Noční můra všech žen. Toto onemocnění je bohužel velmi populární a známé. Častá prevence je velmi důležitá. Pokud nemoc objevíte v počátku, existuje velká pravděpodobnost na uzdravení. Jak se rakovina léčí a jak jí můžeme alespoň trochu zabránit, se dočtete právě teď.
Rakovina prsu by se neměla podceňovat Zdroj: sxc.hu
Rakovina prsu vzniká z jedné abnormální buňky, která se nekontrolovaně rozmnožuje a vyvíjí se z ní zhoubný nádor. Tyto abnormální buňky vznikají nejvíce v malých žlázkách nebo mlékovodech. Nádor může růst pomalu, ale může se zvětšovat i velkou rychlostí. Po diagnóze lékaře je nejlepší si najít co nejvíce informací o léčbě.
Je až neskutečné, že 85 % pacientek dokáže po pěti letech s touto diagnózou žít normální život. Samořejmě není tento život z psychické stránky lehký, proto je podpora rodiny více než potřebná.
95 % rakoviny prsu lze v raném stadiu onemocnění zcela vyléčit. Léčba je pak pro každou pacientku jiná, roli hraje spousta faktorů. Záleží samozřejmě na druhu rakoviny a také, jak moc je rozšířená. Je potřeba zjistit, nakolik nebo jestli vůbec je postižené druhé prso. V úvahu musí lékař brát i celkový zdravotní stav pacientky, věk a hmotnost.
Léčba rakoviny prsu neznamená jen jeden zákrok, ale také je potřeba projít několik vyšetření. Samozřejmě je v první řadě vyjmut nádor (tumorektomie), pak je většinou potřeba i odstranit část poškozeného prsu (kvadrantektomie). Pokud je to nutné, odebírá se celý prs (mastektomie). Poté se hormonální terapií, chemoterapií či ozařováním odstraňují lymfatické uzliny.
Ale není nezbytné jen strašit. Jak onemocnění zabráníme? Prevence rakoviny prsu je velmi populární téma a žádná žena by se mu neměla vyhýbat.
Samovyšetření
Žena by se měla sama vyšetřovat co nejvíce. Vyšetřují se jak prsa, tak i v podpaží. Je potřeba si všímat, zda se prsa tvarově nemění. Proto by se žena měla postavit před zrcadlo a dát ruce nad hlavu. Když žena vypne prsa, měla by sledovat, jestli není každé prso tvarově jiné, či vnímat jiné rozdíly. Poté si žena může prohlédnout prsa s rukama v bok. V mírném předklonu se pak dá zjistit většina tvarových změn.
Do boje proti rakovině se pustilo i mnoho českých celebrit
Hmatové samovyšetření je ale také hodně důležité, dokonce snad i důležitější. Nejlépe si žena prohmatá prsa ve sprše, kdy si prsa namydlí. Dvěma prsty pak projíždí celá prsa a mírně na ně tlačí. Toto samovyšetření je pořeba dělat s jednou rukou nad hlavou a druhou rukou se žena vyšetřuje. Žena by si měla všímat tvrdších bulek nebo tvrdší části kůže. Každou nerovnost nebo změnu raději okamžitě konzultuje se svým lékařem.
Pečujte o svůj jídelníček
Je potřeba si vybírat ty správné tuky. Některé tuky totiž zvyšují hladinu estrogenu. To pak může zvýšit riziko rakoviny prsu. Dobré je zařadit do svého jídelníčku olivový olej. A-3 mastné kyseliny můžou také ochránit, jsou obsaženy v sardinkách nebo v lososu. Ovoce a zelenina jsou skrytými bojovníky proti rakovině, nevynechávejte je! Naopak je dobré se vyvarovat margarínu, slunečnicovému nebo kukuřičnému oleji.
Další tipy
Odborníci doporučují udržování správné tělesné hmotnosti. Proto je potřeba cvičit. Je dokázáno, že aktivních žen s rakovinou prsu je méně než těch neaktivních. Že by heslo Sportem ke zdraví opravdu něco znamenalo? Vyzkoušejte i potravinové doplňky, zejména vitamin E, který také chrání proti rozvoji rakoviny.
Snažíme se bojovat
Do boje proti rakovině se nejen v České republice pustilo mnoho lidí. Poslední pochod proti rakovině prsu, který svou růžovou barvou ovládl celou Prahu, podporovaly naše celebrity. Mezi účastníky akce se totiž zařadila i zpěvačka Lucie Bílá, Dara Rolins nebo Monika Absolonová. Za modelky pak Daniela Peštová a Adriana Sklenaříková. Ale tento boj není jen ženskou záležtostí. Tento druh rakoviny totiž může potkat i muže. Proto se na pochodu ukázal i Pavol Habera nebo Dan Bárta.