím létem, Zdroj: sxc.hu
Nejlepší způsob konzumace burčáku je přímo z kádě u vinaře, kdy je nejčerstvější. Převozem do stánků burčák ztrácí svou kvalitu, proto je důležité uchovávat ho v chladu a nevystavovat slunci.
Zdraví prospěšný
Právě v těchto dnech je nejvyšší čas pochutnat si na dobrém burčáku. Nejenom že potěšíte své chuťové buňky, ale navíc prospějete i svému zdraví. Burčák totiž obsahuje vitamíny skupiny B a stopové prvky, především zinek a železo, a působí tak blahodárně na náš metabolismus.
Suma sumárum, burčák je příjemná ozdoba každoročního vinobraní a navíc rarita ve vinařském světě. U nás a na Slovensku má výroba burčáku dlouhou tradici, na rozdíl od vinařských velmocí Itálie a Francie, kde se nevyrábí vůbec. V menší míře se také vyrábí i v Rakousku a Německu.
Pokud si chcete vychutnat pravý burčák, pozor byste si měli dát na prodejce u silnic, burčák často v těchto případech nebývá kvalitní. Raději vsaďte na osvědčeného vinaře, který si nedovolí burčák jakkoli šidit.