Během každé turistické sezóny, tedy od června do září, dojde k úmrtí zhruba sta Čechů. Každoročně jich v zahraničí zemře více než čtyři stovky. Lze těmto smutným číslům nějak předcházet?
Autonehody jsou častou příčinou úmrtí za hranicemi. Zdroj: sxc.hu
Mezi nejčastější příčiny nepřirozených úmrtí patří u Čechů při cestách do zahraničí úrazy, utonutí a dopravní nehody. To poslední má navíc za důsledek další stovky zraněných a hospitalizovaných ročně.
Nejčastější příčinou přirozené smrti českých turistů je srdeční zástava. Proto by měli především starší občané v horkém letním počasí dbát zvýšené opatrnosti a myslet na své zdraví.
Co se týče úrazů a obtíží, při nichž nehrozí smrt, postihují Čechy za hranicemi nemoci z nachlazení, zlomeniny, odřeniny, pořezání, alergické reakce, bolesti zubů a zažívací potíže. Největší problémy se zažíváním čekají na našince hlavně v Egyptě v podobě tzv. faraónovy pomsty, jak se nazývají průjmy provázené horečkami. Děti na dovolené jsou navíc často ohroženy záněty středního ucha.
Nejvíce Čechů umírá v letní sezóně v Chorvatsku, což je logické, protože právě tato země je naší nejoblíbenější zahraniční destinací. V loňském roce navštívilo Chorvatsko 793 tisíc českých turistů.
Platí tři hlavní zásady
Některým zraněním a potažmo i úmrtím lze předcházet, proto bychom měli být na dovolené opatrní a dát na rady Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) i na vlastní rozum. AČCKA doporučuje dodržovat tři hlavní zásady. V první řadě by měl být turista ukázněný při sportu, při pěší turistice a u vody i v ní. Důležité je nepřeceňovat své schopnosti.
Totéž platí při řízení automobilu. Vždy je lepší jet opatrně, při dlouhé cestě si na pár hodin odpočinout a příjezd do cílové destinace oddálit, než doplatit na mikrospánek nehodou. Významnou pozornost musíme před odjezdem věnovat cestovnímu pojištění, aby se nám v případě komplikací dostalo nejlepší možné péče.