Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Benátky: Královna Jadranu. Foto uvnitř!

Redakce

Redakce

29. 11. 2009

italie_benatky_2009_12Světoznámé město ležící na stoosmnácti ostrůvcích v laguně Jaderského moře. Ačkoli v roce 1966 Benátky postihla přírodní katastrofa v podobě obrovských a z velké míry i ničivých záplav, královna Jadranu si i přes nepříznivý osud vybojovala uznávané místo mezi městy s bohatou historií.

benatky_01

Foto: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Severoitalské město Benátky v současné době patří mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější města Evropy. Není se čemu divit, že sem každoročně míří až 12 milionů turistů. Benátky, Italy nazvány Venezia, mají za sebou dlouhou historii plnou jak válečných konfliktů, tak také obrovského kulturního rozkvětu, ze kterého se nám do dnešní doby zachovalo mnoho významných památek.

Benátky leží, jak jsem se již zmínila, na stoosmnácti ostrůvcích a ostrovech, které jsou mezi sebou propojeny až 400 mosty. Kanály od dávných dob slouží jako dopravní cesty, kde jsou pro návštěvníky města přichystány černé gondoly, které za poměrně vysokou finanční částku provezou turisty po části Venezie. Krom velkých a malých kanálů jsou za další dominantu města považovány uličky úzké sotva dva metry, přeplněné obchody a hlavně lidmi. Není se tak čemu divit, že své štěstí zde najde i řada kapesních zlodějů, kteří každoročně využívají myslí nepřítomných návštěvníků k obohacení vlastní peněženky. I přes toto riziko stojí za to ulice zhlédnout.

Holubi vs. historie

Krom gondol či úzkých ulic je hlavním turistickým lákadlem náměstí Piazza san Marco, které je do podvědomí snad každého z nás zapsáno obrovským množstvím ochočených holubů, kteří si vám za kus zobu sednou i na ruku a především bazilikou sv. Marca, která je, dovoluji si říct, dominantou celého města. Stavba je směsicí několika uměleckých slohů, které ovlivnily také podobu celých Benátek. Vstup do baziliky je zdarma, a to je také jeden z hlavních důvodů, proč se před vchodem do budovy tvoří až 500 metrů dlouhé fronty zvědavců z celého světa.

Benátky jsou pro množství kanálů a ulic z velké části nepřehledné, proto jsou také mosty považovány za jedny z nejdůležitějších orientačních bodů každého turisty. I přes vysoký počet těchto záchytných míst jsou nejdůležitějšími mosty ty, které vedou přes světoznámý Grand kanál či most pojmenovaný jako Most nářků, přes který chodili odsouzení do věznice, ze které již nebylo úniku. Podle jedné z mnoha pověstí zde byl uvězněn i Giacomo Casanova, který za pomoci jedné manželky místního dozorce utekl na svobodu a posléze opustil Benátky nadobro.

Únorový rej masek

Nejvíce turistů Do Venezie míří v létě, respektive v červenci a srpnu, avšak turistický ruch hýbe městem i v únoru, kdy se jako každý rok koná benátský karneval. Během celého dne se náměstí san Marca zaplní dychtivými turisty a samozřejmě také místními obyvateli v překrásných oblecích a porcelánových maskách, které je možno zakoupit takřka v každém obchodě na území Itálie. Se západem slunce začínají benátské ulice ožívat. Kapely hrají a dobře naladění lidé poskakují do rytmu hudby a užívají si atmosféru jejich velké noci.

Na závěr mi nezbývá nic jiného než konstatovat, že ačkoli výlet do Benátek nepatří mezi nejlevnější, každý by měl okusit atmosféru města na laguně, protože dojmy, které si odvezete zpět domů, jsou nevyčíslitelné. Věřím, že stejně jako já, i mnoho dalších lidí se do Venezie bude vždy rádo vracet.

(Unikátní fotografie Benátek a jiných krás naší planety v publikaci ZEMĚ. Recenze zde)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Benátky: Královna Jadranu. Foto uvnitř!