Jak osvětlit akvárium, aby život v něm prospíval? Na co si dávat pozor a jaká osvětlení vlastně existují? Více v článku.
Proč je osvětlení důležité?
Tak jako rostlinný svět na Zemi, tak i pro rostliny v akváriu je světlo nezbytné. Rostliny, jak je známo, přijímají světlo povrchem svých listů a provádějí nezbytnou fotosyntézu. A jestliže chováme v rostlinném akváriu i rybičky, je nutno svítit i pro ně. Akvarijní osvětlení tedy plní i funkci přirozeného prostředí pro živé tvory. Již zmiňovaná fotosyntéza poskytuje rybám životodárný kyslík.
Samozřejmě, jestliže chceme, aby vynikl krásný layout akvária a vybarvenost Vašich rybiček, je taktéž nutné mít kvalitní osvětlení.
Druhy osvětlení
V dnešní době jsou na trhu v podstatě dva druhy osvětlení – LED osvětlení a T5 (T8) zářivková osvětlení. Každé má „své pro a proti“. S LED osvětlením uspoříme za spotřebu energie a naopak zářivkové akvarijní osvětlení má nižší pořizovací cenu. Vychytávkou poslední doby je také noční LED osvětlení, které se spínačem zapíná v noci a simuluje noční svit měsíce.
Jaké osvětlení vybrat pro Vaše akvárium?
Výběr správného osvětlení je pro každé akvárium klíčové. Jestliže bude světlo slabé, rostliny neporostou a naopak při silném svícení se nám budou nekontrolovaně množit řasy.
V dnešní době první místo na žebříčku popularity zaujímají LED osvětlení. Je poměrně univerzální a až na výjimky ho lze použít do všech akvárií. Jako „plusy“ je uváděn nižší odběr elektřiny (diody svítí pouze dolů), možnost regulace výkonu, možnost efektu stmívání a rozednívání (menší šok pro ryby), možnost mixovat barevný odstín svítila přes kontrolér, elegantní design (tenké tělo svítidla) a v neposlední řadě bezpečnost provozu. V případě zářivkových svítidel je zaznamenána pouze výhoda možnosti výměny zářivky po vysvícení. A samozřejmě postrádá všechny výhody světla výše jmenovaného.
Jak dlouho svítit v akváriu?
Jako nepsané pravidlo se uvádí rozmezí 8 – 10 hodin denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny to už nebudou akceptovat, fotosyntéza ustane. Při fotosyntéze vyrábějí glukózu. K tomu však potřebují CO2, vodu a světlo.
Abychom na zapínání a vypínání světel nemuseli myslet, použijeme spínací hodiny, které si podle potřeby nastavíme.