Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Bar jak ho (ne)znáte

Redakce

Redakce

1. 2. 2011

Foto: koktejlyMezi mimoškolní aktivity většiny studentů starších 18 let patří navštěvování barů. Příjemná atmosféra, několik přátel a sklenice s chutným míchaným nápojem zdobená exotickým ovocem. Jak už tomu tak bývá, barmanství je však trochu složitější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Foto: koktejly

Zdroj: Eva Makovská, topzine.cz

Barman, který naplní sklenici ledem až po okraj, oslní přítomné dámy svou schopností házet lahev s alkoholem několik metrů vysoko a až poté do téměř rozpuštěného ledu připraví drink, není to pravé ořechové. Bohužel tento obrázek je poměrně běžný.

Připravování míchaných nápojů má bezpočet pravidel. Být kvalitním barmanem neznamená umět házet s lahví jako o život (freestyle). Freestyle je především pro soutěže. V praxi si ho někdy možná ani nevšimnete. Navíc triky by se měly střídat a nepoužívat tak často.

Rozkvět míchaných nápojů

Pravděpodobně největší boom zažily cocktaily v době prohibice. Samotný alkohol se prodávat nesměl. Pokud ale barman znal své zákazníky, proč si trochu nepřivydělat. Do sklenice s colou tak mohl schovat trochu podpultového rumu a podobně. Případný příchod policie byl bezvýznamný. Viděli akorát skupinu dobře se bavících chlapíků se skleničkou limonády v ruce.

Druhy míchaných nápojů

Cocktaily můžeme rozdělit podle dvou způsobů. Prvním z nich je, co tvoří základ drinku. Máme tak drinky připravené z rumu, vodky, whisky, ginu atd. Druhé dělení je podle velikosti a toho, kdy by se měly podávat. Máme tak krátké nápoje po jídle (pink lady), krátké nápoje před jídlem (gibson), dlouhé nápoje (cuba libre), fancy drinky (daiquiri), krátké nápoje do skla (black russian) nebo shootery (všem dobře známá B52).

Foto: Barman

Barman v akci, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Každý druh míchaného nápoje má také daný postup přípravy a sklenici, ve které by se měl podávat. Míchané nápoje se nejčastěji připravují v shakeru. Máme dva druhy. Prvním z nich je třídílný shaker, druhým je dvoudílný, zvaný Boston. Skládá se z kovové a skleněné části.

V barech se používá hlavně druhý jmenovaný. Nápoje se také mohou připravovat rovnou ve sklenici, ve které se podávají. Nejznámějším příkladem je mojito nebo cuba libre.

Proč vlastně cocktail?

Slovo cocktail je v překladu kohoutí ocas. Odtud pravděpodobně pochází i název pro míchané nápoje. Kohoutí ocas dříve sloužil jako míchátko.

Pravidel a zásad, kterými by se barman měl řídit, je obrovské množství. Je nemožné je shrnout do jednoho článku. Pokud by vás kouzlo míchání nápojů pohltilo, neváhejte absolvovat některý z barmanských kurzů nebo si kupte kvalitní knihu. Tento obor je pro mladé lidi určitě velmi atraktivní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bar jak ho (ne)znáte