Menu
TOPZINE.cz
Sport

Dámské běžecké boty: nenahraditelný kousek každé běžkyně!

Léto je v plném proudu, máme vice energie a celkově přidáváme na pohybu. Slunné dny přejí i běžkyním, z nichž některé netrpělivě vyhlížely teplé měsíce, aby mohly opět nazout své běžecké boty a vyběhnout vstříc dalším kilometrům. Ale co když potřebujeme po zimě novou běžeckou obuv? Přinášíme tipy, jak při výběru nešlápnout vedle.

V hlavní roli běžecký povrch a osobnost běžkyně

Běžecké boty dámské se od pánských jemně liší. Jde především o odlišnosti v tvarování boty na základě rozdílné klenby či paty. Proto zapomeňte na možnost výběru i v pánské sekci. Běžecké boty dámské vybírejte primárně podle povrchu, který při běhu upřednostňujete. Jste-li milovnicí lesních cest a nezpevněných povrchů, volte boty trailové s lepším tvarováním pro bezpečný běh. Běháte-li spíše po městských asfaltových stezkách, sáhněte po silniční obuvi. Povrch je skutečně důležitým prvkem pro výběr i dámské běžecké obuvi, odvíjí se od něj totiž i výběr tzv. dropu

Nabídka obou kategorií je velice široká. Důležité je také zvážit, do jaké kategorie běžců patříte. Jste-li začátečnice či pouze občasná běžkyně, spíše zvolte tzv. tréninkové či tempové běžecké boty. Aspirujete-li na medaile ze závodů, mrkněte po běžecké obuvi závodní, které se vyznačují minimální hmotností.

Drop, šířka chodidla i došlap

Samozřejmostí při výběru boty je také velikost, tu ale vybíráme většinou správně. Co se ale ne vždy ví, je fakt, že esenciálními parametry pro kvalitní výběr dámské běžecké boty je bezpochyby například i drop, neboli rozdíl mezi výškou paty a špičky. Pro začátečnice se obecně doporučuje drop vyšší (8-15 mm), pro pokročilé běžkyně naopak (do 7 mm). Šířku chodidla také zohledněte, zvláště pokud máte chodidlo širší, se ujistěte, že má noha v botě dostatek místa. Předejdete tak nepříjemně odřeným a bolavým malíčkům či dokonce protržené botě. Analýzu došlapu vám poskytnou v mnoha sportovních obchodech, i na základě toho bude váš výběr ten pravý a běh tak bude bezbolestný a bude méně zatěžovat pohybové ústrojí.

Záleží na barvě?

Ve finále je potřeba vyvrátit stále hojně přetrvávající domněnku, že daná barva je určena pro daný typ běhu. V drtivé většině tomu tak opravdu není a barva na výkon či typ terénu vliv nemá. Vybírejte tedy nejenom podle kvalit obuvi, ale také dle osobních preferencí na design boty. Přeci jen v nich uběhneme nějaké ty desítky, stovky či snad tisíce kilometrů, proto pro nás, ženy, musí být srdeční záležitost, takové boty nazouvat.

 

Pokud si nejste jisti, požádejte o radu vyškolený personál ve specializovaném sportovním obchodě. Jistě vám rádi poradí. Kvalitní běžecké boty jsou naprostou podmínkou pro správný a zdravý běh, proto se nevyplatí na tomto kousku šetřit. Jde o investici na delší časové období a na velké množství kilometrů, i na to při výběru myslete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dámské běžecké boty: nenahraditelný kousek každé běžkyně!