Když se řekne anglická snídaně, v hlavě se vám bez váhání vybaví míchaná vajíčka, slanina a párečky. Ale to je jen část tak zvané full english breakfast neboli té opravdové plné anglické snídaně. Pojďme si představit hlavní chody opravdu královského hodování.
Zdroj: sxc.hu
Čech, který přijede na návštěvu do anglické rodiny a každé ráno mu je tam na stůl vyskládána sbírka krabic s cereáliemi a mléko, přichází často o požitek opravdového britského snídaňového hodování. Navíc si tak utvoří mylnou představu o tom, jak zdravě ti Britové snídají. Samá vláknina zapíjená pomerančovým džusem.
Není pravda, že snídani, které my říkáme na vidličku, by si dopřávali jen o nedělích při brunch (BReakfast – snídaně, lUNCH – oběd), tedy při takové pozdní syté snídani. Snídají tak klidně denně, a to hlavně na dovolené, když jim ji s láskou někdo uvaří.
Britové rádi jedí a rádi jedí dobře. Ale protože si radši užívají jiných pozemských radostí a neskáčou zbytečně kolem plotny, když můžou, zařídí si to jinak. Zajdou si na dobré jídlo do restaurace, anebo, což je z pohledu obyčejné české hospodyňky určitě vrcholem lenosti, si ho hotové koupí v plastové krabičce do mikrovlnky v kterémkoliv obchodě s potravinami nebo v supermarketu.
V Anglii se dobře nenajíte?
Jestli se ještě před lety tradovalo, že v Anglii se dobře nenajíte, v dnešní době je to už jen pouhopouhá pověra. Britská kuchyně není moc pestrá, ale kvalitní a dobré suroviny si sehnat umí, a tak opisuje nápady z kuchyně francouzské, španělské, thajské nebo indické. Menu restaurací jsou velmi mezinárodní a stejně tak nabídka supermarketů. Ale neodbíhejme od tématu snídaní. Samozřejmě třeba zrovna míchaná vajíčka v plastové krabičce do mikrovlnky nečekejte, ale v restauraci si z nabídky snídaní, kterou uvádím níže, vyberete zcela běžně.
A co všechno tedy Britové snídají, krom již zmiňovaných cereálií, o jejichž sortimentu mají všichni na ostrově dokonalý přehled? Není totiž jediného člověka – ani malého dítěte ani postaršího pána, který by nevěděl, co je to Special K. Čech trochu tápe, když něco takového vidí na snídaňovém menu mezi Cornflakes, Branflakes (lupínky z ovesných otrub) a Müsli.
Cereálie Special K v jedné z mnoha marketingových kampaní, Zdroj: youtube.com
Tousty
Základem britské snídaně je opečený toust z měkoučkého bílého i tmavého chleba. Ten ještě horký stačí namazat krémovým jemně slaným britským máslem, abyste tak svému mlsnému jazýčku způsobili blažené potěšení. Používá se zejména jako příloha ke snídani, ale i sám o sobě právě s máslem nebo s pomerančovou marmeládou je naprosto dostačující.
Marmeláda je Brity velmi oblíbená. Rozdíl mezi marmeládou a džemem je jednoduchý. Marmeládou může být zváno pouze to, co bylo vyrobeno z citrusových plodů (pomerančů, grepů, citronů). Má provokativně kyselo sladkou chuť s hořkým zakončením, jakmile kousnete do citrusové kůry. Na některých místech Británie, ale hlavně u sousedů v Irsku, do ní přidávají i trochu whisky. Džem je pak zavařenina z jakéhokoliv jiného ovoce.
Full English Breakfast (Tradiční plná anglická snídaně)
Základem Full English Breakfast je vejce. A to buď smažené (volské oko), pošírované (ztracená vejce), nebo míchaná vajíčka. Dále na talíři najdete vepřový osmažený páreček, plátek smažené britské slaniny (ta se s tou českou nedá za žádnou cenu srovnávat), osmaženou hlavičku houby (žampionu převážně), taktéž na oleji tepelně upravenou půlku rajčete, hashbrown (osmažená bramborová placka), smažený trojúhelníček toustového chleba a někdy taky bílé fazole v tomatové omáčce nebo black pudding, což je něco jako český prejt – směs vařeného masa a krve.
Full English Breakfast, Zdroj: youtube.com
Porridge (Ovesná kaše)
Ovesná kaše je jednou z variant zdravějšího anglického snídání. Ovesné vločky s mlékem se vaří dokud nezískají konzistenci kaše. Angličané si ji dávají s rozinkami a medem nebo jednoduše tak jak je.
Boiled eggs with soldiers (Vařená vejce s „vojáčky“)
Podstatu vařeného vejce netřeba vysvětlovat. Prostě naměkko uvařené vejce. Soldiers (v překladu „vojáci“) je prostě jen opečený plátek toustového chleba zbavený kůrky a nakrájený na tenké sloupce, aby ty se daly jednoduše namáčet ve žloutku.
Scrambled eggs with smoked salmon (Míchaná vejce s uzeným lososem)
Za luxusnější a chuťově velmi jemnou snídani, ale i tak dost těžkou, jsou považována míchaná vejce s kousky uzeného lososa. Taková snídaně se může podávat na opečeném toustu nebo se ten toust prostě jen přikusuje. Výborně se k tomu hodí i houby (na másle osmažené žampiony).
Základem britské snídaně je vejce, Zdroj: sxc.hu
Smoked Kipper (Uzená ryba)
Ryby jsou k snídani, řekla bych, výhradně prázdninová záležitost, ale rozhodně ne výjimečná. Kdekdo si rybku po ránu dopřeje. Kipper se nechá poležet na pánvi nad plamenem v rozehřátém oleji, než se servíruje hostovi.
Haddock with poached egg (Pošírovaná treska s pošírovaným vejcem)
Filet tresky se nechá pozvolna vařit v mléce. Obvykle se servíruje s pošírovaným vejcem, ale nebývá to pravidlem. Host může požádat o rybu bez vejce.
A co nápoje?
Samozřejmě: čaj s mlékem. Nebo káva! A na stole přirozeně nechybí sklenička ovocného džusu…
Pro žaludek strávníka, který na takovou snídani není zvyklý, to může být trochu šok. Ale při návštěvě Británie doporučuji tuhle šokující zkušenost podstoupit.