Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Albánie je kráska se špatnou pověstí, tvrdí cestovatelé Horký a Náplava

Martin Peška

Martin Peška

6. 5. 2012

Podle cestovatele Petra Náplavy není Albánie nebezpečná. Sám zemi orlů za šest let kompletně procestoval s kolegou Miroslavem Náplavou, se kterým nedávno vydal knihu s názvem Albánie – Kráska se špatnou pověstí.

 

„Myslím, že Albánie není nebezpečná. Loni jsem tam byl i s manželkou a dvouletou dcerkou a nic se nám nestalo, naopak, moc jsme si to užili,“ řekl pro TOPZINE.cz cestovatel Petr Horký, mimo jiné autor sedmdesáti dokumentárních filmů z osmdesáti zemí světa a dvojnásobný držitel literární Ceny Egona Erwina Kische.

Kniha Albánie – Kráska se špatnou  pověstí, kterou její autoři pokřtili 11. února na festivalu WorldFilm (poznámka redakce: součást doprovodného programu veletrhu Holiday World 2012), je prý určena komukoliv. „Píšeme naše knížky spíš o lidech a jejích příbězích, o světě, než jako cestopisné materiály. Ale rozhodně se podle naší knížky dá i plánovat dovolená,“ uvedl Horký.

Ve společné knize cestovatelé píší o evropské zemi, která je do značné míry jako z jiného kontinentu. Albánii představují jako zemi nádherných hor, liduprázdných pláží a jako ráj pro vyznavače terénních vozů a motorek.

„Údolí Vermoshi, město Shkoder, údolí Thethi, Gjirokastra a Pustec. Unikátní místa, která nikde jinde na světě nenajdete,“ vyjmenoval Horký pět míst Albánie, která skutečně stojí za návštěvu, a dodal: „Třeba albánské město Shkoder bylo součástí Benátské republiky a málokdo ví, že skoro celé Benátky jsou postavené na základech právě z albánských dubů!“

FOTO: Albánie - Gjirokastra

Městu Gjirokastër či Gjirokastra dominuje Citadela, která střežila strategicky důležitou silnici podél řeky Driny, dnes je zde umístěno vojenské muzeum. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

V předmluvě knihy cestovatelé připomínají stinné stránky Albánie, které mají nemalý podíl na její špatné pověsti, včetně zmizení tří českých studentů v roce 2001. „Podle mě byli ve špatnou chvíli na špatném místě. Osobně si myslím, že jejich neštěstím nebylo setkání s místními, ale spíš s nějakou skupinkou vojáků z tehdejší války na Balkáně. Ale je to jen mé soukromé dohady a spekulace,“ domnívá se Petr Horký.

Za povšimnutí stojí také obrazová příloha knihy, která obsahuje i dosud nepublikované fotografie Albánie od legendární cestovatelské dvojice Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky z roku 1959 a malíře Otakara Číly z roku 1938.

Knížka vyšla také v dárkovém balení, které obsahuje cestopisné DVD. Na něm lze spatřit vše, co během šesti let cestování po Albánii oba cestovatelé a jejich štáby zaznamenali.

Název: Albánie – Kráska se špatnou pověstí
Autoři: Miroslav Náplava, Petr Horký
Ilustrace: Roman Hudziec
Nakladatel: Jota, 2012
Počet stran: 228
Doporučená cena: 498 korun

Zdroj: JenProCestovatele.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Albánie je kráska se špatnou pověstí, tvrdí cestovatelé Horký a Náplava