Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Antologie Čarodějů neurazí, ale ani příliš nepřekvapí

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

30. 11. 2009

gardner-dozois-jack-dann-carodejove-perexNakladatelství Triton v edici Trifid a ve spolupráci s naším portálem, přineslo na pulty českých knihkupectví antologii Čarodějové, kterou složili Jack Dann a Gardner Dozois a jež obsahuje celkem osmnáct povídek od nejpřednějších světových fantasy spisovatelů.

Nikdy není lehké poskládat sbírku, na jejímž vzniku se určitým způsobem podílí tolik spisovatelů. J. Dannovi a G. Dozoisovi se to však díky značné píli a vytrvalosti podařilo. Proto je tu dnes antologie, jež nemá na trhu obdoby a která přibližuje čtenářům tajemný svět čarodějů se vším všudy a z mnoha různých pohledů.

Za zmínku ještě stojí, že většina spisovatelů, kteří svými dílky a díly přispěli ke vzniku této antologie, jsou držiteli alespoň jedné z prestižních spisovatelských cen. Můžeme vypíchnout například Huga, Nebulu nebo World Fantasy Award, a to jen z těch známějších, přitom většina autorů jich má na svém kontě hned několik.

gardner-dozois-jack-dann-carodejove

Nyní k jednotlivým povídkám. Začneme pěkně od začátku, na některé z nich se v krátkosti podíváme. Co skrývají ty ostatní, zjistíte, až když si knihu sami přečtete. Jako první v pořadí tu máme povídku Náhrobek pro čarodějnici od Neila Gaimana – seznámíme se v ní s malým chlapcem Nikem, který žije na hřbitově mezi svými přáteli a učiteli. Jednoho dne potká mladou mrtvou čarodějnici s hrobem ale bez náhrobku. Spřátelí se s ním a rozhodne se jí pomoci. Povídka, ačkoliv dobře napsaná, je mírně chaotická a to hlavně v tom, že čtenář není schopný zcela přesně zjistit, co je Nik vlastně zač.

V těsném závěsu následuje dílo od Gartha Nixe – Cesmína a železo. Autor nás přenese do mystického období velice podobného době, kdy v Británii vládli Římané. Setkáme se zde se střetem starodávné přírodní magie Cesmíny a přivlečené mocné magie Železa. Robin, které při útoku na zdánlivě slabě ozbrojenou nepřátelskou eskortu, zemře sestra, se rozhodne pomstít. Chce zabít nenáviděného Normanského Kovoděje ovládajícího její rodnou zemi. Co když je ale nakonec všechno úplně jinak, než jak se na první pohled zdá? Velice dobře zvládnutá povídka, která nás přenese do fantastické minulosti, na níž ulpívá i jisté zrnko skutečné historie.

Kage Bakerová a její Nepřemožitelný rubín nás přenese do magického světa, jímž prochází stále zvědavá Svnae, dcera slavných, mocných a uznávaných rodičů, toužící po vědění. Povídka, tedy hlavně její prostřední část, je pojatá až příliš jednoduše a jakoby uspěchaně. Autorka toho chce Svnae na vrub připsat co nejvíc, ale nakonec je to spíš na úkor kvality. Všechno zachraňuje závěr, který v sobě skrývá poselství vzájemného porozumění mezi matkou a dcerou.

O dceři, která měla stále až příliš mnoho povinností a aktivit, než aby pomohla své matce, vypovídá povídka Jmenovací den od Patricie A. McKillipové. Toto dílko působí lehce naivním dojmem. Matka, která očaruje vlastní dceru, aby jí pomohla a ona si tak mohla odpočinout – to ukazuje na hodně netradiční pojetí.

I ta sebenebezpečnější magická bytost si zaslouží, aby nebyla vyhubena a její vzácný rod zůstal zachován. Vždyť pokud nebude na světě nic kouzelného, neztratí i sám svět své kouzlo? Jeffrey Ford zachraňuje před vyhynutím nebezpečnou mantichoru v povídce Kouzlo mantichory.

O čaroději schovaném v garáži ve starém časopise, po kterém pase ďábel a o chlapci, který si hraje s panenkami. O tom všem je povídka Terryho Bisona – Vilík a čaroděj. Osobně ale musím říct, že toto dílko, ač velice krátké, pro mě bylo největším zklamáním z celé antologie. Spíchlé jakoby horkou jehlou, jen aby se zapláclo místo. Dialogy i samotný děj postrádají jakýkoliv větší smysl a jsou napsané velice ledabyle a zdá se, že ve velkém spěchu.

Co byste udělali, kdyby vám někdo řekl, že v sobě máte střípek magie, který vám stačí jen tak na jedno kouzlo a pak se zcela vytratí? Jak byste se zachovali? Přáli byste si něco, po čem vaše srdce už dlouho touží, a nebo jej darovali a pomohli tak příteli? Před všemi těmito otázkami teď stojí hlavní hrdina povídky Magikáři od Terryho Dowlinga.

Novela Otec hor od Orsona Scotta Carda je opravdovou perličkou nakonec. Chlapec z horské vesnice jménem Potůček se dostane do velkého města, kde objeví tajemnou schopnost, kterou dostal do vínku jako dítě a jež ho spojuje se vším, co se týká kamene. Díky ní, se mu podaří zachránit město, ale také pomstít starou křivdu a navrátit právoplatné obyvatele zpět na posvátnou půdu, o kterou byli připraveni. Bravurně zpracovaný příběh a velice čtivý sloh vás dovedou až na konec celé antologie Čarodějů.

Povídky jsou vesměs psané čtivým způsobem. K tomu se přidává i způsob, jakým je samotná sbírka poskládaná. Ke každé povídce je přiřazen krátký úvod seznamující čtenáře s dosavadními autorovými úspěchy, ale hlavně s  pracemi, které vytvořil. Povídky s jednotlivými spisovateli jsou pak za sebou přehledně řazeny a čtenáři nic nebrání v jejich plném vychutnání.

To bude ovšem asi tak všechno. Čarodějové čtenáři nepřináší nic příliš nového ani překvapivého. Pokud čekáte nové, netradiční a originální počteníčko, v některých případech budete možná mile překvapeni, to ale neplatí o celé antologii. Jsou v ní totiž i povídky, které působí dojmem, že byly spíchnuty na poslední chvíli jen proto, aby autor, který svou spolupráci přislíbil, vůbec něco dodal. Tak na mě alespoň působila povídka Vilík a čaroděj od Terryho Bisona a nejen ta.

Závěrem je však třeba vyzdvihnout a pochválit záslužnou práci pánů J. Danna a G. Dozoise, protože nebýt jich, sborník by nikdy nevznikl a čtenáři by tak zůstali ochuzeni o mnohé zajímavé příběhy. Pokud tedy máte rádi čaroděje a vše co k nim patří, je tu tahle antologie přímo pro vás.

Název originálu: Wizards: Magical Tales from the Master of Modern Fantasy
Český název: Čarodějové
Autor: Jack Dann a Gardner Dozois
Překlad: kolektiv překladatelů
Obálka: John Jude Palencar
Počet stran: 440
Vydal: Triton, Praha 2009
Doporučená cena: 368 Kč
Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Antologie Čarodějů neurazí, ale ani příliš nepřekvapí