Pojďme se podívat na to, jak má vypadat zdravá stolice a v jakých případech bychom se měli vážně zamyslet nad svým jídelníčkem nebo dokonce navštívit lékaře.
Jsme to, co jíme. A nejen to. To, co sníme, se obvykle v nějaké formě objeví dříve či později v záchodové míse.
Jak vypadá zdravá stolice?
Zdravá stolice je hnědá, pevná, ve tvaru nepřerušovaného válce. Hnědou barvu stolice způsobují mrtvé bakterie sídlící v tlustém střevě a žluč vylučovaná játry k trávení tuků. Zdravá stolice by také neměla nijak zvlášť páchnout. Pokud vám trávení funguje tak, jak má, od chvíle, kdy jste snědli jídlo, uplyne zhruba 12-16 hodin, než se ho zbavíte.
Alespoň jednou až dvakrát denně byste měli navštívit onu místnost, a pokud se tak děje pouze jednou za dva až tři dny, tak by se už dalo mluvit o tom, že trpíte zácpou. V tom případě je vhodné zvýšit příjem vlákniny v potravě a také více pít, samozřejmě nejlépe čistou vodu.
Pokud konzumujete přemíru bílkovin a živočišných produktů, vaše stolice bude hnědá, hutná, tvrdá, těžká a zapáchající. Naproti tomu vegetariáni mají světlejší, lehčí a měkčí stolici. Někdy není na škodu absolvovat očistnou kůru nebo si zajít na hydrocolon terapii.
Jak vypadá nezdravá stolice?
Základními znaky nezdravě vyhlížející stolice jsou změna barvy a změna konzistence. Nelekejte se, pokud je vaše stolice černá nebo červená a víte, že jste snědli kilo borůvek nebo červené řepy. Tohle je v pořádku.
V pořádku však není, pokud je vaše stolice velmi tmavá nebo s příměsí krve či krvavého hlenu na povrchu. V prvním případě se může jednat o krvácení do gastrointerstinálního traktu, což je velmi nebezpečná záležitost. V druhém případě se může jednat například o prasklý hemeroid, příznak potravinové alergie nebo nesnášenlivosti nebo také ulcerózní kolitidy. V obou případech byste měli urychleně navštívit lékaře.
Žlutá nebo zelená stolice
Žlutá nebo zelená stolice souvisí obvykle s průjmem a většinou poukazuje na nějakou infekci. V tomto případě se doporučuje dieta a dostatek tekutin. Světle žlutá měkká stolice může být také příznakem jaterního onemocnění. Velmi světlá nebo jílovitá barva stolice s nestrávenými zbytky tuku může poukazovat na zablokovaný žlučovod nebo nedostatek trávících enzymů.
Crohnova choroba: život s ní nekončí
Plovoucí světlá stolice
Objemná plovoucí světlá stolice s mastnými skvrnami na hladině vypovídá o špatné funkci slinivky, zánětu nebo nedostatečné tvorbě enzymů nebo také o celiakii.
Sliz ve stolici
Přítomnost slizu většinou vypovídá o potravinové alergii, celiakii nebo zánětu střeva, který může být právě způsoben jako důsledek potravinové alergie nebo nesnášenlivosti.
Co pomáhá proti zácpě?
Úzká stolice
Úzká tužkovitá stolice může být způsobena blokádou v tlustém střevě, která buď vypovídá o zánětu nebo i přítomnosti zhoubného nádoru.
Pokaždé, než spláchnete, otočte se a podívejte se dolů na to, co jste po sobě zanechali. Někdy je dobré nedívat se jen vzhůru. Třeba si tak všimnete včas, že je něco v nepořádku, a můžete s tím ještě něco udělat.