V minulém díle jsme spolu s Berlínským Dómem navštívili kontroverzní výstavu Hitler a jeho Němci, a v pomyslné virtuální procházce Berlínem tak skončili na prahu nejrušnější berlínské třídy Unter den Linden. Dnešním dílem cesta pokračuje až k Braniborské bráně.
Braniborská brána, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Přestože má Berlín bezpočet pozoruhodných památek, všechny stojí ve stínu jedné jediné. Ve stínu Braniborské brány, nejznámějšího symbolu města. Komu šestice dórských sloupů připomíná antickou Akropoli, má pravdu. Architekt Carl Gothard se jí při výstavbě nechal volně inspirovat. Braniborská brána neblaze proslula jako součást Berlínské zdi, která v letech 1961 až 1989 dělila město na Východní a Západní část.
Pozůstatky nenáviděné Berlínské zdi jsou k vidění v muzeu pod širým nebem East Side Gallery, kde zůstala zeď zachována v délce 1,3 kilometrů. Zdobí ji grafiky umělců z celého světa. Velmi turisticky oblíbené jsou ulámané kousky zdi, které je možné zakoupit v každém obchodu se suvenýry, dokonce s certifikátem jejich pravosti.
Reichstag, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Po obou stranách Braniborské brány se nacházejí velmi významné historické pamětihodnosti. Směrem napravo od třídy Unter den Linden se vypíná Reichstag neboli Spolkový sněm, kde dnes sídlí dolní komora německého parlamentu. Reichstag byl v roce 1933 zničen požárem, z něhož byli obviněni nacisté, kteří naopak vinu přisuzovali komunistům.
Reichstag je dnes jednou z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších berlínských atrakcí. Ze skleněné kopule mohou návštěvníci kromě interiérů pozorovat i zasedání parlamentu. O návštěvu je veliký zájem, proto se dopředu obrňte trpělivostí strávit ve frontě i několik hodin.
Památník holocaustu, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Opačná strana Braniborské brány je příslibem židovské tryzny. Mezi bránou a náměstím Postdamer Platz se od roku 2003 nachází monumentální památník holocaustu, který tvoří 2 711 betonových kvádrů různé výšky. Projít se mezi jednotlivými kvádry můžete jedině s husí kůží.
Hned vedle Holocaust Mahnmalu a Braniborské brány se nachází vstup do rozlehlého parku, jehož součástí je i berlínská zoo. Ta se v poslední době proslavila zejména roztomilým ledním medvídětem Knutem a jeho pohnutým osudem.
Zůstaneme-li ještě u Unter den Linden, nesmíme si nechat ujít ulici Friedrichstrasse, se kterou Unter den Linden svírá pravý úhel. Zde najdeme nejznámější hraniční přechod Berlína z dob studené války, takzvaný Checkpoint Charlie. Právo projít skrz přechod se dostalo jen diplomatům, novinářům nebo příslušníkům jiné než německé národnosti. Hranice dělila americký sektor od sovětského. Dnes je toto místo jednou z turistických atrakcí. Nachází se tu kopie strážní budky, u níž se s vámi dobově odění vojáci ochotně vyfotí, ovšem za dvě eura.
Checkpoint Charlie, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Z nejdůležitějších berlínských památek stojí za zmínku ještě televizní věž vysoká 368 metrů sloužící jako nejvyšší vyhlídkový bod Berlína. Opomenout byste neměli ani Palác Charlottenburg nebo olympijský stadion, kde se v roce 1936 konaly díky Hitlerovi nechvalně známé letní olympijské hry.
Komu historické památky zase až tak neučarovaly, může se vydat směrem k ulici Tauentzienstrasse, která se rovná opravdovému nákupnímu ráji. Najdete tu snad všechny myslitelné obchody, přes H&M, Nike nebo Pradu. Ulici vévodí i druhý největší obchodní dům v Evropě, KaDeWe.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/nemecko-berlin-cestovani-2010/]