Menu
TOPZINE.cz
Sport

Běžecké boty na trénink či závody. Jak se od sebe liší?

Jste běžci tělem i duší nebo se k běžeckým výkonům teprve odhodláváte? Ať jedno či druhé, musíte mít kvalitní běžecké boty, bez těch to zkrátka nejde. Kvalitní funkční oblečení a obuv je ostatně základ každého správného sportovce.

Hlavní kritéria při výběru běžecké obuvi        

Při výběru běžecké obuvi musíme zvážit různá kritéria. Nejdříve se zaměříme na to, do jakého terénu budeme bežecké boty využívat. Dle toho pak volíme boty silniční či terénní. Silničky mají rovnější a tenčí podrážky, než je tomu u terénní varianty. Neznamená to však, že má být podrážka tenká jako papír. I tak musí zvládnout šetrně tlumit dopad chodidla při kontaktu se zemí. V dnešní době existuje celá řada technologií, které se zaměřují na tlumení nárazu. Terénní boty mají robustnější podrážku a vyznačují se silným záběrem. Díky tomu zvládnou i náročnější prostředí s překážkami v podobě kamenů či vystouplých kořenů.

Dle náročnosti užívání pak volíme mezi závodní a tréninkovou obuví. Závodní bota musí být zejména lehká a dokonale zpracovaná do nejmenšího detailu. Velmi důležitým aspektem je prodyšnost obuvi. Aby se nám dobře běhalo, nesmí se naše chodidlo zapařit. Díky kvalitním koženým i syntetickým materiálům to již nebude problém. Jestli-že běháme i v nepříznivém počasí, určitě bychom měli volit nepromokavou variantu. K botám si vždy pořiďte také kvalitní běžecké ponožky či kompresní podkolenky. Ty nám zajistí pohodlí po čas běhu, ale i při následné regeneraci. Navíc jsou k sehnání v mnoha barevných variantách a často tak slouží i jako stylový módní doplněk.

Co se týče velikosti běžecké obuvi, měli bychom počítat s drobným nadměrkem. Bota by neměla nikde tlačit, prsty chodidla by neměly naléhat na špičku běžecké obuvi.

Jak pečovat o běžeckou obuv

Aby nám naše běžecká obuv dlouho vydržela, měli bychom o ni správně pečovat. Samozřejmostí by tak měla být impregnace, ochranný krém a čistící pěna. Impregnace je k sehnání na kožené, ale i syntetické materiály. Zajistí nám potřebnou voděodolnost. Ochranný krém v neutrální barvě nám zase pomůže zahladit stopy po škrábancích a oděrkách. Na malé nečistoty si vystačíme s hadříkem, mýdlem a teplou vodou. Na závažnější znečištění však raději použijte čistící pěnu. Na závěr už jen rada. V žádném případě vaše běžecké boty nedávejte do pračky. Vypráním bychom mohli nenávratně narušit strukturu boty.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Běžecké boty na trénink či závody. Jak se od sebe liší?