Ihned vás zaujme nádhernou nedotčenou přírodou, velkým zmatkem na silnicích a překrásnými mešitami. Patří mezi nejchudší země Evropy. Přesto ji v posledních letech navštíví ročně téměř 400 000 turistů. Albánská republika, jak zní oficiální název této země, má velký turistický potenciál.
Albánie, Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz
Při první návštěvě Albánie rozhodně stojí za to navštívit pevnost Rozafa. Tato, v současné době již zřícenina, dostala podle legendy jméno po manželce jednoho z bratrů, kteří pevnost stavěli.
Podle pověsti zbořil zlý duch vše, co bratři přes noc postavili. Starý poustevník jim poradil obětovat jednu z jejich manželek, a tím si udobřit zlého ducha. Bratři se domluvili, že obětují tu, která jim jako první přinese oběd. Starší dva bratři o svém záměru svým manželkám řekli. Oběd tudíž přinesla jen manželka nejmladšího bratra, Rozafa. Rozafa souhlasila se svou obětí, ale jen pod podmínkou, že bude zazděna do pevnosti. Jelikož byla čerstvou matkou, požadovala, aby druhá půlka jejího těla zůstala odkryta a mohla se tak starat o svého syna. Ze zdi pak vytryskl pramen mléčně zbarvené vody. Kojící ženy od té doby přicházejí do pevnosti a potírají si vodou prsy.
Více se o Albánii a Balkáně dozvíte v cestopisu Křižovatka zvaná Balkán, o Černé Hoře zde.
Dříve tu bylo možné spatřit hrad, střežící přístupové cesty do města. Dnes zde můžeme zhlédnout zbytky kostelů a mešit a pokochat se výhledem na celý Skadar. Pevnost je volně přístupná veřejnosti.
Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz
Dopravní stuace v Albánii není vůbec růžová
Albánie patří mezi země s nejhorší kvalitou silnic v Evropě. Špatné dopravní situaci dopomáhá velká bezohlednost řidičů, kteří v mnoha případech nerespektují dopravní pedpisy a občas zabloudí do protisměru. Na první pohled vládne na albánských silnicích chaos a panika chodců, kteří se snaží přejít přes přechod. Ulice jsou zaplněny neustálým troubením automobilů. Tyto typické zvuky dokreslují atmosféru pravé Albánie. Paradoxem zůstává, že jedna z nejchudších evropských zemí vykazuje nejvyšší koncentraci vozů značky Mercedes.
Matka Tereza, patron místního obyvatelstva
Nejvýznamnějším státním symbolem je jednoznačně Matka Tereza. Její sochy můžete spatřit po celém území Albánie. Je po ní pojmenované i letiště u hlavního města Albánie, Tirany. Matka Tereza se narodila roku 1910 ve městě Skopje, které tehdy naléželo Albánii. Dnes je hlavním městem Makedonie. V roce 1979 byla Marii Terezii udělena Nobelova cena za mír a po své smrti byla v roce 2003 oficiálně prohlášena v Římě za blahoslavenou.
Loni jednala albánská vláda o navrácení ostatků Matky Terezy zpět do rodné země, ale její požadavky byly ze strany Indie zamítnuty.
Matka Tereza, Zdroj: wikipedia.cz
Země plná rozporů
Albánie petří mezi jedinou evropskou zemi, ve které převládá muslimská většina. I přes tuto odlišnost, je to země nábožensky velice tolerantní. V relativní blízkosti zde stojí mešity i křesťanské kostely.
Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz
Albánie vskutku dokáže nabídnout nevídaný luxus, v podobě obědu o pěti chodech, stejně jako strach z pouličních krádeží. Na jedné straně se před námi tyčí nejmodernější prosklenná budova o několika patrech, a hned přes ulici nám kazí výhled polorozopadlý dům, který je obýván místními lidmi. Tuto rozporuplnou zemi opravdu stojí za to navštívit. Okusíte neopakovatelný zážitek. Poznáte naprosto odlišnou kulturu, která je té evropské podobná jen vzdáleně.