První část dobrodružného snímku Boj o Řím byla natočena v roce 1968. Rozhodně nemá ambici být historickým dramatem, které se věrně drží faktů. Daleko více se soustředí na pletichaření a mocenské snahy velkých postav Římského impéria.
Lišák Cethegus má vždy eso v rukávu, Zdroj: distributor filmu
Film
Po smrti gótského vládce a římského protektora Theodoricha Velikého se schyluje k soupeření o královský trůn. Nestabilní situace hodlá využít obratný diplomat a pragmatický politik Cethegus, jehož cílem je ovládnutí Věčného města. Pomocí lsti proti sobě poštve představitele gótského lidu a zatáhne do války Byzantskou říši. Zároveň si potichu vybuduje vlastní armádu. V čele oddaných bojových jednotek chce vstoupit do dějin jako vojevůdce, který zajistil Římu nezávislost.
Mimo hlavní dějovou linii, která zaujme intrikami a prospěchářstvím, se v Boji o Řím odvíjí také několik interesantních minipříběhů, prodchnutých dvěma tvářemi lásky – té vlídné, kdy se tvoří vzájemné pouto, stejně jako tragické, není-li láska opětována – a komplikovaností mezilidských vztahů na pozadí velkých dějinných událostí.
Jednotlivé postavy se zmítají mezi svými city a politikařením, prožívají osobní tragédie, kdy do jejich osudu výrazně promlouvají mocenské sváry, zrada bližního, příslušnost k národu a půdě.
Tohle mě učil Honza Železný
S charaktery těch mnoha figur, jež se střídají na obrazovce, se divák seznamuje ve spěchu. Přesto není problém zaznamenat, že hlavní postavy procházejí vývojem, mění postoje a hodnotové rámce s tím, jak se transformuje okolní realita, jsou hybateli děje, ale i oběťmi nelehkých časů, v žádném ohledu nevypadají jednotvárně.
Jejich ambivalentní konání a prožívání jim – možná trochu paradoxně – dodává na lidskosti. V součtu s obstojnými hereckými výkony je tím dlážděna přímá cesta do srdcí diváků.
Válečné scény se z dnešního pohledu zdají být úsměvné, je však nutné si uvědomit, že speciální efekty ještě nebyly k dispozici a k vytvoření válečných šiků se musely angažovat tisícovky komparzistů (v tomto případě jich údajně bylo přes deset tisíc).
Věčné město pod náporem armád
Boj šípy a meči doprovází velkolepě znějící hudba (jen škoda, že naráží na limity zvukového formátu), až na pár výjimek se v dialozích podařilo vystihnout vyjadřovací schopnosti tehdejších urozenců, nemalý obdiv zaslouží dobově věrné kostýmy.
Boj o Řím je snímek sice starý, leč hodnotný. Místy lehce skomírající dynamiku vyprávění zachraňuje napínavá zápletka. Není nouze o podvody a intriky, ani o válečné vřavy.
Ten, kdo se dokáže povznést nad tím, že vyobrazení akce neodpovídá – a logicky ani nemůže – současným filmařsko-technickým standardům vysokorozpočtových trháků, bude nadmíru spokojen.
DVD
Takto výpravnému snímku by pochopitelně slušel širokoúhlý formát, stejně jako ostrý obraz a prostorový zvuk. Na to všechno si ale divák musí nechat zajít chuť.
Distributor poskytuje menu v češtině, což je potěšující, nicméně trochu zarazí, že si nedal práci s otitulkováním.
Divákovi, jenž zrovna neholduje českému dabingu – který nehorázně zplošťuje zvuk –, by se jistě k německé jazykové verzi hodily české titulky a méně zdatní němčináři by zase nepohrdli titulky v němčině, aby si jejich pomocí mohli doplnit to, co nestihli vstřebat sluchovodem. Většinou tedy nezbyde než si film pustit tak, jak by jej uvedly televize.
Boj o Řím I. (Kampf um Rom)
Dobrodružný/Drama
Rumunsko/Německo/Itálie, 1968
Režie: Sergiu Nicolaescu, Robert Siodmak, Andrew Marton
Hrají: Laurence Harvey, Orson Welles, Sylva Koscina, Ingrid Brett, Michael Dunn, Ewa Strömberg aj.
Zvuk: český, německý (Stereo 2.0)
Titulky: žádné
Bonusy: žádné
Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: odpad