Blink 182 nestíhají. Do Evropy za rok, letos Amerika a nová deska
Hana Dittrichová
28. 6. 2011
!Profil!Kapela Blink 182 už víc jak rok pracuje na novém albu, které chtěla původně představit na letním turné po Evropě, při němž by se ukázala na Prague City Festivalu 23. června. Jenže když v dubnu placka nebyla ani zdaleka hotová, rozhodli se kluci, že turné odloží na příští rok. Jedinečnou příležitost slyšet a vidět je naživo v Praze budeme mít 29. června 2012.
Před více než dvěma lety se mezi živé vrátila pop-punková kapela Blink 182. Kapela, která strhla vlnu nadšení u teenagerů v devadesátých letech minulého století a dodnes si drží nejen tyto skalní fanoušky, ale získává další a další. Mark Hopus, Tom DeLonge, Travis Barker. Kdo by je neznal? Jak se ale kluci před dvaceti lety dali dohromady a co se stalo, že v roce 2009 po čtyřleté pauze Blink 182 povstali z popela?
Za všechno může Markova sestra
Když se v létě roku 1992 Mark přestěhoval do San Diega, svěřil se své sestře Anně, jak touží po vlastní kapele. Anna se ve škole seznámila s nováčkem Tomem, kterého z jeho předchozí školy vyloučili poté, co se na basketbalovém zápase objevil opilý. A stejně tak Tom dychtil po vlastní hudební produkci. Netrvalo dlouho a Anna je oba dala dohromady.
Sotva se kluci seznámili, už se s kytarami zavřeli do garáže. Na čtyři hodiny! Základní linie songu Carousel vznikla právě v oněch čtyřech hodinách a mimochodem Mark, ve snaze ukázat Tomovi, že není žádné béčko, vylezl na pouliční lampu před domem DeLongeových. Problém však nastal při cestě dolů. Mark si zlomil oba kotníky, a tak několik měsíců chodil o berlích.
Taková normální garážová kapela
Netrvalo dlouho a kluci dali dohromady skupinu pod jménem Duck Tape, které však brzy nahradil dnešní název Blink. Za bicími tehdy seděl Scott Raynor. Kapela se slibně rozjížděla, zkoušky byly téměř na denním pořádku. Tom dokonce dostal ultimátum od své přítelkyně: buď ona, nebo kapela. Nejprve opustil kapelu, ale když zjistil, že začíná pracovat na demu, rozloučil se s přítelkyní a vrátil se zpět ke klukům do garáže.
V roce 1993 nahráli třetí, finální demo se jménem Buddha. Vyšlo s nákladem tisíc kusů, ale pozor, na kazetách! Kapela vystupovala v různých barech a prvním velkým úspěchem byl koncert v klubu v San Diegu s kapacitou 1500 lidí. Jak řekl Tom, svou cestu nahoru si kluci prošlapali sami.
První elpíčko, Cheshire Cat, vydali v roce 1994, a přestože nevzbudilo velký zájem, je považováno za jedno z nejdůležitějších v kariéře kapely. V tomtéž roce se do názvu skupiny dostalo číslo 182. Hrozila jim žaloba od irské popové kapely se stejným názvem, takže aby se vyhnuli soudnímu sporu, přejmenovali se na Blink 182. Tři roky poté vydali album Dude Ranch se singlem Dammit. Prodalo se ho jeden a půl milionu kopií.
V roce 1997 vyrazili kluci na první světové turné. V polovině šňůry Mark a Tom požádali bubeníka Scotta, aby kapelu opustil. Důvod? Narůstající alkoholová závislot. „Bylo to to nejhorší turné. Na jednom koncertu Scott desetkrát upustil paličky. Bylo to tak zneklidňující vidět někoho, jak se takhle sám ničí,“ řekl později Tom o odchodu bubeníka. Scott uvedl, že kapelu opustil, protože mu nevyhovovala narůstající popularita, chtěl údajně zůstat na úrovni méně známých kapel. Zbytek turné pak s Blink odehrál bubeník Travis Baker, který je v sestavě dodnes.
Enema of the State a Prci, prci, prcičky jako odrazová plocha
Obrovský úspěch mělo první album pozměněné formace Enema of the State (1999). Největšími hity této desky byly songy What’s My Age Again, All the Small Things a Adam’s Song. Všechny tři singly byly v rádiích hrány neuvěřitelně často, a i díky tomu se Blink 182 dostali k dalším skupinám posluchačů. Nemenším úspěchem kapely bylo i zařazení jejich skladeb do soundtracku k úspěšné teenagerovské komedii Prci, prci, prcičky.
