Blíží se jaro. Ukážeme vám, jak se opět dostanete do formy
Komerční sdělení
21. 3. 2020
I vás zmáhá jarní únava? Cítíte se unavený? Je nejvyšší čas dostat se po zimě opět do formy. Venku se otepluje, dny se prodlužují. Jak si tedy můžete po zimě „dobít baterky“?
Začněte se více hýbat
Nezáleží na tom, zda venku nebo ve fitku – důležité je, že nějaký pohyb máte. Výběr správné aktivity je však mimořádně důležitý. Pokud jste již sportovali a chcete v určité aktivitě pokračovat, váš výběr je zřejmě jasný. Jiná situace nastává však v tom případě, že se sportem jen začínáte. Každý jsme jiný. A stejně každého z nás i něco jiného baví. Darmo se budete sílit do běhu, když jste naladěn spíše na kolektivní sporty. Vyberte si proto něco, co vám bude blízké, a zároveň zvažte i svůj zdravotní stav. Pokud si nejste jisti, která pohybová aktivita je pro vás vhodná, vyzkoušejte jich několik a na vlastní kůži zjistíte, která je pro vás ta pravá.
Pro úplné začátečníky jsou vhodné například delší procházky, rychlá chůze, plavání či cyklistika. Jde o příjemné a zároveň účinné aktivity, kterými přijdete pohybu určitě na chuť. Ve vybraných aktivitách začněte pozvolna, a postupně zvyšujte zátěž. Mimořádně důležitá je přitom pravidelnost.
Náš tip: Pokud si potřebujete rozšířit svůj šatník o sportovní oblečení, doporučujeme nákup v internetovém obchodě About You. Stačí, když využijete About You slevy.
Zapomeňte na výmluvy
Ať už jste začátečník nebo příležitostný sportovec, základem je správná motivace. Ne vždy se nám chce jít ven do ošklivého počasí, někdy máme málo času nebo jsme unavení. Znáte některou z těchto výmluv i vy? Motivujte se. Pokud to nedokážete sám, sportujte s partnerem či blízkým kamarádem, nebo se zapište do pravidelně organizovaného kurzu. Případně vám může pomoci odborník na pohyb, který vám sestaví plán, kterým se budete (možná i pod jeho dozorem) řídit.
Aerobní vs. anaerobní cvičení
Ideální je kombinace aerobního a anaerobního cvičení. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?
• Aerobní cvičení zapojuje do pohybu velké skupiny svalů, což má za následek zefektivnění metabolismu, zrychlení spalování tuků, posílení srdečně-cévní činnosti a přispívá ke zlepšení celkové kondice. Mezi takové aktivity patří například běh, cyklistika či bruslení. Ideální aerobní trénink byste měli realizovat 3krát týdně v rozsahu 20 – 60 minut.
• Anaerobní cvičení je silové cvičení zaměřené na získání svalové síly, hmoty a vytrvalosti. Jde například o posilování s činkami, s vlastní váhou těla, ale i sprint či rychlou jízdu na kole do kopce. Pro takové cvičení se doporučuje kratší doba v rozsahu maximálně 45 minut a je vhodné ho doplnit i aerobním tréninkem.
Ideální rozložení aerobního a anaerobního cvičení je v poměru 3:2. Před začátkem i koncem každé sportovní aktivity nezapomeňte na strečink, který funguje jako prevence zranění a urychluje regeneraci svalů. Na takové rozvičení vám stačí 5-10 minut.
Vyberte si vhodnou stravu
K restartu organismu po dlouhé zimní sezóně patří i výběr vyvážené stravy a důsledné dodržování pitného režimu. Jídelníček odlehčete od těžkých jídel a vyměňte je za zeleninová. Proti jarní únavě pomáhá i kyselé zelí, ovocné šťávy a vitamín B12 obsažený ve vajíčkách, rybách a mléčných výrobcích. Potřebné vitamíny můžete organismu doplnit také prostřednictvím výživových doplňků.
Náš tip: Kvalitní potraviny jsou při sportovním výkonu základ. Využijte proto naše Tesco akce a uvidíte, kolik ušetříte.
Hodně spěte a odpočívejte
Nezapomeňte ani na spánek – ideální doba na úplnou regeneraci organismu je 6 – 8 hodin. Když je to jen trochu možné, odpočívejte. Vyčleňte si čas jen pro sebe a prožijte ho například v sauně, na masáži či při dobré knížce.