Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Boty (nejen) od Prady stály za vytvořením Klubu vášnivých botomanek

Redakce

Redakce

5. 9. 2010

FOTO: Emilio PucciPředstavuji si Beth Harbison, jak se jednou ráno probudila a rozhodla se, že napíše román. Vstala, došourala se do koupelny, a protože se sprchovala večer, jen se opláchla a vyčistila si zuby. Oblékla se, nahodila tenisky, a když otevírala dveře, tušila, že kuchařky vymění za botový román: Klub vášnivých botomanek.

FOTO: Emilio Pucci

Boty, botky,botičky, Zdroj: Emilio Pucci

Lorna miluje boty více, než cokoliv jiného. Nic proto nezabrání tomu, aby si při každé možné i nemožné příležitosti pořídila nový pár. Vzhledem k tomu, že pracuje jako servírka (a to má vysokoškolské vzdělání, obor anglická literatura), nepokryje její měsíční příjem vysoké výdaje. Dočasně to tedy řeší debetními kartami s vysokým úrokem při splácení. V momentě, kdy Lorně vypnou elektřinu, rozhodne se své dluhy konečně řešit, popřípadě i splácet, to ale znamená konec hodinám a dnům stráveným při vybíraní nové obuvi.

Klub vášnivých botomanek: Jste jako já? Milujete boty, ale už si je nemůžete kupovat? Jestli máte velikost 40 a máte zájem měnit manoly za maglisky atd., přijďte v úterý večer do čtvrti Bethesda, e-mail Botacka2205@aol.com nebo zavolejte 301-555-5801. Třeba si můžeme vzájemně pomoct.

Lorna je však dívka vskutku vynalézavá a rozhodne se založit klub, kde by se blíže nespecifikovatelný počet dam scházel, a navzájem by si boty vyměňoval; proto se na internetu objevil výše uvedený inzerát.

Žádné dítě, žádné kapesné

Helena nemá daleko k tomu stát se první dámou, ale zároveň má velmi blízko k tomu být nevyrovnaná se svou vlastní minulostí. Tedy: především se svým prvním vztahem. Její současný manžel, dříve všímavý a pozorný gentleman, se nyní věnuje hlavně kariéře, a po své ženě chce převážně dvě věci: reprezentativní vzhled i vystupování a potomka. Když zjistí, že Helena tajně bere antikoncepci, odstřihne ji od veškerých financí. Jenže s pár dolary týdně se nehodlá vášnivá botomanka smířit. Do doby, než bude schopna situaci kloudně vyřešit, vystačí si s úterními schůzkami kolegyň v botách znalých, a to i přesto, že z jejího botníku by se dal postavit přinejmenším Washingtonův monument.

Prada... anebo raději Gucci? Zdroj: com

Sandra je holka do nepohody. I když s nějakým tím kilem navíc, agorafobií a zelenými vlasy. A jestli chcete něco vědět, tak Sandra je fakt asi fetišistka! Kvůli své práci (je operátorkou erotické linky) si s penězi hlavu moc lámat nemusí, a nejraději je tedy utrácí nakupováním bot online. Všímavý čtenář si však všiml poznámky o její fobii, která se projevuje panickou hrůzou z opuštění bytu. S psychiatričku má jednou za čas rozhovor po telefonu zbytek sobě potřebných (ba i esenciálních) věcí si objednává přes internet.

Terapie pomocí bot?

Jeden z jejich klientů se v nezávazném telefonním hovoru zmíní, že by se rád realizoval ve společnosti žen, které si mezi sebou vyměňují boty. Sandra mu nápad vymlouvá, ale zároveň si uvědomuje, že by se postupně mohla zbavit své fobie a případnou terapii spojit s příjemným a užitečným.

FOTO: Jimmy Choo

Klapity klap!, Zdroj: upscalehype.com

Joss je hospodyně, pomocná síla, děvečka takové Karolíny Světlé jenže ve Washingtonu. Pracuje jako babysitterka a stará se o dva menší chlapce. Problém je, že ve chvíli, kdy by i mohla mít chvíli volna, nahrne na ni její zaměstnavatelka a paní domu tolik ostatní práce, že jediná možnost je vytratit se nepozorované z domu.

Nemá vůbec ponětí o tom, kdo je Jimmy Choo, Bruno Magli, Emilio Pucci, Prada nebo Ralph Lauren, ale Klub vášnivých botomanek vidí jako jednu z mála možností, jak být alespoň na nedlouho z dohledu despotické matky obou hochů.

Chyba nebo záměr?

Zdá se, že Beth si potrpí na detaily. V prvních šesti kapitolách postupně představuje Lornu, Helenu a Sandru a číslo kapitoly je (podobně jako u dalších patnácti kapitol) vypsáno číslovkou. Sedmá kapitola je nadepsána slovem: je to redakční chyba nebo záměr autorky, protože  v této kapitoly se poprvé všechny tři dámy potkají; Joss se připojuje až o něco později později.

Zpočátku jde hlavně o boty (vlastně, celou dobu o ně jde!), ale co bylo nejdříve záminkou ke schůzkám, stalo se něčím tak přirozeným, že témata hovorů se už dávno netýkají jen bot. Martini a všeobecně známý model ženské komunikace krát čtyři aktérky obklopené problémy a potížemi.

Vše, co mě při čtení nadchlo, bohužel srážel samotný český překlad názvu. Chápu záměr spojení slov bota a mánie, tedy botománie a od toho botomanky, ale zároveň s ním mám osobně problém a řada mých přátel také, ale z jiného důvodu: Někteří se totiž si pod boto nepředstavili boty, ale botox. Navíc mi slovo botomanka asociuje spíše muže než ženy. Zároveň ale nehodlám připojit alternativní návrh překladu, což by slušný člověk při kritice asi měl.

Český název: Klub vášnivých botomanek
Název originálu: Shoe Addicts Anonymous
Autor: Beth Harbison
Překlad: Dana Vlčková
Počet stran: 295
Vazba: vázaná s přebalem
Vydalo: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: **** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Boty (nejen) od Prady stály za vytvořením Klubu vášnivých botomanek