Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Bolestivé koutky úst: Léčba je snadná. Poradíme vám

Redakce

Redakce

8. 8. 2018

Koutky zná asi každý z nás. U někoho se objevují zřídka kdy, u jiných nepřetržitě. Jsou reakcí na to, že ve vašem těle je něco špatně. Koutky jsou odpovědné za nesprávnou funkci ledvin, jater a přetěžování střev. Můžou být také příčinou chudokrevnosti nebo alergie projevující se právě tímto způsobem. Co je nejlepší na koutky a jak jim předcházet?

Jedná se o postižení koutku úst, povětšinou obou naráz. Začíná v přechodu sliznice a kůže. Nejprve se jeví jako malá začervenalá skvrna, která má uprostřed mělkou prasklinku. Postupem času se ale tato malá prasklinka zvětšuje, začíná červenat, pálit, svědit a mokvat. Poslední fází je žluto červený pokryv praskliny, který se ale například při zívání může porušit a vše začíná znovu.

Co bolestivé koutky způsobuje?

Koutky mají více původců. Jestliže jste chudokrevní, mohou se vám tvořit velmi často a léčba může být dlouhodobá. Koutky se také můžou objevovat při alergii na určité potraviny nebo při ekzému. V případě, že nejste chudokrevní, netrpíte ani alergií a ekzémem, nejčastější příčinou jsou nežádoucí bakterie. Jde především o kvasinky.

Kvasinková bakterie má v koutcích úst velmi dobrou živnou půdu, jde o jedno z nejoslabenější a citlivých míst v okolí úst. Mají totiž dostatek vlhkosti ze slin. Koutky způsobené kvasinkami nejčastěji postihují starší lidi nosící zubní náhrady. Další příčinou je již zmíněné přetížení střev. Toto přetížení vzniká velice snadno. Za vším stojí především nesprávný životní styl, stres a nedostatek spánku. Celou situaci ještě více zhoršíte, jestliže se stravujete nepravidelně, pojídáte sladkosti a pijete sladké nápoje.

Co na koutky nejvíce zabírá?

Hned na začátek léčby byste měli vyzkoušet doplnit vitamín B. Především riboflavin, který působí na drobná poranění kůže. Nemusíte se bát předávkování, vaše tělo si samo určí, kolik vitamínů přijme a kolik jich vyloučí. Vitamín B je tedy prvním krokem ke krásnějším ústům.

Další je  správné čištění zubů. Běžně by si člověk měl čistit chrup dvakrát denně, při výskytu koutků by měl alespoň čtyřikrát až pětkrát denně. Dalším krokem k úspěchu jsou různé masti. Zaleží přímo na vás, která z nich bude tou pravou. Zde se bohužel nedá říci vezměte si tohle a bude po problémech. Určitě ale nejdříve sáhněte po balzámech a mastičkách s přírodním složení. Není vůbec nutné hned chodit ke kožnímu lékaři pro kortikoidové masti. Tyto přírodní produkty najdete v každé lékarně, a to bez předpisu.

Jak na rozpraskané rty a koutky. I v zimě můžete mít krásná ústa

Pokud vám tyto přípravky nepomohou, je na místě navštívit vašeho lékaře. Můžete zajít jak k vašemu dermatologovi, tak k obvodnímu lékaři. Ten vám předepíše mastičku, která by měla s vaším problémem zatočit velice rychle. Nejčastěji se předepisují nejrůznější zinkové a lehce kortikoidní masti.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Bolestivé koutky úst: Léčba je snadná. Poradíme vám