Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Berchtesgadensko: Hitlerovo Orlí hnízdo je dechberoucí skvost architektury

Eva Chytková

Eva Chytková

24. 10. 2010

V neuvěřitelné výšce, v neuvěřitelné rychlosti a v neuvěřitelných podmínkách bylo postaveno Orlí hnízdo, všem připomínající rezidenci Adolfa Hitlera. Dnes v žádném případě neslouží jako oslava fašismu, ale jako oslava skvělé architektury.

Orlí hnízdo

Orlí hnízdo, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Kraj Berchtesgadensko – národní park, malebná krajina, ale i Hitlerovo Orlí hnízdo. Tyčí se na hoře Kehlstein v nadmořské výšce 1834 metrů nad mořem. Správně by se však toto místo mělo nazývat Teehaus. Jak už bylo zmíněno, bylo postaveno pro Adolfa Hitlera. Hitler si totiž v celé oblasti Berchtesgadenska budoval militarizované zóny a z Orlího hnízda byl na ně nejlepší výhled.

Historie stavby na Kehlsteinu

Kehlsteinský projekt zařídil Martin Bormann, tajemník Adolfa Hitlera, jako dárek k Hitlerovým padesátým narozeninám v roce 1937. Na místě dnešního Orlího hnízda stávala horská chata, kterou si právě Bormann vyhlédnul a zde stanovil místo pro rezidenci. Na konci války měly být zničeny všechny vojenské objekty v Berchtesgadenu a okolí, včetně objektu na Kehlsteinu. Bombardování nakonec uniklo pouze Hnízdo.

Orlí hnízdo – proslulá Hitlerova pevnost, která měla představovat velikášství „Třetí říše“

Architektura přetrvala dodnes

Výstavba samotného domu, výtahu v nitru hory a samotné silnice vedoucí k němu trvala pouhý jeden rok. Tento rekordní čas je velmi obdivuhodný v tom, že v místě panovaly těžké podmínky. Důkazem důslednosti a kvality stavby je to, že vše je tu v původním stavu jak silnice, tak výtah i samotná budova. Nikdy nemusely být rekonstruovány ani vylepšovány.

Adrenalinová cesta

Na horu Kehlstein se dostanete pouze speciálními autobusy vyjíždějícími z Obersalzbergu. Jízda po původní silnici úzké pouhé čtyři metry je opravdu jako na horské dráze. I přesto, že jde o prudké stoupání, je zde jen jedna prudká zatáčka. Autobusy vás dovezou 124 metrů pod Orlí hnízdo. Zde se projde původním tunelem k luxusnímu výtahu v nitru hory. Ten už vás během pár sekund zaveze přímo do interiéru rezidence.

Výhled z Orlího hnízda

Výhled z Orlího hnízda, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Uvnitř rezidence však není ani památky po vůdci. Budova slouží jako restaurace. Jen v některých místech jsou vystaveny fotografie z historie stavby. Naštěstí vše vynahradí nezapomenutelný výhled, ale i na ten musíte mít bohužel štěstí, protože počasí se zde mění jako na houpačce. Ale když vše vyjde, vynoří se před vámi alpští velikáni, jezero Königsee i samotný Salcburk.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Berchtesgadensko: Hitlerovo Orlí hnízdo je dechberoucí skvost architektury