Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Budoucnost umění je v malých galeriích. Mladí čeští umělci v Kotelně

Redakce

Redakce

30. 9. 2011

FOTO: Tomáš Tichý: HMAž do začátku listopadu můžete v galerii Kotelna v Říčanech vidět výstavu mladých talentovaných českých umělců, kteří budou dost možná určovat budoucí tvář našeho výtvarného umění.

FOTO: Tomáš Tichý: HM

Tomáš Tichý: HM, Foto: Michaela Stachová

Je zajisté dobře, že máme v naší zemi velké galerie, které nám prostřednictvím svých expozic připomínají slavnou minulost českého výtvarného umění. Ale je přinejmenším stejně důležité, že se u nás najdou i galerie menší, které dávají prostor také mladým umělcům, absolventům výtvarných škol a začínajícím malířům a sochařům. Právě ti totiž představují naší uměleckou budoucnost.

A o tom, že tato budoucnost nevypadá vůbec špatně, se můžete sami přesvědčit v říčanské galerii Kotelna, kde až do 3. listopadu probíhá sice nevelká, ale pozoruhodná výstava s příznačným názvem Krasohled.

Proč Kotelna? Protože výstavní prostor tu vznikl v prostorách bývalé sídlištní kotelny, což mu dodává zvláštní industriální kouzlo. A proč Krasohled? Protože výstava představuje díla šesti mladých talentovaných českých autorů, o kterých v budoucnu nepochybně ještě uslyšíme. Každý z nich má svůj specifický styl, kterým umělecky ztvárňuje naši každodenní realitu a podobně jako krasohled ji přetváří novým a nečekaným způsobem. A tak jako je obraz viděný v krasohledu mozaikou náhodně složených střípků, tak je i tato výstava jakousi mozaikou různých výtvarných pojetí, představovaných samotnými mladými umělci. Tak to alespoň vidí doktor Robert Janás, který na vernisáži celou výstavu uváděl.

Šest umělců, šest různých stylů

Jak již bylo řečeno, Krasohled je výstavou mladých začínajících autorů, z nichž někteří teprve hledají své výtvarné vyjádření, ale mnozí z nich již dnes tvoří velice originálním způsobem.

Malířka Jitka Nesnídalová experimentuje s různými výtvarnými styly, ale její obrazy na této výstavě představují především pohledy na místa, ke kterým ji váže její vlastní předchozí zkušenost, přičemž absenci postav nahrazuje silná atmosféra a zajímavé barevné provedení.

FOTO: Jitka Nesnídalová: Kladno in

Jitka Nesnídalová: Kladno in, Foto: Michaela Stachová

Velmi originální je i přístup další vystavující autorky Evy Štýbrové. Na jednom ze svých obrazů zachycuje pohled na ulici v různé denní době a za různých světelných podmínek. Obdobný postup, který často praktikovali impresionisté na sérii pláten, uplatňuje malířka na jednom jediném obrazu.

Zajímavý je i její koncept jakési umělecké manufaktury, při kterém se na tvorbě jednoho díla podílí hned několik autorů, přičemž každému z nich je ponechána svoboda vlastního výtvarného vyjádření a společné jim je pouze autorkou stanovené téma. Vznikají tak často velmi pozoruhodné kompilace.

FOTO: Eva Štýbrová a kolektiv autorů: Stromovka

Eva Štýbrová a kolektiv autorů: Stromovka, Foto: Michaela Stachová

Tomáš Tichý je svým vzděláním i povoláním restaurátor, a je tak velmi dobře obeznámen s dlouhou historií výtvarného umění a nejrůznějšími technologickými možnostmi malby, se kterými zajímavým způsobem experimentuje.

Jeho plátna na této výstavě zachycují s téměř fotografickou přesností výjevy z našeho každodenního života – popelnice, tramvajové zastávky atd. – které jsou ovšem velmi působivě zahaleny jemným závojem, jakoby je divák pozoroval z okénka projíždějícího autobusu. Naše běžně prožívaná skutečnost tak získává zcela nový rozměr.

FOTO: Tomáš Tichý: Lidské klece

Tomáš Tichý: Lidské klece, Foto: Michaela Stachová

Další z malířů Jan Chlup se ve srovnání s předchozími autory asi nejvíce odchyluje od realistického znázornění skutečnosti a směřuje k minimalistickému až abstraktnímu pojetí malby.

FOTO: Jan Chlup: Entrance I

Jan Chlup: Entrance I, Foto: Michaela Stachová

Výstavu dotvářejí také díla dvou sochařů. Prvním je velmi mladý autor Adam Kovalčík, který experimentuje s různými materiály a na výstavě představuje své stylizované zvířecí postavy. Posledním vystavujícím je pak David Velík, jehož realistické sochy jsou divácky velmi působivé.

Proč ještě zamířit do Říčan

Galerie Kotelna je velmi příjemným komorním uměleckým centrem, které dává šanci mladým autorům představit se nejen odborné veřejnosti a proniknout do širšího povědomí. Jestliže uvažujete o tom, že si pořídíte vlastní sbírku umění, je Kotelna dobrým místem, kam si přijít pro odbornou radu. Pravidelně se tu také konají aukce s díly současných mladých autorů. Pokud budete mít štěstí a dobrý odhad, možná si tu koupíte budoucího Kupku nebo Zrzavého, a vložená investice se vám mnohonásobně vrátí.

Pokud naopak patříte mezi ty, které láká zkusit si vlastní tvorbu pod odborným vedením, pořádají se tu i kurzy malby, grafiky či sochařství.

Říčany leží přímo na vnější hranici Prahy a z města se sem snadno dostanete autobusy pražské integrované dopravy, případně vlakem. Cesta netrvá dlouho a s pražskou tramvajenkou si za lístek připlatíte jen pár korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Budoucnost umění je v malých galeriích. Mladí čeští umělci v Kotelně