Menu
TOPZINE.cz
Krása

Bílé skvrny na nehtech – co s nimi?

Lidské tělo je jeden velký zázrak. Dokonale sladěný systém. Čas od času není na škodu si ho všímat a naslouchat jeho potřebám. Ono samo nám říká, co potřebuje. Co třeba, když zpozorujeme drobné bílé skvrnky na nehtech? Copak nám tím naše tělo říká?

Vzhled určitých částí těla odpovídá stavu našich vnitřních orgánů a poukazuje na případné zdravotní problémy. Je tedy pravděpodobné, že pokud objevíme na svých nehtech něco, co tam dříve nebylo, bude zřejmě cosi v nepořádku. Ale není třeba propadat panice.

V mnohých zdrojích se uvádí, že bílé skvrny na nehtech bývají způsobeny nedostatkem vápníku. Spousta lidí má tendence tento nedostatek napravovat nadužíváním sladkých mléčných produktů, čímž se ve většině případů daný  stav ještě zhoršuje. Čím je to způsobeno?

Bílé skvrny na nehtech svědčí především o nesprávné životosprávě. Pokud by signalizovaly nedostatek minerálních látek jako například vápníku, hořčíku, železa nebo zinku, nehty by byly křehké, slabé, bledé, lomivé, suché a lehce podélně proužkované. Bílé skvrnky však také mohou poukazovat na nějaký nadbytek.

Přehled nejčastějších drobných vad nehtů a jejich možné vysvětlení:

Bílé skvrny – důsledek nesprávné životosprávy, ukládání kyseliny močové v organismu jako důsledek nadměrného příjmu bílkovin, extrémní příjem cukru a jeho nadměrné uvolňování, poruchy funkce slinivky, nadměrný příjem vápníku a jeho ukládání v ledvinách

Svislé rýhy, proužky – oslabení funkce jater, chronická únava, chronické onemocnění střev, špatná činnost trávící soustavy

Podélné rýhy – u kuřáků, hromadění toxinů v organismu

Dírky – špatná funkce sleziny, nedostatek minerálních látek

Deformace –  plísně, mykózy, chronický nedostatek vitamínů a minerálů

A co se s tím vším dá dělat? Pokud si nalakujete nehty, nepůjde to vidět, ale nic se na tom nezmění. Pokud zvýšíte příjem vitamínů a minerálů v přírodní podobě například ve formě ovoce a zeleniny, omezíte příjem bílkovin a jednoduchých cukrů, přestanete kouřit a pít dvanáct šálků kávy denně, budete pít více vody než alkoholu a alespoň šest hodin denně spát namísto proflámovaných nocí, tak tím rozhodně nic nezkazíte a tuto vnitřní regeneraci můžete ještě podpořit regeneraci vnější, která bude spočívat v pravidelném promazávání nehtů kvalitním olivovým olejem. Pokud se však ani poté problémy s nehty nespraví, navštivte svého lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bílé skvrny na nehtech – co s nimi?