Rozruch okolo alba vyvolala i nešťastná událost, která se stala 4. května roku 2000 v Coloradu. Greg Barnes byl studentem střední školy Columbine, kterou neblaze proslavil masakr z roku 1999, kdy dva studenti zastřelili 12 spolužáků, jednoho učitele a nakonec spáchali sebevraždu. O rok později Grega, úspěšného basketbalistu a skvělého žáka, našel otec oběšeného v garáži jejich domu. K sebevraždě si mladík pustil právě Adam’s song od Blinků, který obsahuje fráze jako: „Nikdy jsem si nemyslel, že budu umírat sám,“ „Jsem tolik deprimovaný, že nemůžu jít dál,“ a „Bude vás to mrzet, až odejdu.“
Změnu přinesla následující deska Take Off Your Pants and Jackets (2001). Bylo prodáno přes 4,5 milionu kopií, přičemž samotné CD bylo připraveno ve třech barevných variacích: žluté, červené a zelené. Na každé z těchto placek byly dva originální bonusové tracky.
Plánované turné po Evropě, které se mělo uskutečnit v zimě téhož roku, bylo odloženo kvůli útokům z jedenáctého září. První koncerty naplánované na začátek roku 2002 pak byly pro změnu zrušeny kvůli zdravotním potížím Toma. Mimochodem, Markova sestra vydala v roce 2001 knihu, jež popisuje nejen počátky, ale i vývoj skupiny, a to s názvem Blink-182: Tales From Beneath Your Mom.
V roce 2003 si pronajali dům v San Diegu a pracovali na nové desce. Oproti předchozím, na kterých dělali méně než tři měsíce, jim tato placka dala zabrat. Album s názvem Blink-182 vyšlo v listopadu téhož roku a obdrželo mnoho pozitivních ohlasů od fanoušků i hudebních kritiků. Ti ocenili nový směr a celkový zvuk kapely. Tato deska přinesla vyspělejší skladby, jak po stránce hudební, tak po té textové. Příčinou zřejmě bylo i to, že v té době už všichni tři kluci byli otcové.
V kapele to vře, turné odloženo na dobu neurčitou
Po vydání nové desky kapela několikrát vyjela na koncertní šňůry, mezi nimi bylo známé turné DollaBill, kdy lístek na koncert stál jediný dolar, či cesta po Austrálii, kde si bubeník Travis v Melbourne zlomil pravou nohu, tudíž byl zbytek koncertů zrušen. Podobně tomu bylo na jaře roku 2005. Po úspěšné šňůře v Evropě měli Blink 182 vyrazit na turné po Americe, ale nakonec neodehráli jediný koncert. Proč?
Toma nebavil neustálý stres a pracovní nasazení a zatoužil trávit více času doma s rodinou. Všechny naplánované koncerty byly zrušeny a kapela vyhlásila půlroční pauzu. Na té se kluci dohodli při jedné ze schůzek v závěru evropského turné. „Rozhovor byl docela vyhrocený a trval snad dvě nebo tři hodiny. Bylo to pořád dokolečka, nakonec jsme se dohodli, že zrušíme turné, a nikdo z nás neměl ani ponětí, jestli se ještě někdy k Blink 182 vrátíme,“ uvedl Mark.
Podle Marka a Travise byl problém v tom, že se vše řídilo podle toho, jak to chtěl Tom. Ten však odmítal podílet se na čemkoli, nad čím by neměl kontrolu. Blink 182 se rozešli a nikdo nevěděl, co bude dál. Tom si dokonce změnil i telefonní číslo, aby svůj odchod nemusel s kluky znovu a znovu probírat. „Mou největší chybou byl rozchod s Blink. Bylo to selhání přátelství, byznysu i komunikace. Tenkrát jsem to ale vnímal jako vítězství,“ říká Tom dnes.
Letecká katastrofa spojila jejich cesty
Po rozpadu kapely se Tom vrhnul do nového projektu, rozjel skupinu Angels & Airwaves, Mark s Travisem spolupracovali ve skupině +44. V srpnu roku 2008 zemřel Jerry Finn, dlouholetý producent Blinků. Jeho smrt byla prvním impulsem k obnovení komunikace mezi dávnými kolegy. Konečné rozhodnutí vrátit se zpět však přišlo až po tragické nehodě v září téhož roku.
Travis se vracel z koncertu, když se jeho letadlo zřítilo. Přežili pouze dva, on a DJ AM. Travis měl popáleniny druhého a třetího stupně na dolních končetinách a trupu, podle lekářů mělo jeho plné uzdravení trvat celý rok. Jenže právě tato nešťastná událost kluky konečně přiměla k tomu, aby se znovu vrátili k Blink 182. Oficiální potvrzení přišlo 8. února 2009 při příležitosti 51. ročníku udílení cen Grammy.
Teď kluci dokončují poslední kosmetické úpravy na nové desce a chystají se na turné po Americe. Přestože chtěli už letos vyrazit i do Evropy, práce na albu je natolik zdržela, že starý kontinent navštíví až za rok. „Chceme fanouškům přivézt něco nového, ne pořád hrát staré hity,“ vzkazují kluci. Vlně zklamání se sice nevyhnuli, ale kdo má rád jejich hudbu, klidně si na ně ještě rok počká. V Praze se objeví 29. června příštího roku na Prague City Festivalu.