Ať už Zemi hrozí konec světa, krutá válka, útok mimozemšťanů nebo mu teroristi ohrožují rodinu, je stoprocentně připraven bojovat. Zosobnění síly a odvahy. Arnold Schwarzenegger přichází.
Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor, Zdroj: distributor filmu
Arnold a kulturistika
Tato akční hvězda a modla kulturistiky se narodila 30. července roku 1947 ve městě Thal v Rakousku. Už odmala se Arnold Schwarzenegger aktivně věnoval sportu. Začínal u fotbalu, který ho, snad naštěstí, brzo přestal bavit a začal se věnovat kulturistice. První vítězství – pár místních soutěží – ho stálo několik let dřiny. Díky nim se však dostal na Mistrovství Evropy juniorů ve Stuttgartu v roce 1965, které vyhrál.
Tahle zkušenost byla pro Arnolda osudová. Setkal se tam poprvé s významným vydavatelem kulturistického časopisu Albertem Busekem. Tohle mu zajistilo pevnou publicitu a jeho kariéra strmě stoupala. Již v roce 1970 dosáhl Arnold Schwarzenegger nejvyššího cíle kulturistů – titul Mr. Olympia (za celou kariéru tento titul obdržel sedmkrát).
Arnold a film
V roce své největší slávy v kulturistice se také začal věnovat filmu. Obdivuhodné je, že i když Arnold nemá žádné herecké vzdělání, je nejlépe placenou hollywoodskou akční hvězdou, i když na počátku to tak ani náhodou nevypadalo. Jeho první film Herkules v New Yorku se dá považovat za opravdu slabý kousek. Jediná omluva je jeho nízký rozpočet a první filmová zkušenost režiséra.
V akčním filmu Komando
První významný úspěch přichází až roku 1976 s filmem Zůstaň hladový, za který dostal ocenění Zlatý glóbus. Následovaly opět slabší počiny až do jednoho ze stěžejních filmů Arnolda Schwarzeneggera Barbar Conan. Ještě tentýž rok se mu podařil další slavný snímek, podle většiny fanoušků ten nejvydařenější – Terminátor.
O rok později jsme Arnolda mohli zahlédnout v pokračování Barbara Conana a v roli bývalého velitele elitní bojové jednotky Johna Matrixe v akčním filmu Komando. Po mnoha úspěšných filmech jako například Predátor, Běžící muž, Rudé horko nebo Dvojčata se stal jednou z nejslavnějších celebrit a na hollywoodském chodníku slávy získává legendární hvězdu.
Ve zkratce zmíním pár divácky neúspěšných filmů – Poslední akční hrdina; Junior; Rolničky, kam se podíváš. Naproti tomu si však ve filmech jako Pravdivé lži nebo Likvidátor výrazně polepšil.
V Predátorovi
V roce 1997 podstoupil operaci srdce, ze které se velmi rychle a bez následků zotavil. Po dvouleté odmlce se vrátil na filmové plátno v roli bývalého policisty Jericha Caneho v apokalyptickém thrilleru Konec světa. Film moc úspěchu nesklidil, což dalo najevo, že Arnold jednoduše omrzel diváky a obří fanklub, který měl na přelomu 80. a 90. let, už značně prořídl. Arnold si uvědomil jednu velice závažnou věc, a tou byl jeho věk. Na tak akčního hrdinu, jehož ztvárňoval po několik let, je už zkrátka dosti starý. Rozhodl se tedy udělat za zvou akční hereckou kariérou významnou tečku. Tenhle konec znamenal roku 2003 natočení třetího pokračování Terminátora 3, za který obdržel rekordní honorář 12 milionů dolarů.
Po tomhle se ještě objevil v krátkých a vedlejších rolích filmů jako Cesta kolem světa za 80 dní nebo Mladej a já. Momentálně natáčí film pod vedením Sylvestera Stallona.
S Jamie Lee Curtis ve filmu Pravdivé lži
Arnold mimo plátno
– Se svou ženou, hlasatelkou televizní stanice NBC Marií Shriverovou má čtyři děti: první dcera Katherine Eunice se narodila 13.12.1989, druhá Christina Maria Aurelia se narodila 23.6.1991, první syn Patrick Arnold se narodil 18.9.1993 a čtvrté dítě, syn Christopher Sergant, se narodil 27.9.1997.
– K herectví přidal svou vlastní produkční společnost Oak Productions, napsal několik knih o posilování a velmi se angažuje v mnoha sportovních a charitativních akcích.
– Arnold měl staršího bratra, který však v roce 1971 tragicky zahynul.
– Dnem 9. 10. 2003 je Arnold spojován s politikou. Byl totiž zvolen kalifornským guvernérem.