Léčivé účinky hudby na psychiku člověka jsou již všeobecně známy a o tom, že je hudba lék, zpívala jedna chlapecká skupina před více než deseti lety. Nyní těchto účinků začne využívat britská armáda.
Vojáci budou v rámci terapie hrát v kapele, Zdroj: sxc.hu
Hudba bude nyní nově předepisována jako součást terapie pro vojáky vracející se z misí v Afghánistánu nebo v Iráku. Na mnohých z nich válka, psychické a fyzické napětí a tamní nebezpečné podmínky zanechaly následky. Ty jsou například v podobě nejen fyzického zranění, ale především posttraumatického šoku či jiných, běžný a kvalitní život znesnadňujících okolností.
Možnost léčby hudbou bude projednávána na nejvyšších místech britské armády. Koncem měsíce se uskuteční konference, kde se bude řešit možnost zapojení těchto vojáků do armádních kapel a hudebních sborů. Tohoto setkání se zúčastní nejen zástupci armády, ale také lékaři a psychologové.
Z vojáků muzikanty
Ředitel zmíněné konference, Ian Ritchie, uvedl, že zapojení armádních hudebních kapel do procesu rekonvalescence indisponovaných vojáků hraje již tradičně důležitou roli. V případě aktivního zapojení postižených vede dle něj hudba i k navýšení morálky. Následné vystupování při slavnostních příležitostech má za následek pocit slávy a radosti a dohromady to má všechno léčebný účinek.
K celému projektu se vyjádřil podplukovník Bob Meldrum, jinak také v armádě nejdéle sloužící hudebník: „Hrajeme pro zraněné vojáky již nějakou dobu a určitě to má nějaký léčebný přínos. Stimuluje to jejich smysly, poskytne jim to relaxaci a rozptýlení. Jsem velmi rád, že se o tuto proceduru zajímají již i lékaři, což celé věci velmi prospěje.“